REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zastępca wójta może wydawać decyzje i podpisywać zarządzenia

Czy zastępca wójta jest kompetentny do wydawania decyzji i podpisywania zarządzeń w imieniu wójta?

Radni mogą zmieniać porządek obrad

 

Jakich informacji o osobach publicznych może udzielić urząd

Obowiązujące przepisy gwarantują obywatelom dostęp do informacji o osobach publicznych. Nie oznacza to jednak, że każdy może dowiedzieć się w urzędzie, gdzie prywatnie mieszka np. radny lub jaki jest jego domowy numer telefonu.

Nowe zasady wynagradzania księgowych

Jestem zatrudniona na stanowisku głównej księgowej w jednostce budżetowej. Z dniem 9 kwietnia 2008 r. otrzymałam podwyżkę wynagrodzenia na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 28 lutego 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego obowiązującego od pierwszego maja.

REKLAMA

Podział środków z rezerwy celowej na dodatek specjalny dla członków korpusu służby cywilnej a stan zatrudnienia

Jesteśmy jednostką budżetową, otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu środków z rezerwy celowej na dodatek specjalny dla członków korpusu służby cywilnej. Środki podzielone zostały zgodnie z limitem zatrudnienia, jaki jest w planie finansowym jednostki na rok 2008, a liczba faktycznych etatów jest mniejsza. Czy otrzymaną całą rezerwę należy podzielić na ilość etatów i wykorzystać w całości (otrzymaliśmy więcej środków, niż zatrudniamy ludzi) i czy w związku z wyrównaniem od stycznia od dodatku specjalnego należy potrącać chorobowe?

Kiedy gmina nie może odwołać się do sądu administracyjnego

Gmina, wydając poprzez swój organ decyzję administracyjną, działa jak organ administracji publicznej (organ państwa). Organom tym nie służy prawo złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Nie obejmuje ich pojęcie „każdy” użyte w art. 50 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tak stwierdził NSA w dotychczas nieopublikowanym postanowieniu z 17 stycznia br.

Na co można przeznaczyć pieniądze z gminnego funduszu ochrony środowiska

Czy można przeznaczyć środki zgromadzone na koncie gminnego funduszu ochrony środowiska na cele niezwiązane z ochroną środowiska i gospodarką wodną?

Wymeldowanie musi być właściwie uzasadnione

W sprawie o wymeldowanie nie ma znaczenia fakt, że dom, w którym dana osoba jest na stałe zameldowana, stanowi aktualnie własność innej osoby. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 maja 2002 r. możliwe jest wymeldowanie z miejsca pobytu stałego tylko takiej osoby, która miejsce to opuściła, nie dopełniając czynności wymeldowania.

REKLAMA

Prawo niejasno określa płace i zasady naboru urzędników

Zatrudnienie kilkudziesięciu tysięcy osób w urzędach państwowych odbywa się na podstawie nieprecyzyjnych przepisów. Najwięcej zarabiają urzędnicy państwowi, którzy nie są zatrudnieni w Służbie Cywilnej. Okres pracy w służbie bezpieczeństwa PRL nadal jest wliczany wybranym urzędnikom m.in. do nagrody jubileuszowej.

Zasada przyznawania dodatków w regulaminie

Rada miejska gminy nie ma upoważnienia do wskazywania okresów, za które nie przysługuje dodatek motywacyjny oraz dodatek funkcyjny dla nauczycieli.

Zasada prawidłowej ewidencji księgowej funduszy

Fundusz jednostki to równowartość aktywów netto jednostki budżetowej, jej gospodarstwa pomocniczego i zakładu budżetowego, rozumiany jako różnica między wartością aktywów a szeroko pojętymi zobowiązaniami.

Pierwszy budżet zadaniowy w 2013 roku

Wprowadzanie budżetu zadaniowego to proces wieloletni. Pierwszy budżet zadaniowy, który będzie przyjęty w formie powiązanej z budżetem tradycyjnym, będzie budżetem na rok 2013.

Wynagrodzenie nauczyciela za część miesiąca

Jak wyliczyć wynagrodzenie dla nauczyciela, który w danym miesiącu przebywał 2 dni na urlopie bezpłatnym? Nauczyciel ten zatrudniony jest na 1/2 etatu i prowadzi lekcje 2 dni w tygodniu. Jednego dnia ma 4 godziny, a drugiego 5 godzin. Właśnie w te dni miał urlop bezpłatny (czyli nieobecność z tego tytułu wynosi 9 godzin). 

Inwentaryzacja aktywów i pasywów

Inwentaryzacja wszystkich aktywów i pasywów jednostki jest podstawową formą kontroli nad jej mieniem, a z uwagi na różnorodność składników majątkowych stosuje się różne metody ich inwentaryzowania.  

Komu i na jakich zasadach można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły

Wójt powierza kierowanie szkołą nauczycielowi lub innej osobie mającej odpowiednie przygotowanie zawodowe do pracy w placówce oświatowej. Jakie kwalifikacje musi mieć przyszły dyrektor szkoły? Na co powinna zwrócić szczególną uwagę jednostka samorządu przyjmująca dokumentację kandydata na takie stanowisko? Czy można powierzyć tej osobie pełnienie funkcji dyrektora na okres krótszy niż 5 lat?

Deweloperzy, a nie gmina, muszą płacić za warunki zabudowy

Brak planów zagospodarowania przestrzennego jest powodem, że rozpoczęcie budowy nowych inwestycji wydłuża się nawet o sześć miesięcy.

Będzie mniej pieniędzy na ochronę środowiska

Rząd chce zlikwidować fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ich zobowiązania przejmą gminy, powiaty i województwa ale oznacza to znaczny spadek środków na finansowanie ochrony środowiska.

Będzie mniej pieniędzy na ochronę środowiska

Rząd chce zlikwidować fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ich zobowiązania przejmą gminy, powiaty i województwa ale oznacza to znaczny spadek środków na finansowanie ochrony środowiska.

Jak rozliczyć podatkowo pomoc dla uczniów

Pomoc dla uczniów w postaci darmowych podręczników lub stypendiów jest zwolniona z podatku, gdy przyznano ją na podstawie ustawy o systemie oświaty. Stypendia ufundowane przez gminy i organizacje pożytku publicznego są zwolnione do limitu.

Jak wybudować sieć szerokopasmową w gminie

Zaplanowanie i realizacja budowy sieci szerokopasmowej to skomplikowany proces, o którego rozpoczęciu powinni zadecydować sami samorządowcy. Jego realizacja, połączona z wykorzystaniem środków unijnych, wymaga zaangażowania specjalistycznych firm i trwa co najmniej dwa lata.

Coraz mniejsze wymagania wobec funkcjonariuszy

Kandydat do pracy w policji nie musi mieć wiedzy ogólnej, by przejść do kolejnego etapu rekrutacji. O przyjęcie do korpusu oficerów w wojsku będą mogły się ubiegać osoby po studiach licencjackich. Mimo obniżenia wymagań policja nadal poszukuje osób do pracy.

Projekty ustaw powstaną w Centrum Legislacji

Rządowe Centrum Legislacji przejmie odpowiedzialność za tworzenie prawie wszystkich rządowych ustaw. Każdy, nawet najlepszy, projekt ustawy może zostać zepsuty w parlamencie przez wprowadzenie poselskich poprawek. Oprócz założeń ministerstwa będą przygotowywać rozporządzenia wykonawcze do usta.

Kontrola i nadzór w jednostkach pomocy społecznej

W jaki sposób i przez kogo przeprowadza się kontrole w jednostkach zajmujących się pomocą społeczną?

Prawa i obowiązki głównych księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych

Pełnienie funkcji głównego księgowego w jednostce sektora finansów publicznych należy do zadań szczególnie odpowiedzialnych i wymagających ogromnej wiedzy nie tylko w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej jednostki oraz jej rachunkowości, ale także w zakresie wszystkich realizowanych przez nią zadań.

Mienie komunalne

Ustalanie dochodów z mienia komunalnego, ich pobieranie i dochodzenie należy do ustawowych obowiązków organów jednostek sektora finansów publicznych, a zaniechanie tych działań nosi znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

W 2009 roku rząd może pozbawić pracy 90 tys. osób

Ministerstwo Finansów chce zlikwidować zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze. Zadania tych jednostek będą realizowały nowe spółki, jednostki lub agencje. Likwidacja oznacza zwolnienia lub zmianę pracy dla 90 tys. zatrudnionych osób.

Zapytanie o cenę jako jeden z trybów szybkiego wyboru oferty

Jaki tryb zamówienia publicznego należy wybrać w sytuacji, gdy na rynku jest wielu wykonawców, a zamawiający ma mało czasu na przeprowadzenie postępowania? Czy w takim przypadku zapytanie o cenę będzie najlepszym rozwiązaniem?

Będzie automatyczna identyfikacja każdego kibica

Zakaz stadionowy będzie egzekwowany za pomocą nowoczesnych systemów monitoringu na stadionach, które rozpoznają chuliganów.

Badanie pracownika alkomatem

Pracownik przyszedł w stanie wskazującym na spożycie alkoholu i nie chciał poddać się badaniu alkomatem. Twierdził, że ma prawo odmówić. Czy miał rację?

Decyzje w sprawie dróg będą wydawane szybciej

Wojewoda w przypadku dróg krajowych i wojewódzkich albo starosta w przypadku dróg powiatowych i gminnych wydają decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na wniosek właściwego zarządcy drogi. Decyzja taka powinna być wydana w ciągu trzech miesięcy.

Automat ustali karę za przekroczenie prędkości

Kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość będą błyskawicznie identyfikowani. Za przekroczenie prędkości nawet o 5 km/h kierowca będzie karany mandate.

Co sprawia, że oferta gminy jest atrakcyjna dla inwestorów

Jakie są oczekiwania inwestorów? Jakie czynniki wpływają na to, że do jednej gminy przybywa dużo inwestorów, a inne są omijane? Czy rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych to rzeczywiście tak ważny element, na który zwracają uwagę inwestorzy?

List będzie czekał na adresata 14 dni

W przypadku braku możliwości doręczenia pisma sądu administracyjnego składa się je na 14 dni na poczcie lub w gminie.

Ekoklastry pomagają samorządom oszczędzać energię

Osiemnaście przedsiębiorstw i instytucji z województwa lubelskiego utworzy wspólnie Ekoklaster Energetyczny. Znalazły się wśród nich m.in. jednostki samorządu terytorialnego i firmy komunalne. Spodziewają się, że dzięki uczestnictwu w tym przedsięwzięciu łatwiej będzie im realizować inwestycje, a w przyszłości stać się zagłębiem energii odnawialnej.

Jak prawidłowo zatrudnić dyrektora w instytucji kultury

Obsadzanie stanowisk kierowniczych w instytucjach kultury wiąże się odrębnym trybem nawiązywania stosunków pracy. Od właściwego przeprowadzenia procedury konkursowej zależy szybkie wyłonienie kandydata, który sprawnie pokieruje ośrodkiem kultury. Jak uniknąć błędów, zatrudniając dyrektora w instytucji kultury?

Jakie fundusze unijne wykorzystać przy robotach publicznych

Na jakie wsparcie mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego organizujące pracę interwencyjne? Który z unijnych programów daje największe możliwości wsparcia samorządów?

Gmina w przetargu wyłoni firmę wywożącą śmieci

Firmy będą musiały startować w przetargu na wywóz śmieci. Najlepsze podpiszą minimum trzyletnie umowy z gminą.

Budżet 2009: zmaleją podatki, wzrosną pensje i emerytury

Mimo planowanej na 2009 rok obniżki PIT, do kasy państwa wpłynie ponad 1 mld zł więcej.,10 mln osób otrzymujących z ZUS i KRUS emerytury i renty dostanie 6-proc. podwyżkę. O około 80 gr wzrośnie cena paczki papierosów, a o 23 gr litr gazu na stacji benzynowej.

Dotacje samorządu dla organizacji pozarządowych

Rozliczenie dotacji przekazanych np. przez gminy organizacjom pozarządowym następuje na podstawie sprawozdania z wykonania zadania częściowego i ostatecznego, w terminach określonych w umowie o przekazanie dotacji.

Sądy administracyjne skontrolują dotacje

Stosowana dla funduszy unijnych procedura odwoławcza kłóci się z zasadą państwa prawa. Przedsiębiorcy, którzy nie dostali dotacji, będą mogli skarżyć się do sądów administracyjnych. Sąd administracyjny w ciągu 30 dni będzie musiał wydać ostateczną decyzję.

Jak odwoływać się od decyzji w sprawie dofinansowania

Jak postępują organy z kierowanymi do nich odwołaniami? Czy podstawa przyznania pomocy finansowej ma wpływ na procedurę odwoławczą?

Gmina może zabrać udzieloną bonifikatę

O obowiązku zwrotu udzielonej przez gminę bonifikaty decyduje data wtórnej sprzedaży lokalu, a nie data jego nabycia. Zasada ta nie dotyczy jednak przypadków, gdzie w akcie notarialnym zawarto zapisy o obowiązku zwrotu bonifikaty na starych zasadach.

Dopuszczalne jest ustanawianie wysokich progów wyborczych

Wysoki próg wyborczy eliminuje rozczłonkowanie parlamentu i w rezultacie wzmacnia stabilność rządu. Jeśli dotyczy on wszystkich startujących w wyborach partii, to jego stosowanie jest zgodne z prawami człowieka.

Konsekwencje odmowy udzielenia kontrasygnaty przez skarbnika

Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy. Ma on prawo odmówić, gdy podpisywane zobowiązanie przekracza kwoty zapisane w budżecie. 

Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego

Prawo do nagrody jubileuszowej zależy od stażu pracy pracownika. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od kwoty wynagrodzenia. Jak prawidłowo naliczyć wysokość nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego?

Bez planu zagospodarowania gmina nie pobierze podatku

Samorządy nie będą mogły pobierać podatku od nieruchomości, dla której nie zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu i nie pogorszyć jakości usług administracji

W jaki sposób nie obniżyć jakości użytkowanego w urzędzie oprogramowania i jednocześnie osiągnąć oszczędności? Czy można obniżyć koszty nie przestawiając się na aplikacje open source?

Żeby zmienić konstytucję potrzebny jest konsensus

Ustawa zasadnicza wystarczająco określa uprawnienia i obowiązki prezydenta i premiera, twierdzą eksperci. Zmiany konstytucji nie można dokonywać pod wpływem wydarzeń politycznych. Za politykę zagraniczną odpowiedzialny jest rząd, ale musi konsultować się z głową państwa.

Jak otrzymać wsparcie na dożywianie dzieci w szkołach

Dożywianie dzieci jest zadaniem należącym do kompetencji gminy. Samorządy mogą otrzymać dotacje na ten cel z budżetu państwa. Można także za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego zorganizować bezpłatne dostawy mleka do szkół. Od przyszłego roku ruszy unijny program dostawy owoców i warzyw dla dzieci w wieku do dziesięciu lat.

Gospodarka finansowa w trakcie wykonywania budżetu samorządu terytorialnego

Przy wykonywaniu budżetu zarząd jednostki samorządowej może dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków polegających np. na zmianach planu dochodów i wydatków, związanych z uzyskaniem dotacji celowych.

REKLAMA