REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zadania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fundusze unijne dla gimnazjów po reformie szkolnictwa

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że likwidacja gimnazjów nie oznacza automatycznej utraty dotacji unijnych na realizowane przez nie projekty. Zobowiązania podjęte przez beneficjentów w zakresie zachowania trwałości rezultatów przedsięwzięć sfinansowanych ze środków funduszy europejskich w sytuacji zmiany struktury szkół, w tym stopniowego wygaszania szkół gimnazjalnych, będą każdorazowo wymagały szczegółowej analizy pod kątem możliwości dalszego wykorzystania tych rezultatów do osiągnięcia celów edukacyjnych i zachowania ich funkcji oświatowych.

Opłaty za wodę i ścieki w gminach - kto o tym decyduje

Zanim wysokość opłat zostanie ustalona, propozycje przedsiębiorstwa wodociągowego muszą sumiennie zweryfikować wójt i rada gminy. Przepisy w tym zakresie nie są jednak jasne. Nawet sądy mają z nimi problem.

Kto ma obowiązek odśnieżać i sprzątać chodniki?

Co roku zimą na osiedlu, przez które muszę przejść, idąc do pracy, nie ma komu sprzątać. Chodnik jest śliski, a w miejscu przeznaczonym do parkowania zalegają zwały odgarniętego śniegu. Zastanawiam się, kto powinien dbać o porządek, gdyż parter budynku zajęty jest przez butiki i inne sklepy oraz restauracje. Gdy spytałam w sklepie, dlaczego nie sprzątają, odpowiedzieli, że za chodnik nie odpowiadają i odesłali mnie do zarządcy bloku – żali się pani Krystyna

Subwencja oświatowa również dla 6-laktów od 2017 r.

6-latki zostaną objęte od 2017 r. subwencją oświatową. To skutek zniesienia od początku roku szkolnego 2016/2017 obowiązku szkolnego dla 6-latków.

REKLAMA

Medyczne wykorzystanie marihuany - minister zdrowia szykuje przepisy

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował PAP, że trwają prace nad umożliwieniem legalnego stosowania w leczeniu pacjentów preparatów zawierających marihuanę. W początkowej fazie lekarze mogliby przepisywać jedynie zagraniczne preparaty, bo polski przemysł farmaceutyczny nie ma jeszcze takiej oferty.

Nowe zasady nadawania tytułu specjalisty w niektórych dziedzinach ochrony zdrowia od 1 marca 2017 r.

W dniu 6 grudnia 2016 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Chodzi m.in. o specjalistów w dziedzinach fizjoterapii, inżynierii medycznej, neurologopedii, psychologii klinicznej, epidemiologii. Ustawa nie dotyczy lekarzy, dentystów, pielęgniarek, czy położnych, bo te zawody mają odrębne regulacje prawne. Ustawa ta ma wejść w życie 1 marca 2017 roku, chociaż już od lipca 2016 r. nie ma podstawy prawnej do nabywania tytułów specjalistów w tych dziedzinach.

Opłaty za balkony nad ulicami - dokąd sięga pas drogowy

Wieść o tym, że Szczecinek chce pobierać opłaty za balkony i ocieplenie, wprawiła mieszkańców miast w osłupienie. Także wielu samorządowców. Jednak nawet ci, z początku skonsternowani, po chwili potwierdzają, że zgodnie z prawem jest to możliwe, o ile elementy budynku nie tyle wystają poza jego obrys, ile wchodzą w przestrzeń pasa drogowego. Sporną kwestią pozostaje, czy ustalona uchwałą opłata powinna dotyczyć tylko nowych inwestycji, czy także tych już zakończonych. Powstaje też pytanie, jak wysoko sięga przestrzeń pasa drogowego. Prawnicy są podzieleni. Przeważa jednak pogląd, że przestrzeni nic nie ogranicza, a można ją mierzyć od piekła aż do nieba.

Ewidencja księgowa wpłat na Fundusz Wsparcia Policji

Czy wpłaty przekazywane przez powiat na podstawie zawartych porozumień na Fundusz Wsparcia Policji (§ 230 lub § 617) powinny być ujęte na koncie 409? W której pozycji rachunku zysków i strat (wariant porównawczy) powinny być te wpłaty wykazywane?

REKLAMA

Zwrot kosztów prywatnej opieki medycznej dla poszkodowanego w wypadku drogowym

Na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczeniobiorcy mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie. Świadczeniobiorca ma między innymi prawo do leczenia szpitalnego, opieki psychiatrycznej, świadczeń wysokospecjalistycznych, rehabilitacji leczniczej, zaopatrzenia w wyroby medyczne czy leki.

Refundacja leków dla osób po 75 roku życia - nowe regulacje prawne

Dnia 7 października 2016 r. weszła w życie ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakładająca, że osoby po 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych leków z wykazu ogłaszanego przez ministra zdrowia. Bezpłatne leki może przepisać pacjentowi tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), wskazany w deklaracji wyboru.

Kto może starać się o mieszkanie komunalne

Do zadań gminy należy zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, w tym zapewnianie ich członkom tzw. mieszkań komunalnych. Szczegółowe zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, stanowiące realizację przedmiotowego zadania, określa rada gminy w drodze uchwały.

Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego

Trwają prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który zakłada zlikwidowanie prawnych i proceduralnych barier realizacji inwestycji. Kodeks zastąpi kilka obowiązujących obecnie ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawo budowlane, specustawy branżowe, a także część ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Domy opieki – jak zapewnić jakość opieki długoterminowej

Co jakiś czas przez prasę przetaczają się smutne doniesienia o skandalicznym standardzie w domach opieki. Przykładem mogą być ostatnio głośno relacjonowane wypadki w Zgierzu, gdzie po śmierci sześciu podopiecznych zamknięto dom opieki (działający formalnie jako noclegownia). Jak im zapobiec?

Polskie drogi nie nadążają za standardami EU

Komisja Europejska skierowała skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału sprawiedliwości z powodu niedostosowania sieci drogowej do nośności 11,5 t/oś.

Dotacje dla uczelni na 2017 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowuje nowy algorytm, na podstawie którego uczelnie otrzymają dotację z budżetu państwa. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Pakiety informacyjne o zmianach w oświacie trafią do szkół

Z uwagi na szeroki zakres zamian w systemie oświaty, do wszystkich szkół w Polsce trafią pakiety informacyjne. Materiały mają być udostępnione nauczycielom, rodzicom i uczniom.

Reforma szkolnictwa od 2017 r.

Ustawa o systemie oświaty zakłada przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Likwidacja gimnazjów ma rozpocząć się już w 2017 roku. Zmienić ma się także Karta nauczyciela. Dużo zmian dotyczyć będzie także sześciolatków.

Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r.

Dnia 17 grudnia 2016 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. w sprawie nowych wzorów wniosków budowlanych, m.in. wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy lub przebudowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Celem zmian jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego.

Zespoły obsługi szkół - dostosowanie do nowych przepisów do końca 2016 roku

Istniejące zespoły obsługi szkół mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2016 r. Do tego czasu samorządy organizujące wspólną obsługę muszą podjąć konkretne czynności w celu dostosowania zespołów obsługi do nowych uregulowań.

Stypendium socjalne - próg dochodowy od 1 listopada 2016 r,

Od 1 listopada 2016 r. wzrośnie maksymalny próg dochodu uprawniający do otrzymania pomocy. Wysokość świadczeń zależy od danej uczelni. Ile wynosi próg dochodowy uprawniający do otrzymania świadczenia?

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - zmiany 2017

25 października Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowe regulacje mają wejść w życie w większości od 1 stycznia 2017 r.

Jakie warunki musi spełnić dostęp inwestycji do drogi publicznej

Dostęp terenu inwestycji do drogi publicznej to jeden z podstawowych warunków, aby możliwa była realizacja planowanego zamierzenia na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Procedura badania takiego dostępu zależy od jego rodzaju.

Niedopłata składek na ubezpieczenie zdrowotne – błędnie naliczona składka

W listopadzie 2015 r. błędnie obliczono składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. Błąd wykryto w lipcu 2016 r. W konsekwencji nastąpiła niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne i nadpłata podatku dochodowego. W jaki sposób zaksięgować niedopłatę składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz nadpłatę podatku dochodowego? Jakich rozliczeń dokonać z ZUS, urzędem skarbowym, a jakich z pracownikiem?

Zasiłek rodzinny - jakie świadczenia mają wpływ na dochód

Podstawowym warunkiem ubiegania się o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego jest kryterium dochodowe, które do 1 listopada 2017 r. wynosi 674 zł. Jakie świadczenia mają wpływ na dochód?

Powstaną e-uczelnie - zmiany w szkolnictwie wyższym od 2017 r.

Proponowane zmiany w szkolnictwie wyższym zakładają powstanie e-uczelni, co oznacza załatwianie spraw z dziekanatem w formie elektronicznej. W 2017 roku ma zostać przedstawiony projekt nowej ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki po reformie

Toczące się aktualnie prace legislacyjne obejmujące ustawę o systemie oświaty dotyczą w głównej mierze ustroju szkolnego a konkretnie obowiązku szkolnego, który od 1 września 2019 roku polegać ma na uczęszczaniu do szkoły podstawowej – publicznej albo niepublicznej.

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Czy Karta Nauczyciela dopuszcza możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę? Jakie uprawnienia przysługują wówczas nauczycielom?

Samorządowe pomysły pomocy seniorom – przykłady dobrych praktyk

Karta seniora, film inspirowany historią osoby starszej czy obligacje społeczne – to tylko kilka z możliwości wsparcia dla osób starszych. Chociaż potrzeby tej grupy są wciąż niedofinansowane, to nie zawsze pieniądze są najważniejsze, ale integracja i akceptacja społeczna.

Zaostrzenie norm emisyjnych dla kotłów węglowych od 2018 r.

Już od 2018 r. zaostrzą się normy emisyjne dla kotłów węglowych. Podniesie to jakość sprzedawanych w Polsce kotłów węglowych. Przyczynić się to ma do walki z tzw. niską emisją.

Prawo łowieckie po zmianach

Prawo łowieckie przyjęte przez Radę Ministrów. Zmiany przewidują m.in. wzmocnienie uprawnień właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich, zwiększenie stopnia wykonania planów łowieckich, a także możliwość ustanawiania zakazu polowań na nieruchomości oraz obowiązki informacyjne dotyczące organizacji polowań zbiorowych.

104 miliony na projekty ekologiczne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach trzeciego naboru POIiŚ 2014-2020 Działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”.

Spadnie koszt wydobycia węgla kamiennego

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał rozporządzenia dotyczące wymogów, jakie muszą spełniać kopalnie m.in. w zakresie prowadzenia robót i bezpieczeństwa. Resort szacuje, że nowe przepisy mogą zmniejszyć koszty w górnictwie węgla kamiennego o ok. 435 mln zł rocznie.

Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny

Resort infrastruktury i budownictwa opracował projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Projekt zakłada wprowadzenie sześciu kategorii inwestycji i jedną zintegrowaną zgodę inwestycyjną.

Projekt ustawy Prawo oświatowe z nowymi typami szkół

8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych, likwidacja gimnazjów, sprawdzian z czterech przedmiotów po szkole podstawowej - to główne założenia projektu ustawy Prawo oświatowe z nowymi typami szkół.

Rada Narodowego Kongresu Nauki powołana

Powołano Radę Narodowego Kongresu Nauki, która zajmie się wypracowaniem propozycji reform w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Rada składa się z 52 uczonych a jej przewodniczącym został prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Zadania z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych mogą być realizowane przy współpracy z różnymi podmiotami, np. samorządowymi instytucjami kultury. Przy czym środki na realizowanie zadania przez taką instytucję powinny pochodzić z udzielonej na ten cel dotacji celowej.

Za szkody z udziałem zwierząt bezdomnych odpowiada gmina

W przypadku zdarzenia drogowego warto skontaktować się z policją lub strażą miejską. Instytucje te powinny wskazać adres zakładu leczniczego, z którym gmina ma zawartą umowę na świadczenie bezpłatnej pomocy lekarsko-weterynaryjnej, w sytuacjach nagłych, i w przypadku zdarzeń drogowych.

Zasiłek stały 2017 – planowane zmiany

Od 1 stycznia 2017 r. zasiłek stały ma być wypłacany osobom niepełnosprawnym według zmienionych zasad. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby świadczenie było przyznawane od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

Czy palenie e-papierosów w miejscu pracy będzie jeszcze dopuszczalne

Nie będzie można palić e-papierosów w miejscach pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych został wprowadzony zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych oraz na terenie pomieszczeń w zakładach pracy.

Becikowe 2017

Na 2017 rok nie zaplanowano zmian w zakresie wysokości becikowego ani zasad jego otrzymywania. Jak wygląda procedura przyznania świadczenia?

Zmiana nazwy ulicy także przez wojewodę – znikną ostatni totalitarni patroni placów i ulic

W dniu 2 września 2016 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 1 czerwca 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa przyznaje wojewodzie kompetencję do stwierdzenia nieważności uchwały nadającej nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej, w zakresie, w jakim propaguje komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienią się zasady, dotyczące obowiązku szkolnego. Likwidacji ulegną tzw. godziny karciane. Co jeszcze zmieni się w roku szkolnym 2016/2017?

Mała ustawa reprywatyzacyjna - założenia

Mała ustawa reprywatyzacyjna czeka na podpis Prezydenta. Jakie są jej główne założenia?

500 zł na dziecko dla pracujących za granicą

Czy rodzinie, w której jeden z jej członków pracuje za granicą, przysługuje świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus"? Jaki organ rozpatruje takie sprawy?

Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym

Rząd przedstawił nowy program rozwoju budownictwa mieszkaniowego, w którym istotną rolę mają odegrać samorządy. To jednak niejedyne propozycje w zakresie rozwoju mieszkalnictwa, które mają zostać zaproponowane.

Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

Osoba fizyczna nabyła nieruchomość budynkową. Budynek nie jest ujawniony w ewidencji gruntów i budynków. Czy ma ona obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości?

Jak przepisy o zamówieniach in house wpłyną na gospodarkę odpadami

Zaproponowane przez ustawodawcę zasady udzielania zamówień in house mogą skutecznie zablokować na trzy lata możliwość zlecania spółkom komunalnym zadań z zakresu gospodarki odpadami z wolnej ręki. Utrudnieniem dla gmin chcących zlecać zadania odpadowe swoim podmiotom będzie też rozbudowany system kontroli.

Zamówienia in-house: co w praktyce może oznaczać pominięcie przetargu?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych zakłada, iż spółki komunalne będą mogły pozyskiwać zamówienia publiczne z wolnej ręki. Czy zatem zamówienia in-house mogą zniszczyć część wolnego rynku?

Jak nowe przepisy o sprzedaży ziemi rolnej wpłyną na gospodarkę nieruchomościami samorządowymi

Samorządy są właścicielem różnych typów nieruchomości, w tym także rolnych. Do tej pory jednostki zainteresowane sprzedażą gruntów rolnych, tak jak w przypadku innych nieruchomości, ogłaszały przetarg nieograniczony na ich zbycie. Nowe przepisy jednak skomplikowały i wydłużyły tę procedurę.

500+ dla dzieci cudzoziemskich

W jakich przypadkach dzieciom cudzoziemskim przysługuje świadczenie wychowawcze 500+? Czym powinien kierować się organ przy tego typu decyzjach?

REKLAMA