REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie plus, Zarządzanie nieruchomością

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korzystanie z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym

Nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Czy w postępowaniu w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym istnieje obowiązek przeprowadzenia rokowań?

Mieszkaniowy program Porozumienia zastąpił Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus passé, lokomotywa tego programu – spółka PFR Nieruchomości – na bocznym torze. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin po przejęciu resortu przez jego partię realizuje własny program. 1 kwietnia 2021 r. wystartuje jego rynkowa część.

Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań

Do tej pory, po czterech latach funkcjonowania programu Mieszkanie plus, wybudowanych zostało jedynie 1017 mieszkań. Czy to fiasko programu?

Prywatny las - ograniczenia narzucane przez państwo

Wiele osób jest zainteresowanych posiadaniem prywatnego lasu. Warto wiedzieć, że zalesioną działką nie można zarządzać wedle swojego uznania. Wyjaśniamy, jakie ograniczenia narzuca państwo.

REKLAMA

Ustawa deweloperska – czy w stu procentach chroni interesy klientów pierwotnego rynku mieszkaniowego?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana potocznie ustawą deweloperską, niebawem będzie obchodzić już ósmą rocznicę swojej misji. Stanowi ją wszechstronna pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu „transakcji życia”, jaką dla przeciętnego klienta firmy deweloperskiej zazwyczaj jest kupno mieszkania. Czy dotychczas spełniła pokładane w niej nadzieje zapewniając 100-procentowe bezpieczeństwo?

Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione

Pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania dotyczy specjalna ochrona na wypadek upadłości banku lub SKOK-u. Wyjaśniamy na czym dokładnie ona polega.

Mieszkanie Plus - czy rok 2020 będzie rokiem przełomu dla rządowego programu?

Program Mieszkanie Plus w praktyce każdy z czterech dotychczasowych lat swej misji na rynku nieruchomości mieszkaniowych rozpoczynał z nowymi nadziejami na przyśpieszenie i „lepsze jutro”, niestety jak wiadomo niespełnionymi. Nie inaczej jest i obecnie na progu roku 2020. Czy tym razem nowy rok ma realne szanse na tytuł „Roku Mieszkania Plus” w historii krajowej mieszkaniówki?

Prawo w nieruchomościach: jakie zmiany nas czekają?

Rok 2020 prawdopodobnie okaże się ciekawy w kontekście nieruchomości. Ważne zmiany na pewno będą dotyczyły niektórych przepisów związanych z „mieszkaniówką”.

REKLAMA

W 2020 r. gospodarka nie pomoże rynkowi deweloperskiemu?

Czynniki makroekonomiczne znacząco wpływają na kondycję rynku pierwotnego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w tym kontekście wyglądają prognozy na 2020 r.

Zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym coraz bliżej

Do Sejmu trafił przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zmieniającej dotychczas obowiązującą ustawę - Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przedłożony projekt zakłada zwiększenie efektywności prac geodezyjnych i kartograficznych. Proponowane przepisy korzystnie wpłyną również na usprawnienie procesu inwestycyjnego.

Odsetki za opóźnienie lub zwłokę w zapłacie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość

Tylko skutki powstałe z opóźnienia lub zwłoki w wypłacie odszkodowania ustalonego w decyzji ostatecznej mogą powodować zastosowanie instytucji odsetek. Teza ta legła u podstaw wydania wyroku przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Rachunek powierniczy – jak działa i dlaczego jest tak ważny dla osób kupujących nowe mieszkanie?

Rachunek powierniczy na dziś dzień jest podstawowym instrumentem ochrony środków nabywców lokali mieszkalnych, zawartym w przepisach ustawy deweloperskiej. Jego rola polega maksymalnym ograniczeniu ryzyka utraty pieniędzy wpłacanych przez nabywców deweloperom w trakcie trwania realizacji inwestycji.

Spółdzielcze prawo do lokalu - czy można na nim zrobić interes?

Spółdzielcze własnościowe prawa do mieszkania czasem są sprzedawane dość tanio. Nie każde takie prawo po zakupie można jednak przekształcić w odrębną własność lokalu.

Zarządca nieruchomości także musi posiadać OC

Przedstawiciele wielu profesji muszą mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Do tej grupy zaliczają się również zarządcy nieruchomości. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, dlaczego takim osobom potrzebna jest polisa OC.

Wątpliwości wokół zmiany przeznaczenia nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste

Czy właściciel gruntu ma prawo nie akceptować nowego sposobu użytkowania gruntu zaproponowanego przez użytkownika wieczystego? Zdaniem Sądu niechętna postawa do zmiany warunków umowy nie może być poczytana jako działanie bezprawne, które wykorzystuje groźbą przymusową ekonomicznie sytuację Spółki.

Na nabywcę wywłaszczonej nieruchomości nie przechodzi roszczenie odszkodowawcze za wywłaszczenie

Żądanie odszkodowania nie jest roszczeniem obciążającym nieruchomość, bowiem nie wynika z zobowiązania realnego, i nie podlega obowiązkowemu wpisowi do księgi wieczystej. Tym samym nie jest uprawnieniem przynależnym do nieruchomości, a zatem roszczenie o zapłatę odszkodowania za ograniczenie prawa rzeczowego nie przechodzi na nabywcę własności takiej nieruchomości i nie przysługuje każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości. Takie uzasadnienie sprawy przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Wyrok zapadł na podstawie następujących ustaleń prawnych i faktycznych.

Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”

W kontekście zabezpieczeń związanych z zakupem nowego mieszkania, często mówi się o rachunkach powierniczych. Warto pamiętać, że bardzo ważny jest także wpis do księgi wieczystej zabudowywanej działki.

Czy lokalu komunalnego nie można podnająć?

Lokale komunalne niekiedy są podnajmowane w celach zarobkowych. Warto dowiedzieć się, jakimi konsekwencjami grozi takie postępowanie najemcy mieszkania komunalnego.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – na czym polega, jakie korzyści niesie i dlaczego jest wymagane przez banki?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to popularna metoda ograniczenia maksymalnie do 10 proc. udziału własnego kredytu mieszkaniowego. Stanowi zabezpieczenie banku w sytuacji, gdy kredytobiorca nie dysponuje pełnym obowiązującym wkładem własnym, który wynosi 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości.

Czy łatwo jest uzyskać odszkodowanie za słup na działce?

Wielu Polaków posiada na swojej działce uciążliwy słup energetyczny. Informujemy kiedy można uzyskać rekompensatę za postawienie takiego słupa bez podstawy prawnej.

Eksmisja na bruk będzie karą za przemoc domową?

Obowiązujące przepisy nie zawsze chronią lokatora. Warto wiedzieć, że osoba stosująca przemoc domową, może stracić mieszkanie w przyspieszonym trybie.

Odpowiedzialność za brak selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Czy zarządca nieruchomości powinien odpowiadać za każde, choćby incydentalne naruszenie obowiązki segregacji odpadów i czy powinna na nim ciążyć odpowiedzialność (wyrażająca się w kalkulacji opłaty śmieciowej według wyższej stawki) za działania innych osób?

Zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości 2019 r.

W dniu 2 lipca 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zmiany dotyczą m.in. rządowego programu „Mieszkanie+”.

Zmiany w gospodarce nieruchomościami 2019 i 2020 r.

W dniu 16 kwietnia 2019 r. podpisana została nowa ustawa o gospodarce nieruchomościami. Sprawdź co się zmieni!

Likwidacja decyzji o warunkach zabudowy – czy nastąpi i dlaczego jest taka ważna?

Potrzeba reformy rodzimego systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego to kwestia nagłaśniana już od lat kilkunastu. Natomiast od niespełna trzech próbuje się nadać jej konkretne ramy, na razie co prawda niezbyt skutecznie, ale zawsze z główną myślą przewodnią, czyli likwidacją „patologii” w postaci decyzji o warunkach zabudowy.

Zmiany w gospodarce nieruchomościami 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Sprawdź co się zmieni!

Użyczenie lokalu socjalnego bez zgody gminy - uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. III CZP 49/18 rozstrzygnął, jaki jest status osoby korzystającej z lokalu gminy na podstawie umowy użyczenia zawartej z najemcą lokalu bez zgody gminy jako wynajmującego.

Praktyczne problemy związane z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy nie jest aktem administracyjnym o charakterze związanym ani uznaniowym. Jest wydawana na podstawie i w granicach prawa, w warunkach dość szerokiego luzu decyzyjnego. Z perspektywy gmin - zmuszonych do wydawania niniejszych rozstrzygnięć - problemem jest przede wszystkim znaczna liczba dylematów związanych ze stosowaniem tego instrumentu gospodarki przestrzennej. W artykule przedstawiono najważniejsze z nich.

Inwestycja w garaż na wynajem - czy może nam się opłacić?

Nabywanie garaży czy miejsc postojowych z zamiarem zarabiania na ich wynajmie, to coraz bardziej popularna, uzupełniająca  forma inwestycji mieszkaniowych. Pytanie, czy warta świeczki, opłacalna i czym należy się kierować poszukując miejsca postojowego pod wynajem.

Czy działkowa służebność będzie koniecznością?

Kwestie dotyczące przejazdu, stają się powodem licznych sporów międzysąsiedzkich. Wynika to z faktu, że niestety nie wszystkie działki posiadają odpowiedni dojazd do drogi publicznej. Brak własnej drogi dojazdowej oznacza, że trzeba będzie polegać na sąsiadach. W tym kontekście rodzi się wiele pytań dotyczących m.in. zasad ustanowienia i funkcjonowania służebności na rzecz drugiej działki (tzw. nieruchomości władnącej). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w ramach odpowiedzi na wspomniane pytania, postanowili zaprezentować najważniejsze aspekty służebności związanych z koniecznym dojazdem, przechodem oraz przejazdem.

Mieszkania bezczynszowe, czyli złudna wizja niepłacenia czynszu

Pojęcie mieszkań bezczynszowych funkcjonuje na rodzimym rynku nieruchomości, zarówno w segmencie pierwotnym jak i wtórnym mieszkaniówki, już od dość dawna. Kusząca perspektywa zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych miesięcznie z racji niepłacenia czynszu, to silny magnes przyciągający wielu amatorów własnego „M”. Pytanie, perspektywa na ile realna.

Nieruchomość bez księgi wieczystej - czy ryzyko się opłaci?

Żywiołowy wzrost cen nieruchomości (zwłaszcza mieszkań), który możemy zaobserwować w ostatnim czasie, motywuje wiele osób do poszukiwania cenowych okazji. W przypadku nieruchomości mieszkaniowych, niską ceną mogą kusić np. lokale nadające się do remontu albo mieszkania pozbawione księgi wieczystej. Brak ksiąg wieczystych stanowi również powód do obniżenia ceny nieruchomości gruntowych. Na zakup lokalu lub działki „bez księgi”, z pewnością nie powinny decydować się osoby, które nie do końca wiedzą, jakie skutki będzie miała taka decyzja. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, na czym dokładnie polega ryzyko związane z zakupem nieruchomości pozbawionej księgi wieczystej.

Specustawa mieszkaniowa – czy skróci do niezbędnego minimum proces inwestycyjny?

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli specustawa mieszkaniowa, weszła w życie w sierpniu br. Jest najprawdopodobniej najbardziej innowacyjnym, choć jednocześnie kontrowersyjnym aktem prawnym regulującym funkcjonowanie krajowego rynku nieruchomości, jaki ujrzał światło dzienne od początku transformacji gospodarczej. Pytanie, na ile skutecznym.

Jak łatwo można zapisać mieszkanie?

Określenie „zapis windykacyjny” wielu osobom może się kojarzyć np. z windykacją należności. W tym przypadku, proste słowne skojarzenia okazują się jednak zupełnie mylące. Zapis windykacyjny jest bowiem instytucją prawa spadkowego stosowaną od początku bieżącej dekady. Przez ostatnie kilka lat, wielu Polaków nie słyszało jeszcze o możliwościach w rozporządzaniu majątkiem, jakie daje zapis windykacyjny. Taka instytucja prawna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli właściciel mieszkania chce przekazać lokum określonej osobie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, jakie są możliwości i ograniczenia związane ze wspomnianym zapisem.

Znów więcej zapłacimy fiskusowi za nieruchomości

Właściciele nieruchomości są już przyzwyczajeni, że prawie każdy kolejny rok przynosi wzrost stawek podatkowych. Taka sytuacja wynika ze specyficznej konstrukcji podatku od nieruchomości. Samorządy mają swobodę w zakresie określania stawek wspomnianego podatku, ale nie mogą przekroczyć maksymalnych limitów wyznaczonych przez Ministra Finansów. Od pewnego czasu, znamy już takie ogólnopolskie limity podatkowe, które będą obowiązywały w 2019 r.

Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?

Zasób mieszkań komunalnych zmniejsza się z roku na rok, a czas oczekiwania na takie lokale w niektórych miastach wynosi nawet 10 lat. Trudno się dziwić, że w opisywanej sytuacji wiele osób jest zainteresowanych przejęciem gminnego „M” po śmierci swojego krewnego (będącego równocześnie najemcą lokalu).

Na czym polega wywłaszczenie nieruchomości i jakie prawa przysługują z tego tytułu?

Instytucja wywłaszczenia z racji natury przeprowadzanej czynności prawnej, pozbawiającej pod przymusem prawa własności lub je ograniczającej, należy do jednej z najważniejszych regulacji prawnych dotyczących rynku nieruchomości. Zasadniczy zbiór przepisów sankcjonujących wywłaszczenie nieruchomości został  zawarty w ustawie o gospodarce nieruchomościami  (art. 112 – 142).

Ustawa o polskich REIT-ach z kolejnym wariantem i terminem wejścia w życie. Czy zrewolucjonizuje krajowy rynek inwestycji w nieruchomości?

Inicjatywa ustawodawcza wprowadzająca do krajowego prawa przepisy regulujące powoływanie i działalność w Polsce funduszy typu REIT, wciąż nie może doczekać się szczęśliwego finału. Kolejny termin wejścia w życie ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (FINN) zaplanowano na początek 2019 roku. Nawet jeśli tym razem uda się dotrzymać terminu, trudno o gwarancje, że FINN-y staną się z miejsca rodzimym hitem inwestycyjnym. 

Specustawa mieszkaniowa - pomoże czy zaszkodzi?

Aktualna wersja tak zwanej specustawy mieszkaniowej, znacząco różni się od pierwotnych propozycji rządu. Mimo tego, wspomniana specustawa nadal wzbudza spore kontrowersje. Istnieją bowiem obawy, że ubocznym skutkiem nowych regulacji będzie jeszcze większy chaos urbanistyczny w polskich miastach. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, czy na podstawie aktualnej wersji specustawy mieszkaniowej można formułować takie pesymistyczne prognozy.

Specustawa mieszkaniowa szansą na tańsze mieszkanie

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, tzw. specustawa mieszkaniowa uchwalona przez Sejm. Cel specustawy mieszkaniowej to skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

Mieszkanie Plus - czy rozpowszechni trend najmu mieszkań w sposób, jaki ma miejsce w krajach Europy Zachodniej?

Od oficjalnej prezentacji programu Mieszkanie Plus upłynęły już z górą 2 lata. Niestety, pomimo upływu tak długiego okresu dotychczasowe osiągnięcia rządowej inicjatywy nie wydają się specjalnie imponujące. Trudno nawet dostrzec jakiekolwiek jej namacalne efekty. Mimo wszystko pozytywne przełożenie M+ na krajową mieszkaniówkę w dłuższym terminie wydaje się bardzo prawdopodobne.

Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o proponowanej przez UOKiK nowelizacji ustawy deweloperskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już drugi raz podjął próbę wprowadzenia znaczących zmian w zasadach zakupu lokali i domów na rynku pierwotnym. Największe kontrowersje wzbudza proponowany zakaz korzystania przez deweloperów z otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez gwarancji (OMRP). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w nowelizacji ustawy deweloperskiej proponowanej przez UOKiK, znalazło się kilka innych ciekawych rozwiązań. Wszystkie te koncepcje zwiększają bezpieczeństwo zakupu nowego mieszkania. Rodzi się jednak pytanie, czy restrykcyjne regulacje nie będą skutkowały bankructwem mniejszych firm deweloperskich i wzrostem cen metrażu.

Nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego z wyższą stawką podatku

Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że AMW należy traktować jak przedsiębiorcę, a zarządzane przez nią nieruchomości Skarbu Państwa jako związane z działalnością gospodarczą.

Służebność przesyłu - czym jest i czy można z jej tytułu wnioskować o odszkodowanie?

Służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym należącym do służebności, przedmiotem którego jest korzystanie z urządzeń umożliwiających przesyłanie energii, cieczy, gazu, pary, substancji itp.

Dofinansowanie do czynszu wynajmowanego mieszkania 2019

Ustawa o dopłatach do czynszu ma zacząć obowiązywać już w styczniu 2019 r. Kto otrzyma pomoc?

Co warto wiedzieć o podziale gruntu?

Wielu właścicieli gruntów decyduje się na ich podział. Takie rozwiązanie bywa przydatne między innymi w kontekście sprzedaży działek na cele budowlane. Mniejsze parcele mogą wzbudzać zainteresowanie wśród osób planujących na przykład budowę domu jednorodzinnego. Podział gruntu związany z planami sprzedażowymi lub każdym innym powodem, niestety jest dość uciążliwą czynnością. Poza koniecznością dopełnienia licznych formalności, kluczową kwestią są koszty związane m.in. z pomocą geodety. Nie można również zapominać o ewentualnej opłacie adiacenckiej.

Projekt ustawy o dopłatach do czynszów, czyli Mieszkania Plus opcja awaryjna

Mieszkanie Plus (M+), czyli flagowy program rządu z dedykowaną misją wsparcia licznej społeczności mniej zasobnych rodaków w drodze do własnego dachu nad głową, radykalnie zmienił orientację. Pytanie, czy z wystarczająco zadowalającym skutkiem dla swoich przyszłych beneficjentów.

Czeka nas komunalna rewolucja?

Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r. nie pozostawiał złudzeń co do efektywności systemu mieszkań komunalnych w Polsce. Wspomniana analiza NIK-u wykazała całą masę nieprawidłowości dotyczących zarządzania zasobem mieszkaniowym przez gminy. Dopiero po pięciu latach od publikacji krytycznego raportu Najwyższej Izby Kontroli, wejdą w życie zmiany porządkujące między innymi zasady wynajmu mieszkań komunalnych. Zmiany w tym zakresie mogły być większe, ale na przeszkodzie prawdopodobnie stanęło niezadowolenie potencjalnych wyborców. Tym niemniej mamy do czynienia ze swoistą komunalną rewolucją. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, na czym będą polegały najważniejsze zmiany związane z wynajmem lokalu od miasta.

Mieszkanie Plus - dopłaty do czynszu

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie, oraz powierzchni mieszkania. Im liczniejsze gospodarstwo, tym wyższe mają być dopłaty.

Jak będą regulowane czynsze w Mieszkaniu plus?

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach: społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny zaś odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości BGKN. Obecnie spółka ta ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni.

REKLAMA