REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownik socjalny na 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących

Jeden pracownik socjalny ma przypadać na 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących - przewiduje senacka poprawka do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, którą w piątek przyjął Sejm. Posłowie przyjęli w sumie kilkanaście poprawek Senatu.

MEN: wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie od 143 do 196 zł

Od 143 do 196 zł brutto w zależności od stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji ma wzrosnąć od 1 września wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli - takie kwoty zaproponowało MEN w projekcie nowelizacji rozporządzenia o minimalnych kwotach wynagrodzenia nauczycieli.

Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. przekształcenia szpitali

Sejm uchwalił ustawę dot. m.in. przekształceń szpitali; znalazł się w niej zapis umożliwiający zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na kontraktach. Pielęgniarki z OZZPiP protestują przeciw temu i okupują sejmową galerię. Piątkowe rozmowy z minister zdrowia nie przyniosły porozumienia.

Zakaz palenia w praktyce

Od ponad czterech miesięcy w Polsce funkcjonuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Zobacz jak w praktyce został przyjęty zakaz-jaki jest do niego stosunek pracowników lokali gastronomicznych, oraz samych klientów.

REKLAMA

W Sejmie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym

Wójt, burmistrz, prezydent miasta, któremu prokuratura postawiła zarzuty w sprawie o umyślne przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności, zostanie zawieszony w pełnieniu obowiązków – przewiduje nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, którą obecnie zajmuje się Sejm.

"Dziennik Gazeta Prawna": Miliony dotacji do zwrotu

Pierwszy raz Polska zostanie ukarana przez Komisję Europejską za złe wydawanie unijnych pieniędzy na informatyzację urzędów pracy - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Udostępnienie informacji obejmujących tajemnicę państwową i ich przesłanki

Organy procesowe, w celu ustalenia istotnych okoliczności sprawy, mają możliwość dostępu do danych objętych tajemnicą, w tym i informacji bankowych. Dostęp do takich informacji nie jest jednak swobodny, muszą być spełnione prawem wymagane przesłanki aby dane mogły zostać udostępnione.

Usługi świadczone przez psychologa zwolnione od podatku

Dotychczas wszelkie usługi psychologiczne korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie decyzji PKWiU. W ramach dostosowania regulacji polskiej ustawy o VAT do wymogów unijnych usługi świadczone przez psychologa będą nadal objęte zwolnieniem lecz w innym charakterze i zakresie.

REKLAMA

Gminy odpowiadają za oświetlenie dróg

Gminy są odpowiedzialne za oświetlenie przebiegających przez nie dróg krajowych. Obowiązek ten wynika z przepisów i są na ten cel przewidziane pieniądze - powiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.

Wzrosną wydatki gmin na domy pomocy społecznej

Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańców domów pomocy społecznej a nadchodzące zmiany w prawie zmniejszą wielkość kwot wpłacanych przez rodziny pensjonariuszy – w rezultacie gminy zapłacą więcej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Telefony dla kadry kierowniczej

Urząd miasta chce zakupić telefony komórkowe dla niektórych pracowników kadry kierowniczej. Będą one wykorzystywane do celów służbowych urzędu, jednak nie jest wykluczone, że sporadycznie mogą się zdarzyć połączenia prywatne. Czy koszty rozmów prywatnych (wykazane na podstawie billingu) i odpowiadającą im część abonamentu należy zaliczać do przychodów pracownika?

Obowiązek przygotowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego

Przygotowanie wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego, to nowe obowiązki Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – przewidziane w znowelizowanej ustawie Prawo wodne.

Pracownicy ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy muszą uzupełnić kwalifikacje

Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej precyzuje wymagania kierowane do osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Osoby obecnie zatrudnione w ośrodkach, niespełniające wymagań nowej regulacji, mogą pozostać na stanowiskach jedynie do końca 2015 r.

MF deficyt sektora finansów publicznych w 2010 - 7,9 proc. PKB

Ministerstwo Finansów podtrzymuje, że deficyt sektora finansów publicznych za 2010 jest na poziomie 7,9 proc. PKB - poinformowała w czwartek wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Samorządowcy chcą arbitrażu prezydenta w negocjacjach z MF

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich. Samorządowcy zaapelowali do niego o arbitraż w negocjacjach z rządem dotyczących m.in. rozporządzenia ministerstwa finansów z grudnia 2010 r. ws. zadłużenia samorządów.

Rozpoczęła się debata nad pakietem ustaw zdrowotnych

Posłowie debatują w czwartek nad rządowym pakietem ustaw, który ma zreformować system ochrony zdrowia. Projekty dotyczą m.in. przekształceń szpitali, skrócenia czasu dochodzenia odszkodowań przez pacjentów, systemu kształcenia lekarzy oraz informatyzacji lecznic.

Sejm: samorząd w 3 miesiące spłaci długi szpitala

Sejm zajmuje się obecnie ustawą o działalności leczniczej. Projekt zmusi samorządy do przekształceń lub likwidacji zadłużonych szpitali, jeśli w terminie 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdań nie spłacą długu szpitala.

"Metro": nasze drogie śmieci

Opłata za wywóz śmieci może w tym roku wzrosnąć co najmniej o 20 proc. - pisze "Metro". Droższe śmieci to więcej nielegalnych wysypisk - ostrzegają eksperci.

Ostatni dzień obchodu przed narodowym spisem ludności 2011

Dziś rachmistrzowie powinni zakończyć zapoznawanie się z przydzielonymi im obwodami terytorialnymi – kończy się obchód poprzedzający Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011.

Kryteria podziału 0.6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości tegoroczne kryteria podziału rezerwy oświatowej części subwencji ogólnej.

Podpisanie dokumentu cudzym imieniem i nazwiskiem

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podpisując dowód odbioru listu poleconego z poczty czy paczki cudzym imieniem i nazwiskiem popełnia przestępstwo opisane w art. 270 kk.

UE: więcej zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego

Od 2016 r. w UE trzeba będzie zbierać rocznie 40-45 proc. zużytego sprzętu elektronicznego, a od 2020 r. - 65 proc. - postanowili w poniedziałek ministrowie środowiska UE w Brukseli. Polska i siedem innych krajów wywalczyło dłuższy okres przejściowy - do 2022 r.

"Informatyzacja sądownictwa – systemy wspierające organizację wymiaru sprawiedliwości" - konferencja

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, której tematem będą możliwości nowoczesnych, bezpiecznych i niezawodnych systemów wspierających działanie placówek wymiaru sprawiedliwości. 

"Dziennik Polski": Gminy będą zamykać przedszkola?

Kilkaset przedszkoli, które powstały za unijne pieniądze może zostać zlikwidowanych - ostrzega "Dziennik Polski".

Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw

Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.

Energia odnawialna – dofinansowanie dla samorządów

Od 17 marca samorządy mogą składać do Ministerstwa Gospodarki wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Działania 9.6 - Sieci ułatwiające odbiór energii ze źródeł odnawialnych.

Program 6-miesieczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.

Rada Ministrów kierunkowo zaakceptowała dokument "Program 6-miesieczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.", przedłożony przez pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji rządowej i sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie UE.

Rząd krytycznie nt. zmian w ustawie o podpisie elektronicznym

Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (druk nr 3768), przedłożone przez ministra gospodarki.

Sejm: rada gminy zawiesi w obowiązkach wójta któremu postawiono zarzuty

Wójt, burmistrz, prezydent miasta, któremu prokuratura postawiła zarzuty w sprawie o umyślne przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności, zostanie zawieszony w pełnieniu obowiązków – przewiduje nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, którą obecnie zajmuje się Sejm.

Kto płaci za oświetlenie dróg krajowych

Między gminami a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad istnieje spór, kto powinien ponosić koszty oświetlenia dróg krajowych znajdujących się na terenie gminy. Samorządy chcą się zwrócić w tej sprawie do sądów, jednak wyroki mogą nie być dla nich korzystne.

"Dziennik Gazeta Prawna": Kłopoty z sześciolatkami

Tysiące szkół nie jest gotowych na przyjęcie najmłodszych uczniów - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy zespół opiniodawczo-doradczy przy MEN - Rada Rodziców

Powołany został nowy zespół opiniodawczo-doradczy - Rada Rodziców przy Ministrze Edukacji Narodowej. W poniedziałek na pierwszym inauguracyjnym posiedzeniu zespołu minister Katarzyna Hall wręczyła członkom Rady akty powołania do niej.

Nie można wynagradzać nauczycieli ze środków unijnych

Unijne pieniądze, które szkoła otrzymała na realizację dodatkowych zajęć, nie mogą sfinansować wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych do ich prowadzenia, jeśli podstawą zatrudnienia jest Karta nauczyciela – wyjaśnił Dziennik Gazeta Prawna.

Jakie przepisy stosować do sprawozdań miast

Biegli rewidenci nie zgadzają się z resortem finansów w kwestii przepisów, które powinny być podstawą do przygotowywania sprawozdań finansowych miast – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Indywidualny wskaźnik spłaty zadłużenia dla samorządów od 2014

Indywidualny wskaźnik spłaty zadłużenia dla jednostek samorządu terytorialnego będzie miał zastosowanie od 2014 roku, jednocześnie do tego czasu samorządy zobowiązane są do informowania o wysokości spłaty zobowiązań - poinformował wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

Odpowiedzialność kierownika i pracowników jednostki za używanie nielegalnego programu finansowo-księgowego

Używanie nielegalnego oprogramowania może się wiązać z koniecznością poniesienia dotkliwych konsekwencji. Przedstawiamy najczęstsze przykłady naruszenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w tym zakresie. Ponadto wskazujemy praktyczne działania, jakie jednostka powinna przedsięwziąć, by do tego nie dopuścić.

"Metro": gimnazjalny test pełen byków

Tak źle przygotowanego konkursu jeszcze nie widzieliśmy - denerwują się nauczyciele biologii z Katowic. Błędy w treści zadań, pytania spoza programu i chaos w trakcie pisania prac mogły wpłynąć na wyniki gimnazjalistów, dla których egzamin to przepustka do najlepszych liceów w Polsce - pisze "Metro".

UTK: jest nowy wniosek w sprawie tzw. opłaty dworcowej

Urząd Transportu Kolejowego otrzymał nowy wniosek o zatwierdzenie stawek tzw. opłaty dworcowej - poinformował w piątek urząd. To drugie podejście kolejarzy do wprowadzania tej opłaty.

Hall: w kwietniu rząd zajmie się projektem zmian w oświacie

W kwietniu pod obrady rządu ma trafić projekt zmian w prawie oświatowym - zapowiedziała w piątek w Gdańsku minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

Kwalifikacje pracowników ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie

Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej precyzuje wymagania kierowane do osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Osoby obecnie zatrudnione w ośrodkach, niespełniające wymagań nowej regulacji, mogą pozostać na stanowiskach jedynie do końca 2015 r.

Wojewoda wyznaczy kierownika centrum powiadamiania ratunkowego

W zakresie obowiązków wojewody znajdzie się wkrótce wyznaczanie kierownika centrum powiadamiania ratunkowego i zatwierdzanie programu szkolenia operatorów numerów alarmowych.

Odszkodowanie za wywłaszczenie

W listopadzie 2010 r., weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ustawa korzystnie zmienia sytuację wywłaszczanego poprzez wprowadzenie bezpiecznej zaliczki na odszkodowanie za wywłaszczenie.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji

Od 11 marca obowiązują zmienione zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do Policji.

"Dziennik Polski": Niebezpieczne radosne place zabaw

Nawet co czwarty plac zabaw budowany w ramach rządowego programu "Radosna szkoła" może mieć poważne wady, zagrażające życiu i zdrowiu dzieci - informuje "Dziennik Polski". Tak przynajmniej twierdzi Centrum Kontroli Placów Zabaw.

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje rozszerzony zakres wykroczeń, za które Strażnicy Miejscy i Gminni mogą nakładać mandaty karne. Nowe uprawnienia odciążą przede wszystkim funkcjonariuszy Policji oraz sądy.

UKE namawia samorządy do angażowania w sieci telekomunikacyjne

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) namawia samorządy, by aktywniej angażowały się w tworzenie i eksploatację sieci telekomunikacyjnych, służących m.in. dostępowi do internetu. Samorząd miałby angażować się głównie tam, gdzie nie robi tego biznes.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku


Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.

Narodowy Spis Powszechny 2011 – trwa obchód

Do 17 marca rachmistrzowie spisowi dokonywać będą czynności w ramach obchodu poprzedzającego Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011.

Minister Finansów o deficycie sektora finansów publicznych

Dzięki efektom cyklicznym w latach 2011 i 2012 deficyt sektora finansów publicznych zmniejszy się o więcej niż 4,4 pkt proc. PKB wynikających z konsolidacji finansów publicznych - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

„INDEKS – klucz do dobrej gminy” – rekrutacja samorządów

Od 9 marca Fundacja Instytut Studiów Strategicznych z Krakowa rekrutuje gminy do projektu „INDEKS – klucz do dobrej gminy. Celem przedsięwzięcia jest weryfikacja stanu usług publicznych świadczonych przez gminy drogą elektroniczną (e-usług) oraz podniesienie jakości tych usług.

REKLAMA