REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Badanie pracownika alkomatem

Pracownik przyszedł w stanie wskazującym na spożycie alkoholu i nie chciał poddać się badaniu alkomatem. Twierdził, że ma prawo odmówić. Czy miał rację?

Decyzje w sprawie dróg będą wydawane szybciej

Wojewoda w przypadku dróg krajowych i wojewódzkich albo starosta w przypadku dróg powiatowych i gminnych wydają decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na wniosek właściwego zarządcy drogi. Decyzja taka powinna być wydana w ciągu trzech miesięcy.

Automat ustali karę za przekroczenie prędkości

Kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość będą błyskawicznie identyfikowani. Za przekroczenie prędkości nawet o 5 km/h kierowca będzie karany mandate.

Co sprawia, że oferta gminy jest atrakcyjna dla inwestorów

Jakie są oczekiwania inwestorów? Jakie czynniki wpływają na to, że do jednej gminy przybywa dużo inwestorów, a inne są omijane? Czy rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych to rzeczywiście tak ważny element, na który zwracają uwagę inwestorzy?

REKLAMA

List będzie czekał na adresata 14 dni

W przypadku braku możliwości doręczenia pisma sądu administracyjnego składa się je na 14 dni na poczcie lub w gminie.

Ekoklastry pomagają samorządom oszczędzać energię

Osiemnaście przedsiębiorstw i instytucji z województwa lubelskiego utworzy wspólnie Ekoklaster Energetyczny. Znalazły się wśród nich m.in. jednostki samorządu terytorialnego i firmy komunalne. Spodziewają się, że dzięki uczestnictwu w tym przedsięwzięciu łatwiej będzie im realizować inwestycje, a w przyszłości stać się zagłębiem energii odnawialnej.

Jak prawidłowo zatrudnić dyrektora w instytucji kultury

Obsadzanie stanowisk kierowniczych w instytucjach kultury wiąże się odrębnym trybem nawiązywania stosunków pracy. Od właściwego przeprowadzenia procedury konkursowej zależy szybkie wyłonienie kandydata, który sprawnie pokieruje ośrodkiem kultury. Jak uniknąć błędów, zatrudniając dyrektora w instytucji kultury?

Jakie fundusze unijne wykorzystać przy robotach publicznych

Na jakie wsparcie mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego organizujące pracę interwencyjne? Który z unijnych programów daje największe możliwości wsparcia samorządów?

REKLAMA

Gmina w przetargu wyłoni firmę wywożącą śmieci

Firmy będą musiały startować w przetargu na wywóz śmieci. Najlepsze podpiszą minimum trzyletnie umowy z gminą.

Budżet 2009: zmaleją podatki, wzrosną pensje i emerytury

Mimo planowanej na 2009 rok obniżki PIT, do kasy państwa wpłynie ponad 1 mld zł więcej.,10 mln osób otrzymujących z ZUS i KRUS emerytury i renty dostanie 6-proc. podwyżkę. O około 80 gr wzrośnie cena paczki papierosów, a o 23 gr litr gazu na stacji benzynowej.

Sądy administracyjne skontrolują dotacje

Stosowana dla funduszy unijnych procedura odwoławcza kłóci się z zasadą państwa prawa. Przedsiębiorcy, którzy nie dostali dotacji, będą mogli skarżyć się do sądów administracyjnych. Sąd administracyjny w ciągu 30 dni będzie musiał wydać ostateczną decyzję.

Dotacje samorządu dla organizacji pozarządowych

Rozliczenie dotacji przekazanych np. przez gminy organizacjom pozarządowym następuje na podstawie sprawozdania z wykonania zadania częściowego i ostatecznego, w terminach określonych w umowie o przekazanie dotacji.

Jak odwoływać się od decyzji w sprawie dofinansowania

Jak postępują organy z kierowanymi do nich odwołaniami? Czy podstawa przyznania pomocy finansowej ma wpływ na procedurę odwoławczą?

Gmina może zabrać udzieloną bonifikatę

O obowiązku zwrotu udzielonej przez gminę bonifikaty decyduje data wtórnej sprzedaży lokalu, a nie data jego nabycia. Zasada ta nie dotyczy jednak przypadków, gdzie w akcie notarialnym zawarto zapisy o obowiązku zwrotu bonifikaty na starych zasadach.

Konsekwencje odmowy udzielenia kontrasygnaty przez skarbnika

Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy. Ma on prawo odmówić, gdy podpisywane zobowiązanie przekracza kwoty zapisane w budżecie. 

Dopuszczalne jest ustanawianie wysokich progów wyborczych

Wysoki próg wyborczy eliminuje rozczłonkowanie parlamentu i w rezultacie wzmacnia stabilność rządu. Jeśli dotyczy on wszystkich startujących w wyborach partii, to jego stosowanie jest zgodne z prawami człowieka.

Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego

Prawo do nagrody jubileuszowej zależy od stażu pracy pracownika. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od kwoty wynagrodzenia. Jak prawidłowo naliczyć wysokość nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego?

Bez planu zagospodarowania gmina nie pobierze podatku

Samorządy nie będą mogły pobierać podatku od nieruchomości, dla której nie zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu i nie pogorszyć jakości usług administracji

W jaki sposób nie obniżyć jakości użytkowanego w urzędzie oprogramowania i jednocześnie osiągnąć oszczędności? Czy można obniżyć koszty nie przestawiając się na aplikacje open source?

Żeby zmienić konstytucję potrzebny jest konsensus

Ustawa zasadnicza wystarczająco określa uprawnienia i obowiązki prezydenta i premiera, twierdzą eksperci. Zmiany konstytucji nie można dokonywać pod wpływem wydarzeń politycznych. Za politykę zagraniczną odpowiedzialny jest rząd, ale musi konsultować się z głową państwa.

Jak otrzymać wsparcie na dożywianie dzieci w szkołach

Dożywianie dzieci jest zadaniem należącym do kompetencji gminy. Samorządy mogą otrzymać dotacje na ten cel z budżetu państwa. Można także za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego zorganizować bezpłatne dostawy mleka do szkół. Od przyszłego roku ruszy unijny program dostawy owoców i warzyw dla dzieci w wieku do dziesięciu lat.

Jakie możliwości daje przejęcie lotnisk wojskowych przez samorządy

Jakie okoliczności muszą brać pod uwagę samorządy terytorialne decydujące się na utworzenie lotniska cywilnego? Jaka forma organizacyjna może okazać się najskuteczniejsza przy realizacji takiego przedsięwzięcia?

Jak ustalane jest odszkodowanie za wywłaszczanie gruntów pod drogi

Czy sposób, w jaki jest ustalane odszkodowanie z wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje drogowe, w pełni odzwierciedla wartość określonej nieruchomości?

Gospodarka finansowa w trakcie wykonywania budżetu samorządu terytorialnego

Przy wykonywaniu budżetu zarząd jednostki samorządowej może dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków polegających np. na zmianach planu dochodów i wydatków, związanych z uzyskaniem dotacji celowych.

Czy możliwe jest wsparcie środkami budżetu lotnisk budowanych przez samorządy

Kto ma decydujący głos w określeniu lokalizacji lotnisk regionalnych? Na jakie formy wsparcia mogą liczyć inicjatywy związane z powstawaniem lotnisk regionalnych? Jakie wymogi bezpieczeństwa powinny spełniać lotniska regionalne?

Czy urlop macierzyński chroni przed zwolnieniem grupowym

Artykuł 41 kodeksu pracy chroni pracownika przed wypowiedzeniem w czasie korzystania z urlopu, nie tylko wypoczynkowego, ale również np. wychowawczego. Modyfikacje w zakresie tej ochrony wprowadza art. 5 ust. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych, zezwalając na wypowiedzenie pracownikom umowy w czasie urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące. Czy w ten sposób uchylona zostaje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim?

Budowa lotnisk przez jednostki samorządu terytorialnego

Szybszy rozwój regionalnej i lokalnej sieci lotnisk w Polsce ma być łatwiejszy dzięki przekazaniu części lotnisk wojskowych samorządom.

Zmiana wynagrodzenia głównego księgowego

Jakie korzyści dla wsi i straty dla gmin przyniesie fundusz sołecki

Od 2009 r. sołtys i rada sołecka, zgodnie z projektem ustawy o funduszu sołeckim, ma dysponować środkami publicznymi. Powołanie funduszy sołeckich ma spowodować dopływ środków do zapóźnionych w rozwoju wsi. Z drugiej strony odbierze pieniądze gminom, zmniejszając ich możliwości inwestycyjne.

Jakie korzyści dla wsi i straty dla gmin przyniesie fundusz sołecki

Od 2009 r. sołtys i rada sołecka, zgodnie z projektem ustawy o funduszu sołeckim, ma dysponować środkami publicznymi. Powołanie funduszy sołeckich ma spowodować dopływ środków do zapóźnionych w rozwoju wsi. Z drugiej strony odbierze pieniądze gminom, zmniejszając ich możliwości inwestycyjne.

Jakie zasady obowiązują przy wpłatach na część równoważącą subwencji ogólnej

Czy obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają zwolnienie z obowiązku dokonywania wpłat przez bogatsze jednostki samorządu terytorialnego na rzecz budżetu państwa tzw. janosikowego?

Jakie są konsekwencje skorzystania z zaskarżenia decyzji

Jakie korzyści dla strony postępowania wynikają z prawa skorzystania do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, a jakie z faktu skorzystania z nadzwyczajnych środków zaskarżenia przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego?

O pomocy regionalnej decyduje rada gminy

To rada gminy w uchwale decyduje o pomocy inwestycyjnej w formie zwolnienia, np. od podatku od nieruchomości. Jednym z warunków skorzystania z takiej pomocy jest zgłoszenie zamiaru korzystania z niej, przed rozpoczęciem inwestycji, właściwemu organowi podatkowemu, w trybie i formie określonych uchwałą rady gminy.

Jakie funkcje pełni kontrola wewnętrzna i audyt wewnętrzny

W jednostkach sektora finansów publicznych pojawiają się komórki: kontrola wewnętrzna i audyt wewnętrzny. Czy nie są to pojęcia tożsame?

Oceny działania audytu wewnętrznego

Bieżący monitoring audytu wewnętrznego polega na codziennym nadzorze, przeglądzie i pomiarze skuteczności oraz jakości jego działania. Ważny jest również przegląd okresowy, przeprowadzany np. przez inną osobę - w ramach jednostki - posiadającą wystarczającą znajomość praktyki audytu wewnętrznego.

Nadzwyczajne środki zaskarżenia decyzji w postępowaniu administracyjnym

Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, jak również ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, przewidują specjalne procesy kontroli i np. unieważnienia prawomocnej i ostatecznej decyzji. Ich głównym celem jest wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji niezgodnych z prawem.

Dofinansowanie przedsięwzięć ekologicznych

W obowiązującym stanie prawnym brak jest możliwości dofinansowania bezpośrednio z budżetu gminy wydatków ponoszonych przez osoby fizyczne na budowę przydomowych urządzeń w zakresie ochrony środowiska (przydomowych oczyszczalni ścieków). Istnieje natomiast możliwość dofinansowania tego zadania ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska.

Rząd przeznaczy ponad 50 mln zł na wyprawki szkolne

Rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 351 zł, mogą ubiegać się o środki na zakup podręczników.

Centra i kluby integracji społecznej skutecznie rozwiązują lokalne problemy społeczne

Znalezienie zatrudnienia dla osób długotrwale bezrobotnych jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Sprawdzonym sposobem na zmianę postawy i zaangażowanie bezrobotnych w szukanie pracy jest zatrudnienie socjalne. Dzięki tworzeniu przez samorządy i organizacje pozarządowe Centrów i Klubów Integracji Społecznej, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorców zjawisko wykluczenia społecznego się zmniejsza.

Kompetencje wójtów w zakresie stosowania ulg i zwolnień podatkowych

Wójt może udzielać zwolnień i ulg podatkowych, odraczać terminy płatności podatków, rozkładać zobowiązania na raty, a także umarzać zaległości. Niektóre z tych ulg mają charakter fakultatywny  inne zaś są obligatoryjne.

Jakie są możliwości awansu w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?

Dotacje unijne dla gmin na aktywne formy zwalczania bezrobocia

Gminy dzięki unijnym funduszom z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 mogą wspierać projekty polegające na organizacji szkoleń, dokształcaniu oraz kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, które mają aktywizować osoby bezrobotne i zagrożone wykluczeniem społecznym. Dofinansowanie może wynieść nawet 100 proc. kosztów takich przedsięwzięć.

Polski Komitet Olimpijski promuje i koordynuje

Działalność Polskiego Komitetu Olimpijskiego to nie tylko organizacja wyjazdu polskich sportowców na igrzyska. Między igrzyskami zajmuje się m.in. działalnością promocyjną oraz koordynacją klubów olimpijczyka.

Trwa spór o wynagrodzenia i pensum nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 50-proc. wzrostu wynagrodzeń w ciągu dwóch lat. Realne podwyżki pensji mogą być niższe, bo rząd chce umożliwić samorządom wydłużenie pensum nauczycieli.

Doradca podatkowy inspektorem w urzędzie

Ministerstwo chce, aby doradcy podatkowi mogli pracować w urzędach i izbach skarbowych oraz jako inspektorzy w UKS. Zatrudnieni w organach podatkowych doradcy będą mogli zawiesić działalność na okres dłuższy niż pięć lat. W opinii doradców podatkowych działalność doradczą należy rozgraniczyć od pracy w administracji.

Straż miejska przeprowadzi rewizję osobistą

Straż gminna uzyska prawo dokonywania przeszukań osób oraz bagaży. Będzie także mogła zatrzymywać nieletnich i doprowadzać ich na policję.

Dopuszczalność skargi na decyzję organu odwoławczego

Gmina, wydając poprzez swój organ decyzję podatkową, działa jak organ administracji publicznej. Organom tym nie służy prawo złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Nie obejmuje ich pojęcie każdy użyte w art. 50 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Wożenie dzieci do szkół bez zezwolenia

 

Budżet dopłaci do wykopalisk

Właściciele zabytków otrzymają z resortu kultury dofinansowanie nawet do 100 proc. kosztów badań archeologicznych niezbędnych przy inwestycjach budowlano-drogowych.

Rada gminna nie może przyznać lokalu uchwałą

Uchwała rady gminy, podjęta na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów, nie stanowi podstawy roszczenia o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego dla osoby spełniającej kryteria przewidziane w tej uchwale.

REKLAMA