Czystość i porządek w gminie oraz gospodarka odpadami
26 mar 2008
Rada gminy określa niższe stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych, jeżeli odpady te są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Nadal zbyt wiele jednostek samorządowych nie ma planów gospodarki odpadami.
Z jakich funduszy można dofinansować gospodarkę odpadami
26 mar 2008
Jakie przedsięwzięcia związane ze środowiskiem będą wspierane z funduszy unijnych? Jakie działania związane z gospodarką odpadami będą wspierane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z regionalnych programów operacyjnych?
Minister zdrowia będzie patrzył firmom farmaceutycznym na ręce
25 mar 2008
Ministerstwo Zdrowia zamierza ograniczyć lobbing firm farmaceutycznych wśród urzędników. Powstaje rejestr korzyści obowiązkowy dla wszystkich, którzy mają wpływ na refundację leków.
Interpretację prawa Unii sądy otrzymają faksem
22 mar 2008
Na interpretację prawa Unii Europejskiej przez Trybunał w Luksemburgu polskie sądy czekają nawet dwa lata. Od marca odpowiedzi na zadane pytania prawne sądy krajowe mogą otrzymać faksem lub e-mailem.
Zostało już niewiele czasu, by uzyskać prawo do e-rozliczeń
21 mar 2008
Od 1 kwietnia osoby fizyczne będą mogły rozliczyć PIT elektronicznie. Aby przesłać e-deklarację, potrzebne jest zaświadczenie ZAS-E i e-podpis. Procedura wystawienia zaświadczenia może trwać do 30 dni.
Celnicy zagrożeni opcją zerową
20 mar 2008
GP dotarła do projektu zmieniającego ustawę o Służbie Celnej. Zakłada on m.in. zwolnienie i zatrudnienie na nowo wszystkich pracowników SC. Opcja zerowa zostanie przeprowadzona od 1 stycznia do końca marca 2009 r.
Za długi szpitali zapłaci samorząd
19 mar 2008
Warunkiem skuteczności przeprowadzenia zmiany formy własności szpitali jest rozwiązanie kwestii zadłużenia. Bez tego przekształcanie jest pozbawione ekonomicznego sensu.
Bezpłatne leczenie tylko dla aktywnych bezrobotnych
18 mar 2008
Zasiłek dla bezrobotnych przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania wyniesie 788 zł. Jeśli bezrobotny odrzuci propozycję udziału w szkoleniu, zostanie bezterminowo wykreślony z rejestru urzędu pracy.
Sądy można usprawnić bez pomocy ministerstwa
17 mar 2008
Sędziowie potrzebują asystentów i zarządzania przez menedżerów. Większość obywateli uważa, że polskie sądy są im nieprzyjazne. Komputerowe punkty informacyjne mogą odciążyć sekretariaty sądowe.
Na jakich zasadach samorząd terytorialny może dotować zadania sportowe
15 mar 2008
Jakie są możliwości zakwalifikowania określonych zadań realizowanych w związku z działalnością sportową do zadań, które mogą być wspierane w formie dotacji udzielanych z budżetu jednostek samorządu terytorialnego?
Jak gminy mogą wspierać finansowo sport
15 mar 2008
Jednostki samorządu terytorialnego mogą przyznawać stypendia sportowe. Gmina, która zorganizuje zajęcia sportowo-rekreacyjne, może liczyć na dofinansowanie 50 proc. kosztów takiego przedsięwzięcia z Funduszu Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych dla Uczniów.
Na jakie wsparcie mogą liczyć samorządy ze strony Ministerstwa Kultury
14 mar 2008
Czy dotacje udzielane ze źródeł krajowych w ramach programów operacyjnych mają charakter refundacji? Kiedy potencjalny beneficjent może otrzymać wsparcie bezzwrotne? Na czym polega Program - Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego?
Fundusze na samorządowe projekty edukacyjne, oświatowe i kulturalne
14 mar 2008
Dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z edukacją, oświatą i kulturą może wynieść nawet 90 proc. Głównym źródłem finansowania tych projektów realizowanych przez samorządy terytorialne są regionalne programy operacyjne.
Wschodnie regiony najlepiej wydają pieniądze z Unii
12 mar 2008
Najlepiej unijne dotacje wykorzystuje Podlaskie, najgorzej Mazowieckie. Regiony wydały już ponad 77 proc. środków, które dostały z Unii Europejskiej na lata 2004-2006. Samorządowcy wolniej wydają unijne pieniądze na projekty społeczne.
Katalog pracodawców samorządowych określa ustawa
11 mar 2008
Tylko jednostki wymienione w ustawie o pracownikach samorządowych są pracodawcami samorządowymi. Próba wniesienia pozwu przeciwko innym podmiotom - na przykład zarządowi powiatu, radzie gminy - musi skończyć się odrzuceniem, nawet zasadnego pozwu - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
Zmiana nazw ulic i obowiązki gmin
10 mar 2008
Nadawanie nazw ulicom w gminach miejskich nie jest przywilejem, lecz obowiązkiem gmin. Uchwała rady gminy w sprawie nadania nazwy ulicy ma charakter aktu ogólnego i jest zaliczana do przepisów gminnych.
Lokale z TBS-u na własność
08 mar 2008
Właściciele TBS-ów zdecydują o sprzedaży mieszkań. Wykup będzie możliwy tylko po zwrocie pomocy udzielonej przez państwo. Nabytego lokalu nie można będzie sprzedać przed upływem pięciu lat.
Na jakich zasadach mogą działać małe przedszkola w 2008 roku
07 mar 2008
Czy wójt może odmówić rejestracji publicznego małego przedszkola? Czy powodem odmowy przyznania dotacji dla niepublicznych zespołów i punktów przedszkolnych może być niedotrzymanie ustawowego terminu złożenia informacji o planowanej liczbie uczniów?
Jak zorganizować sieć przedszkoli w gminie
07 mar 2008
Prowadzenie przedszkoli to zadanie własne gminy. W momencie gdy rząd chce obniżyć wiek szkolny do sześciu lat, samorządy powinny dobrze zorganizować sieć placówek dla najmłodszych mieszkańców.
Jak wspomagać gminę w promocji turystyki
06 mar 2008
Co i jak należy promować? Czy sama informacja wystarczy, by przyjeżdżali turyści? Jak wykorzystać historię i legendę do stworzenia produktu turystycznego? Czy do promocji potrzebny jest program i koncepcja przestrzenna?
Jak rozwijać turystykę i zwiększyć inwestycje
06 mar 2008
Samorząd powinien się promować, zwłaszcza jeśli ma silne argumenty, które tworzą atrakcyjną ofertę - dla inwestorów, dla turystów, dla każdego, z kim chciałby ów samorząd współpracować.
Przywileje służby cywilnej dla urzędników samorządowych
05 mar 2008
Do końca marca będzie gotowy projekt ustawy o pracownikach samorządowych. Każda gmina będzie musiała obowiązkowo zatrudnić sekretarza. Nowo zatrudnieni pracownicy będą odbywać służbę przygotowawczą.
Będą jednolite terminy dla oświadczeń majątkowych
04 mar 2008
Samorządowcy będą mieć 30 dni od ślubowania na złożenie wszystkich oświadczeń majątkowych. Radni, wójtowie, burmistrzowie będą mogli zaskarżać zarządzenia wojewody o wygaśnięciu mandatu. Z przepisów trzeba jeszcze usunąć regulacje o sankcji wygaśnięcia mandatu za brak złożenia oświadczenia.
Dwa miesiące na oświadczenia majątkowe
04 mar 2008
Samorządowcom pozostał już niewiele ponad miesiąc na złożenie oświadczenia majątkowego zawierającego informacje według stanu z 31 grudnia 2007 r. Muszą to zrobić do końca kwietnia. Za złamanie tych przepisów radny straci dietę, a wójt prawo do wynagrodzenia.
Radny za pracę w komisji rozwiązywania problemów alkoholowych powinien otrzymywać osobne wynagrodzenie
04 mar 2008
Czy radnemu przysługuje wynagrodzenie w formie diety za pracę w komisji
rozwiązywania problemów alkoholowych?
Dyrektor przedsiębiorstwa państwowego również pełni funkcję publiczną
03 mar 2008
Pełnienie funkcji publicznej w rozumieniu art. 228 par. 1 kodeksu karnego obejmuje zarządzanie przedsiębiorstwem i reprezentowanie go na zewnątrz przez dyrektora przedsiębiorstwa państwowego.
Istotne jest czy naruszono interes publiczny
03 mar 2008
Analiza dyspozycji art. 115 par. 13 kodeksu karnego ( definicja funkcjonariusza publicznego ) i art. 231 par. 2 kodeksu karnego ( nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ) nie upoważnia do zajęcia stanowiska, że zakres odpowiedzialności karnej funkcjonariusza publicznego został ograniczony jedynie do działań stanowiących przekroczenie uprawnień lub naruszenie obowiązków na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podejmowanych w sferze stosunków publicznoprawnych.
Niewykonanie obowiązku także jest korupcją
03 mar 2008
Jeżeli funkcjonariusz publiczny uzależnia od otrzymania korzyści majątkowej czynność służbową, do której wykonania był nie tylko uprawniony, lecz także zobowiązany przepisami prawa, to zachowanie takie wyczerpuje znamiona określone w par. 3 i 4 art. 228 kodeksu karnego i uzasadnia przyjęcie kumulatywnego zbiegu obu tych przepisów stosownie do art. 11 par. 2 kodeksu karnego .
Odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych
03 mar 2008
Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik funkcjonariusz publiczny może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
Kiedy darowizna może być uznana za łapówkę
03 mar 2008
Dla istnienia przestępstwa z art. 228 par. 1 kodeksu karnego (łapownictwo), które może być popełnione umyślnie zarówno z zamiarem bezpośrednim, jak i wynikowym, niezbędne jest ustalenie, że w związku z pełnieniem funkcji publicznej sprawca przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę.
Powrót Służby Cywilnej i jej szefa
29 lut 2008
W marcu trafi do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej. Państwowy Zasób Kadrowy, funkcjonujący od października 2006 r., zostanie zlikwidowany. Nadzór nad Służbą Cywilną będzie sprawował jej szef, powołany przez premiera.
E-administracja jest wciąż na etapie planów
28 lut 2008
Od wyborów ani razu nie zebrał się Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Na razie uruchomiono jedynie dwa systemy: e-Deklaracje i e-PUAP. 23 rządowe projekty informatyczne mają kosztować prawie 4 mld zł.
Rząd utrudnia samorządom zatrudnianie specjalistów
27 lut 2008
Urzędom gmin i miast brakuje doświadczonych informatyków, inżynierów, prawników. Projekt rozporządzenia umożliwia podwyższenie pensji pracowników samorządowych od 37 do 139 proc.
Ile pieniędzy może dostać gmina na inwestycje drogowe
26 lut 2008
Z jakich programów operacyjnych gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie przy inwestycjach drogowych? Na jak znaczące wsparcie mogą liczyć realizowane przez samorządy inwestycje drogowe?
Wsparcie finansowe na budowy dróg gminnych
26 lut 2008
Regionalne programy operacyjne (RPO) to największe źródło pozyskania dofinansowania inwestycji w drogi lokalne. Na terenach wiejskich pieniądze na drogi można uzyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Większość pomocy unijnej będzie dostępna do końca tego kwartału.
Wsparcie finansowe inwestycji samorządowych z funduszy krajowych
25 lut 2008
Finansowanie inwestycji samorządowych przy wykorzystaniu funduszy unijnych może być łatwiejsze dzięki kredytowi preferencyjnemu z Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Ponadto można skorzystać z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz Fundusz Dopłat.
Odpowiedzialność samorządowców za korupcję
24 lut 2008
Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik samorządowy może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
Sondaż: nie wszyscy Polacy są równi wobec prawa
23 lut 2008
Niektórzy z obywateli stoją ponad prawem - twierdzi trzy czwarte Polaków. Urzędnicy nie szanują obywatela i nie myślą o jego dobru - uważa 60 proc. badanych. Nie dajemy łapówek, ale mamy poczucie, że dają je inni, zwłaszcza zamożniejsi.
Brakuje urzędników do realizacji ministerialnych planów kontroli
22 lut 2008
Inspektorzy urzędów kontroli skarbowej nie potrzebują wytycznych resortu finansów do przeprowadzania kontroli. Ich zdaniem problemem jest brak urzędników, którzy te kontrole przeprowadzą.
Euro 2012: inspekcje z UEFA będą co tydzień
20 lut 2008
Przedstawiciele UEFA wywierają coraz większą presję na polski rząd. Jeszcze trzy razy w lutym odwiedzą Polskę, by sprawdzić przygotowania do Euro 2012 - dowiedziała się GP. Rząd planuje nowelizację rozporządzenia zawierającego wykaz przedsięwzięć Euro 2012.
Ponowne wybory do władz lokalnych
19 lut 2008
W najbliższym czasie w wielu jednostkach samorządu terytorialnego zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające radnych oraz wybory przedterminowe wójtów. W większości przypadków przyczyną wyborów jest rezygnacja danej osoby z mandatu.
Dofinansowanie do szkolenia urzędników i mieszkańców gminy
18 lut 2008
Program Operacyjny Kapitał Ludzki ruszy już w I kwartale tego roku. Dzięki niemu wspierane finansowo będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych. Dofinansowanie będzie można otrzymać także na usprawnienie funkcjonowania urzędów na szczeblu gminy, powiatu i województwa.
Konieczność odnawiania umów utrudnia samorządom realizację zadań inwestycyjnych
16 lut 2008
Zamawiający mają coraz więcej kłopotów z zawieraniem długookresowych umów ze względu na niepotrzebne rygory wynikające z przepisów. Nie służy to prowadzeniu przez nich racjonalnej polityki inwestycyjnej.
Kto reprezentuje gminne osoby prawne w postępowaniu przed sądem cywilnym
15 lut 2008
Czy reprezentacja gminnej osoby prawnej zależy od formy prawnej? Czy wójt ma prawo do reprezentacji spółki komunalnej w sądzie?
Gmina jako strona w sprawie przed sądem cywilnym
15 lut 2008
Szeroki zakres spraw, którymi zajmuje się samorząd terytorialny, sprawia, że jest on częstym uczestnikiem postępowań sądowych. Gminy, powiaty i województwa stają przed sądem zarówno po stronie powodowej, jak i pozwanej, biorą udział w postępowaniach zwyczajnych i nieprocesowych, są podmiotami postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających.
Będzie pomoc dla ofiar klęsk
14 lut 2008
Powstanie Fundusz udzielający pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Środki będą przekazywane niezależnie od ogłoszenia stanu klęski, za co odpowiedzialny będzie szef Kancelarii Prezydenta.
Dotkliwa luka prawna
13 lut 2008
Gdzie można wybrać swojego lekarza
13 lut 2008
Pacjent ma prawo wyboru placówki medycznej, w której chce być leczony. To oznacza, że nie trzeba mieć żadnych specjalnych zezwoleń czy promes, żeby leczyć się poza miejscem swojego zamieszkania.
Zasady przejmowania gruntów pod inwestycje kolejowe
12 lut 2008
Decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej wydaje wojewoda, na wniosek ministra infrastruktury.
Jaka jest rola samorządu w procesie przygotowywania inwestycji kolejowej
12 lut 2008
W jakich sprawach jednostki samorządu terytorialnego wyrażają opinię dotyczącą inwestycji kolejowej? Jak samorządy powinny zadbać o odszkodowanie za nieruchomości przekazane w związku z inwestycją kolejową?