REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju okiem absolwentów

Ostatnie dni rekrutacji na Akademię Letnią WZR 2011

Ustawa "żłobkowa" weszła w życie

Z dniem 4 kwietnia 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - zwana potocznie "ustawą żłobkową"

Rekompensaty dla deportowanych-Prezydent podpisał ustawę

Osoby, które były deportowane w czasie wojny do przymusowej pracy w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku będą miały prawo ubiegania się o rekompensatę.

Przedsiębiorcy planują zwiększenie zatrudnienia

Już w II kwartale 2011 r. poprawi się sytuacja na rynku pracy. O wiele więcej pracodawców chce zatrudniać, niż zwalniać pracowników. Nie będzie też już dużych zwolnień grupowych.

REKLAMA

Załatwianie spraw urzędowych przez cudzoziemców

Podejmowanie przez obcokrajowców pracy w Polsce, osiedlanie się, zakładanie rodzin powoduje konieczność załatwiania różnych spraw urzędowych. Wielu z nich nie zna języka polskiego, a niestety urzędnicy nadal nie posługują się biegle np. językiem angielskim. Jakie zatem cudzoziemcy mają prawa i czego mogą żądać w kontakcie z urzędem?

1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Rachmistrze spisowi zaczną pukać do drzwi ankietowanych dopiero od 8 kwietnia ale już od jutra możliwe będzie dokonanie tzw. samospisu przez internet.

Wręczono Nagrodę im. Prezydenta Józefa Dietla

Korporacja Samorządowa im. Józefa Dietla chcąc wyróżnić osoby i instytucje działające  na rzecz dobra ogólnego w Małopolsce oraz promując postawy patriotyczne wręczyła Nagrodę im. Józefa Dielta.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.4)

Korekta funkcjonowania systemu zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest niezbędna i bardzo pilna. Jej brak powoduje niewydolność systemu, złe poziomy odzysku, jak również w dużym procencie pozyskiwanie nieprecyzyjnych danych, gdyż część systemu może być fikcyjna.

REKLAMA

Filmy Fundacji Sendzimira – wdrażanie zrównoważonego rozwoju krok po kroku


Fundacja Sendzimira wydała cykl reportaży filmowych, ukazujących praktyczne wdrażanie zrównoważonego rozwoju w społecznościach lokalnych.

Wybory parlamentarne - diety dla członków komisji wyborczych

Zryczałtowane diety otrzymają członkowie PKW, okręgowych, rejonowych oraz obwodowych komisji wyborczych za czas wykonywania zadań, przeprowadzania głosowania oraz ustalania jego wyników.

Ostatni dzień na opłatę za użytkowanie wieczyste

Użytkownicy wieczyści, którzy nie uiścili jeszcze stosownej opłaty za użytkowanie powinno to zrobić niezwłocznie – termin na uiszczenie opłat minie bowiem wraz z końcem marca.

Energooszczędny potencjał administracji publicznej

Ustawa o efektywności energetycznej uchwalona 11 marca 2011 roku wprowadza dokładną wartość energii, jaką należy zaoszczędzić w 2016 roku.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego o cudzoziemcach i nr PESEL

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała projekty zmian w prawie dotyczące m.in. cudzoziemców, w tym propozycje wydłużenia o rok pobytu czasowego i szybszego wydawania zezwoleń na pobyt w Polsce. Podczas środowego spotkania (30 marca br.) przyjęto także propozycję zmian wzoru wniosku o nadanie numeru PESEL.

Senat o elektronicznych dziennikach urzędowych

Senat po godz. 10 w środę rozpoczął posiedzenie. Tego dnia rozpatrzona będzie m.in, przygotowana przez rząd, nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidująca, że dzienniki, w których publikowane są akty prawne i decyzje władz państwowych, m.in. zarządzenia prezydenta, premiera, uchwały rządu, dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Rząd: likwidacja NIP na posiedzeniu w przyszłym tygodniu

Rada Ministrów odesłała projekt ustawy likwidujący Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) dla obywateli od resortu finansów do uzupełnienia - dowiedziała się PAP w Centrum Informacyjnym Rządu. Uzupełniony projekt ma trafić na następne posiedzenie rządu.

"Gazeta Wyborcza": orliki lecą na jednym skrzydle

Ogłoszony w expos, Donalda Tuska w 2007 r. program "Moje Boisko - Orlik 2012" zakończy się za rok. Kompleksy sportowe miały powstać w każdej gminie. Już wiadomo, że postawi je nieco ponad połowa samorządów. Równy dla wszystkich - w założeniach - program budowy boisk utrwala podział kraju. Cywilizacyjny i polityczny - zauważa "Gazeta Wyborcza".

Związki zawodowe: płace zasadnicze nauczycieli mogą być wyższe

Nauczycielskie związki zawodowe uważają, że wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli mogą wzrosnąć w tym roku więcej, niż proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, i jest to możliwe bez zwiększenia puli środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa.

Prezydencki projekt zmian w funkcjonowaniu samorządów

Projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów będzie tematem środowego posiedzenia Forum Debaty Publicznej z udziałem Bronisława Komorowskiego. Projekt powstał w Kancelarii Prezydenta; do Sejmu ma trafić na przełomie kwietnia i maja.

Jak samorządy mogą przygotowywać się do nowej perspektywy finansowej

W nowej perspektywie finansowej 2014–2020 nie będzie tak dużych środków finansowych na inwestycje w samorządach jak obecnie. Dlatego warto już dziś poznać wymagania unijne i krajowe związane z przyszłą perspektywą, by lepiej przygotować się do ubiegania się o dotacje.

"Rzeczpospolita": Trudniejszy egzamin na prawo jazdy

Od lutego przyszłego roku zmieni się egzamin teoretyczny na prawo jazdy, zapowiada "Rzeczpospolita".

"Dziennik Polski": Co piąty PIT z błędami

Średnio co piąty podatnik popełnia błędy, sporządzając zeznanie roczne. Od lat mylimy się w tych samych miejscach, pisze "Dziennik Polski".

MSWiA: przygotowania do Euro 2012

Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo imprez sportowych cały czas prowadzą przygotowania do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które odbędą się w przyszłym roku. To jest gigantyczne przedsięwzięcie, w którym uczestniczy wiele instytucji, służb mundurowych i tysiące zaangażowanych ludzi.

Opłata roczna za użytkowanie wieczyste

Do 31 marca 2011 roku należy uiścić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Opłaty nie zmieniły się od zeszłego roku, chyba, że gmina wypowiedziała jej wysokość do końca zeszłego roku i zaproponowała nową. O uiszczeniu opłaty należy pamiętać samemu- gmina o tym nie przypomina.

Siła portali społecznościowych w gminie

Konsultacje, opinie, wymiana poglądów na temat gminy lub jej włodarzy to tylko kilka z możliwości, jakie dają portale społecznościowe. Ale jest to także miejsce, które buduje relacje i wspólnotę między mieszkańcami.

MF: od 1 maja 2011 wolne środki do Ministra Finansów

Wolne środki z konsolidacji zarządzania płynnością jednostek sektora finansów publicznych trafią w depozyt Ministra Finansów, zarządzany przez BGK, od 1 maja 2011 roku - wynika z rozporządzenia resortu finansów.

Rząd m.in. o zasadach identyfikacji podatników

We wtorek zbiera się rząd. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, której celem jest usprawnienie i uproszczenie systemu. Po raz kolejny wysłucha też informacji o przygotowaniach do polskiej prezydencji.

ZNP: Nie pozwólmy na zastępowanie naszych szkół tańszą wersją

ZNP w liście otwartym skierowanym do rodziców zaapelował, by wraz z nauczycielami wstąpili przeciwko planom "urynkowienia edukacji" i możliwości przekazywania szkół samorządowych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom wyłonionym w konkursach.

"Rzeczpospolita": Mieszkania komunalne nie dla bogatych

O prawie do lokalu rozstrzygnie wysokość zarobków - zapowiada "Rzeczpospolita".

Nowe rozporządzenie w sprawie dróg krajowych

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, przedłożone przez ministra infrastruktury.

Przyspieszenie postępowań administracyjnych

Przyspieszenie postępowań w urzędach administracji publicznej przewiduje nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W piątek za nowelizacją głosowało 427 posłów, jeden był przeciwny, nikt nie wstrzymał się.

Pakiet ustaw zdrowotnych - uchwalony

Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, który w piątek uchwalił Sejm.

Rząd: ustawa budżetowa na 2012 r. przed wakacjami

Rząd chce, aby projekt budżetu na 2012 rok trafił do Sejmu wiosną - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Budżet ma być uchwalony jeszcze przed wakacjami. Pomysł krytykują politycy PiS, PJN i SLD. Sceptycznie odnosi się PSL. A PO uważa, że to dobre rozwiązanie.

Prezydent chce większego wpływu obywateli na samorządy

30 marca ma być przedstawiony prezydencki projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów. Zakłada on m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej.

Nowe przepisy antydyskryminacyjne

Komisja Europejska zamknęła trzy osobne postępowania przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, dotyczące różnych aspektów prawodawstwa UE w dziedzinie równości.

Odszkodowania za nieruchomości wydzielone pod drogi publiczne

Niewiele jest gmin, które nie mają problemów ze stanem prawnym dróg wydzielonych na skutek podziałów nieruchomości. Nawet jeśli wcześniej, kwestię własności dróg rozstrzygały opierając się na powszechnie aprobowanej przez sądy administracyjne wykładni przepisów, to po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Bugajny i inni przeciwko Polsce okazało się, iż stosowany dotąd algorytm postępowania nie jest wystarczający dla wydania zgodnych z prawem rozstrzygnięć.

Sejm o przyspieszeniu postępowań administracyjnych

Przyspieszenie postępowań administracyjnych w urzędach administracji publicznej przewiduje projekt nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W czwartek w Sejmie wszystkie kluby zapowiedziały poparcie projektu.

Kandydaci na prezydentów miast unikali internetu

45 proc. kandydatów na prezydentów miast w jesiennych wyborach samorządowych nie korzystało z internetu do komunikowania się z wyborcami - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych przesłanego w czwartek PAP.

Głosowanie nad pakietem ustaw zdrowotnych

Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, nad którym w piątek ma głosować Sejm.

Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówi się najczęściej przy okazji pożarów niosących za sobą wielkie szkody majątkowe, a niekiedy nawet ofiary śmiertelne. Wówczas przypomina się, że dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest konieczna i stanowi niezwykle ważny obowiązek nakładany z mocy ustawy na konkretne osoby.

Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego

Zasady przyznawania dodatku funkcyjnego zmieniły się diametralnie w nowych przepisach o pracownikach samorządowych. Obecnie dodatek funkcyjny może zostać przyznany pracownikowi samorządowemu natomiast obligatoryjnie przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i mianowania

"Puls Biznesu": Rośnie rynek zamówień publicznych

W ciągu roku rynek zamówień publicznych urósł o jedną trzecią - informuje "Puls Biznesu".

Formy zatrudniania nauczycieli

NIK: zaniedbania inwestorskie przy przebudowie dróg lokalnych

Dzięki realizacji programu przebudowy dróg lokalnych remontowane są nawierzchnie, powstają nowe połączenia, zwiększa się poziom bezpieczeństwa - oceniła NIK. Zarzuca jednak "poważne zaniedbania inwestorskie" podczas robót drogowych.

ZNP wzywa MEN do zmiany projektu ustawy o systemie oświaty

ZNP wzywa MEN do wycofania z ministerialnego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zapisu o możliwości zlecania przez samorządy zadań oświatowych, w tym prowadzenia szkół, organizacjom pozarządowym i innym podmiotom wyłonionym w konkursach.

Administracja dobrze przygotowana do prezydencji

Polska administracja na trzy miesiące przed objęciem przewodnictwa w Radzie UE jest dobrze przygotowana do czekającego ją zadania - zapewniał w środę na konferencji "Pro100 do prezydencji. Forum" minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Opłaty za przejazd autostradą dla ciężarówek - od 20 do 53 gr

Nawet 53 gr za kilometr będą od 1 lipca płacić kierowcy ciężarówek za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi - zdecydował we wtorek rząd. Początkowo opłata taka ma być pobierana na ok. 1565 km dróg łącznie.

Programy przeciwdziałania narkomanii i problemom alkoholowym

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2016, przedłożone przez ministra zdrowia, oraz podjęła uchwałę w sprawie "Narodowego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na lata 2011-2015", przedłożoną przez ministra zdrowia.

Oddawanie mienia ruchomego jednostki samorządowej w najem, dzierżawę lub użytkowanie

Czy gminna jednostka budżetowa może wypożyczać sprzęt multimedialny (laptop, rzutnik itp.) swoim pracownikom do celów prywatnych? Jak postąpić w przypadku, gdy wypożyczony sprzęt ulegnie uszkodzeniu?

Najlepiej oświetlone gminy i miasta 2010

Dziś – w pierwszym dniu XIX Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2011 - nastąpi uroczyste wręczenie nagród samorządom wyróżnionym w konkursie „Najlepiej Oświetlona Gmina Miasto 2010”.

Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy oświatowej

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków oraz objęcie subwencją oświatową przedszkoli zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przygotowany przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Rusza akcja zbierania podpisów.

REKLAMA