REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aktywa trwałe w jednostkach sektora finansów publicznych

Ustawa o rachunkowości definiuje aktywa jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

W urzędach wojewódzkich brakuje pracowników

Coraz więcej osób rezygnuje z pracy w urzędach wojewódzkich z powodu niskich zarobków. Dyrektorzy generalni mają problem z pozyskaniem na ich miejsce wykwalifikowanych fachowców.

Zarządzania finansami można się nauczyć


Zarządzanie samorządowymi finansami to ciekawe, ale też bardzo odpowiedzialne zajęcie. Wymaga nie tylko dobrego początkowego przygotowania, lecz także stałego dokształcania się. Gotowość do ciągłego uczenia się to podstawa, by dobrze wykonywać tę pracę.

Podstawą zarządzania targowiskiem jest uchwała rady gminy

Jaka jest podstawa prawna zarządzania targowiskiem gminnym? Czy i gdzie muszą znajdować się regulaminy targowisk gminnych?

REKLAMA

System Informacji Turystycznej ułatwi orientację w przestrzeni

System Informacji Turystycznej Podkowy Leśnej jest propozycją stworzenia koncepcji, która koncentruje wszystkie informacje o zaletach miasta i jego możliwościach.

Termin na rozpatrzenie skargi może być dłuższy

W uzasadnionych przypadkach skarga powszechna może zostać załatwiona wyjątkowo w terminie dłuższym niż miesiąc.

Jak gmina powinna przygotować się do programu rewitalizacji


Czy program rewitalizacji jest prawem miejscowym? Co gmina powinna przedsięwziąć przed uchwaleniem programu? Czy do realizacji tego przedsięwzięcia niezbędny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Jak właściwie i skutecznie przeprowadzić rewitalizację w gminie

Bardzo przydatny w przeprowadzeniu odnowy miasta jest program rewitalizacji. Program powinien być uchwalony przez radę gminy. Taki dokument powinien powstać po konsultacjach społecznych. Samorząd, posiadając taki dokument, może skutecznie starać się o dofinansowanie z unijnych programów pomocowych na lata 2007-2013.

REKLAMA

Jak skutecznie przeprowadzić program rewitalizacji starówki


Dlaczego starówka Sandomierza została wpisana do programu rewitalizacji? Jakie główne założenia i cele przewiduje miejscowy program rewitalizacji? Dlaczego miasto stara się o pomoc z unijnych programów pomocowych?

Urzędnicy muszą umieć zarządzać projektami

W latach 2007-2013 Polska otrzyma z Unii Europejskiej blisko 68 miliardów euro. To ogromna suma, której efektywne wykorzystanie będzie wymagało profesjonalnego przygotowania, przede wszystkim specjalistów zajmujących się zarządzaniem projektami.

Wnioski komisji stałych rady gminy

Wnioski komisji stałych rady gminy muszą być brane pod uwagę przez radę, jeżeli takie uregulowanie wprowadziła sama rada gminy.

Budowa obiektów sportowych - konieczność i dobry interes


Boom na inwestycje nie ominął obiektów infrastruktury sportowej. Każdego roku powstaje kilkadziesiąt nowych stadionów, boisk, pływalni czy całych kompleksów sportowych. Statystyki dowodzą, że to jedynie kropla w morzu potrzeb, zwłaszcza gdy myśli się o zdrowiu Polaków, odnoszeniu sukcesów sportowych i współorganizacji EURO 2012.

O czym szkoły powinny pamiętać planując schemat monitoringu

Rządowy program przewiduje montaż głównie zestawów standardowych złożonych z dwóch kamer. Czy to wystarczy? Ile, gdzie i jakie kamery powinno się zamontować, aby monitoring był skuteczny?

Jak Unia może pomóc w walce z odpadami

Przedsiębiorstwa planujące realizację inwestycji związanych z racjonalizacją gospodarki odpadami oraz recyklingiem będą mogły ubiegać się o dotacje ze środków pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IS) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych.

Jak przygotować wniosek o dofinansowanie monitoringu

Tylko do 21 września samorządy mogą składać do właściwych kuratoriów oświaty wnioski o dofinansowanie zakupu systemu do monitoringu w placówkach oświatowych. Muszą one zawierać m.in. zwięzły opis najczęściej występujących zagrożeń w szkole. Kamery natomiast muszą spełniać odpowiednie normy.

Lokalizacja i wywłaszczenie w jednej decyzji

Przy nowych inwestycjach kolejowych będzie stosowana procedura wywłaszczeniowa taka jak przy inwestycjach drogowych.

Jak wykorzystać finansowanie pomostowe przy inwestycjach miejskich


Czy unijne projekty mogą otrzymać finansowanie pomostowe tylko z banku? Czy kredyt bankowy jest dogodnym źródłem sfinansowania realizacji projektu inwestycyjnego? Jak można otrzymać wsparcie kredytowe?

Publikacja danych z oświadczeń

Udostępnianie informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej jest dopuszczalne tylko w zakresie jawnych informacji zawartych w oświadczeniach tych osób, które są zobowiązane z mocy prawa do złożenia tego typu oświadczeń.

Jak gmina może otrzymać finansowanie pomostowe

Banki komercyjne oferują gminom, powiatom i województwom finansowanie pomostowe. Są to kredyty przyznawane na preferencyjnych warunkach tym samorządom, które nie mają kapitału na realizację inwestycji dotowanej w ramach programów unijnych.

Długi placówek zdrowia i kultury zagrażają samorządowym finansom

Samorządy notują rekordy dochodów. Problemy sprawiają jednak należące do nich bardzo zadłużone instytucje kultury i ośrodki zdrowia - wynika ze sprawozdania z wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2006 r. przygotowanego przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Nie można kontrolować niezarejestrowanych placówek

Wojewoda może nałożyć na zakład opiekuńczo-leczniczy działający bez zezwolenia karę w wysokości 10 tys. zł. Nie ma jednak żadnych prawnych możliwości, by zmusić go do prowadzenia legalnej działalności.

Regulacje w zakresie audytu wewnętrznego

Audytem wewnętrznym jest ogół działań obejmujących niezależne badanie systemów zarządzania i kontroli w jednostce, w tym procedur kontroli finansowej, w wyniku którego kierownik jednostki uzyskuje obiektywną i niezależną ocenę adekwatności, efektywności i skuteczności tych systemów, oraz czynności doradcze, w tym składanie wniosków, mające na celu usprawnienie funkcjonowania jednostki.

O powstaniu supermarketów zdecydują wójtowie

Placówki handlowe o powierzchni powyżej 400 mkw. muszą uzyskać zezwolenie. Nawet milion złotych zapłaci przedsiębiorca, który prowadzi działalność bez zezwolenia. Według ekspertów ograniczenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją i prawem europejskim.

Sekretarzem gminy może zostać osoba, która nie przepracowała 5 lat

PYTANIE Czy na stanowisko sekretarza gminy może być powołana osoba, która nie ma wymaganego 5-letniego stażu pracy?

Jak zmienić zasady partnerstwa żeby było więcej inwestycji

Na zmianę przepisów dotyczących partnerskich inwestycji realizowanych przez samorządy i prywatne przedsiębiorstwa niecierpliwie czekają miasta i gminy, chcą realizować nowe przedsięwzięcia. Ostatni projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) wpłynął do Sejmu w sierpniu.

Nie można zlikwidować szkół w gminie i zastąpić ich fundacją

Obowiązkowy charakter zadań własnych gminy w postaci prowadzenia szkół podstawowych i przedszkoli powoduje, że gmina nie może z wykonywania tych zadań zrezygnować, czy też przekazać ich do wykonania innemu podmiotowi, nawet fundacji, na której powstanie i działalność będzie wywierała znaczący wpływ.

Jakie są podstawowe zasady postępowania administracyjnego


Jakie obowiązki wynikają dla organów administracji z zasad obowiązujących w postępowaniu administracyjnym? Jakie prawa wynikają dla obywateli z konieczności przestrzegania zasad postępowania?

Rozpatrywanie skarg i wniosków w postępowaniu administracyjnym

Do zadań administracji należy nie tylko załatwianie indywidualnych spraw obywateli, ale także załatwianie skarg i wniosków przez nich złożonych.

Analiza GP: kto zyska, a kto straci na budżecie na 2008 rok

- Na zapisanych w budżecie podwyżkach najbardziej procentowo skorzystają osoby najmniej zarabiające i emeryci - Pensje pracowników budżetówki mają wzrosnąć o 2,3 proc., czyli tyle, ile wyniesie planowana inflacja - Już w 2009 roku gospodarka może boleśnie odczuć skutki przedwyborczego rozdawnictwa z budżetu

Leksykon wyborczy

Kompendium wiedzy przed nadchodzącymi wyborami: czynne prawo wyborcze opiera sie na czterech zasadach...

Jakie korzyści mają samorządy przy korzystaniu z leasingu


Na czym polega opłacalność leasingu? Jaka jest droga do podpisania umowy? Jak wygląda procedura stosowana w finansowaniu leasingiem komunalnym?

Po reorganizacji domy pomocy społecznej zyskały duszę

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, korzystając z duńskich doświadczeń, przeprowadził w wybranych placówkach reorganizację, dzięki której zindywidualizowano podejście do podopiecznych.

Jakie sprawozdania powinien sporządzać audytor

Do piątego dnia po zakończeniu miesiąca sprawozdawczego audytorzy wewnętrzni jednostek podsektora rządowego muszą przesyłać do Ministerstwa Finansów raport z realizacji audytu.

Leasing komunalny dla gmin i powiatów

Jednostki samorządu terytorialnego podobnie jak inne podmioty mogą być klientami firm leasingowych. Zamiast kupić, można wyleasingować np. środek komunikacji miejskiej, sprzęt biurowy, nawet oczyszczalnię.

NSA o terminie uiszczenia wpisu od skargi

O zachowaniu terminu do uiszczenia wpisu od skargi wnoszonej do sądu decyduje data przyjęcia polecenia przelewu przez bank, a nie moment wpływu opłaty na rachunek bankowy właściwego sądu administracyjnego. Warunkiem uznania czynności za prawidłową jest jednak to, że przelew ten w dniu jego przyjęcia lub w terminie do uiszczenia opłaty miał pokrycie na rachunku zleceniodawcy.

Obiekty handlowe pod ścisłą kontrolą urzędników

Po 18 września na otwarcie sklepu o powierzchni ponad 400 mkw. inwestor musi uzyskać specjalne zezwolenie. Właściciele istniejących obiektów mają dodatkowo 30 dni na zarejestrowanie ich w gminie.

Czy gmina może pomagać wspólnotom mieszkaniowym w przeprowadzaniu remontów?

Do obowiązków gminy jako uczestnika wspólnoty mieszkaniowej należy dofinansowywanie prac remontowych w nieruchomościach, pomoc wspólnotom mieszkaniowym w podejmowaniu decyzji o remontach, tworzenie programu stymulującego wspólnoty do działań oraz finansowe wspieranie wspólnot.

Jak zostać członkiem Państwowego Zasobu Kadrowego

Każdy, kto chce zrobić karierę w administracji publicznej, powinien zostać członkiem Państwowego Zasobu Kadrowego. Tylko osoby należące do Zasobu mogą być bowiem powoływane na wysokie stanowiska państwowe. Jedną z możliwości dostania się do PZK jest zdanie egzaminu. Termin zgłaszania się do najbliższego mija 14 września.

Nabór na stanowiska urzędnicze w gminach i powiatach

Zatrudnianie pracowników bez wymaganego stażu pracy oraz pomijanie procedur konkursowych przy obsadzaniu stanowisk urzędniczych - to główne wnioski pokontrolne sformułowane w raporcie NIK na temat prawidłowości zatrudniania pracowników na stanowiskach urzędniczych w administracji samorządowej.

Jak powinno wyglądać właściwe zatrudnianie pracowników samorządowych

Czy Europejska Karta Samorządu Lokalnego zawiera wskazania dla przepisów dotyczących zatrudniania pracowników samorządowych? Które z polskich przepisów dotyczących pracowników samorządowych wymagają poprawy?

Ostatni rok obowiązywania podatku od posiadania psów

Z dniem 1 stycznia 2008 r. dotychczasowy podatek od posiadania psów zostanie zastąpiony opłatą od posiadania psów. Obecnie stawka podatku od jednego psa nie może przekraczać w 2007 roku - 53,69 zł rocznie. Natomiast przyszła opłata od posiadania jednego psa nie może przekroczyć w 2008 roku 100 zł rocznie.

Warto uzbrajać tereny objęte planem miejscowym


Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinno jednocześnie nakładać na gminę obowiązek wybudowania infrastruktury technicznej przewidzianej w tym dokumencie. Pozwolenie na użytkowanie budynków byłoby wydawane dopiero wtedy, gdy istniałoby już uzbrojenie.

Więcej praw dla samorządów

Znowelizowana ustawa dotycząca polityki rozwoju zwiększyła możliwości regionów. Wojewodowie nie mają już prawa weta w stosunku do projektów wybranych w ramach regionalnych programów operacyjnych.Teraz większość decyzji podejmowanych będzie w regionie.

Program Kapitał Ludzki wspiera wzrost zatrudnienia

W latach 2007-2015 w ramach Programu Kapitał Ludzki planujemy objąć wsparciem ok. 950 tysięcy osób bezrobotnych oraz udzielić dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej ok. 100 tysiącom osób. Pomoc otrzyma ponad 350 publicznych instytucji rynku pracy.

Jak przebiega ewidencja księgowa funduszy z Unii Europejskiej

Dotacje w księgach rachunkowych można ujmować dwoma metodami. Metodą kapitałową, co oznacza, że otrzymane środki ujmuje się jako zwiększenie kapitału (funduszu) własnego, lub metodą wynikową jako przychody.Ewidencję za pomocą drugiego sposobu powinny stosować jednostki podlegające ustawie o rachunkowości, co do których przepisy systemowe nie zawierają odmiennych uregulowań.

Polska zapłaci za rezerwowanie prywatnych gruntów


Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł wczoraj o naruszeniu przez Polskę praw prywatnych właścicieli w procesie rezerwacji gruntów pod inwestycje publiczne.

Uprawnienia i obowiązki pracowników samorządowych

Pracownik samorządowy w trakcie wykonywania swoich obowiązków musi przede wszystkim przestrzegać prawa. Za naruszenie ciążących na nim obowiązków grozi mu postępowanie dyscyplinarne.

Społeczeństwo informacyjne rozwinie gospodarkę

Polskie jednostki samorządu stoją obecnie przed wyjątkową szansą. W ciągu najbliższych siedmiu lat otrzymają do dyspozycji ponad 5,5 mld zł unijnych dotacji na rozwiązania w zakresie elektronicznej administracji. Za te pieniądze konieczne jest przeprowadzenie inwestycji infrastrukturalnych oraz przeszkolenie mieszkańców i urzędników.

Jak odpowiednie organy radzą sobie z przyznawaniem stypendium szkolnego

Przed wprowadzeniem nowych zasad przyznawania stypendiów szkolnych, obawiano się, że samorządowe kolegia odwoławcze zostaną zasypane dużą liczbą odwołań. Co sprawia gminom najwięcej kłopotów? Czy przepisy wymagają zmian?

Nowe zasady przyznawania dodatków dla nauczycieli

Od 21 lipca 2007 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 20 czerwca 2007 r. w sprawie dodatków oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli.

REKLAMA