REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwój i promocja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gmina w roli przedsiębiorcy

Czy gmina może prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Sieć miejska - atrakcyjna dla inwestorów i mieszkańców

Budowa miejskiej sieci światłowodowej to, w naturalny sposób, zadanie władz samorządowych. Jest to bowiem zbyt rozległa i kosztowna infrastruktura, by jej tworzenia podjął się inwestor prywatny, np. firma telekomunikacyjna.

Urzędnicy muszą umieć zarządzać projektami

W latach 2007-2013 Polska otrzyma z Unii Europejskiej blisko 68 miliardów euro. To ogromna suma, której efektywne wykorzystanie będzie wymagało profesjonalnego przygotowania, przede wszystkim specjalistów zajmujących się zarządzaniem projektami.

O powstaniu supermarketów zdecydują wójtowie

Placówki handlowe o powierzchni powyżej 400 mkw. muszą uzyskać zezwolenie. Nawet milion złotych zapłaci przedsiębiorca, który prowadzi działalność bez zezwolenia. Według ekspertów ograniczenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją i prawem europejskim.

REKLAMA

Obiekty handlowe pod ścisłą kontrolą urzędników

Po 18 września na otwarcie sklepu o powierzchni ponad 400 mkw. inwestor musi uzyskać specjalne zezwolenie. Właściciele istniejących obiektów mają dodatkowo 30 dni na zarejestrowanie ich w gminie.

Program Kapitał Ludzki wspiera wzrost zatrudnienia

W latach 2007-2015 w ramach Programu Kapitał Ludzki planujemy objąć wsparciem ok. 950 tysięcy osób bezrobotnych oraz udzielić dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej ok. 100 tysiącom osób. Pomoc otrzyma ponad 350 publicznych instytucji rynku pracy.

Polska zapłaci za rezerwowanie prywatnych gruntów


Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł wczoraj o naruszeniu przez Polskę praw prywatnych właścicieli w procesie rezerwacji gruntów pod inwestycje publiczne.

Zasady powoływania i funkcjonowania związków gmin

Związki międzygminne ułatwiają realizację inwestycji istotnych dla samorządów. Zawsze są dobrowolne. Bywają szczególnie przydatne przy ubieganiu się o fundusze unijne.

REKLAMA

Jak Unia Europejska pomaga zbudować społeczeństwo informacyjne


Budowanie społeczeństwa informacyjnego jest jednym z priorytetowych działań podejmowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Państwa EOG dają Polsce pieniądze

Na lata latach 2004-2009 Polska ma do wykorzystania 533,51 mln euro w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środki te, stanowią uzupełniające źrodło finansowania inwestycji w stosunku do funduszy UE.

Jak przyznanie ulg w podatkach lokalnych wpływa na inwestycje w gminie

Rada gminy może w drodze uchwały ustalić na dany rok pewne ulgi podatkowe, np. w podatku od nieruchomości związane m.in. z tworzeniem nowych miejsc pracy. Czy zachęty podatkowe wpływają na inwestycje w gminie?

Planowanie i zarządzanie kosztami w projekcie unijnym

Planowanie i zarządzanie kosztami powinno współgrać z ustalonymi wcześniej celami projektu i opracowanym harmonogramem prac. Wymaga zatem uważnego sterowania ich przebiegiem i szczegółowej kontroli osób odpowiedzialnych za zarządzanie.

Obniżenie ceny to pomoc publiczna

Obniżka ceny za mienie państwowe musi być uzasadniona Odwołanie Technische Glaswerke Ilmenau jest oddalone - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z dnia 11 stycznia 2007 r. w sprawie Technische Glaswerke Ilmenau GmbH /Komisja Wspólnot Europejskich (sygn. akt C-404/04 P)

Dotacje dla przedsiębiorców prowadzących odzysk odpadów

Proszę o wskazanie, gdzie moja firma, działająca na terenie województwa opolskiego, może uzyskać dofinansowanie dla przedsiębiorstwa, które zajmuje się przetwarzaniem wszystkich grup odpadów, a w szczególności: recyklingiem pojazdów samochodowych, przetwarzaniem zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz obrotem surowcami wtórnymi.

Kompleksowe projekty PPP mają większe szanse na pozyskanie partnera prywatnego

Olsztyn w modelowy sposób przygotowuje się do realizacji projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jego władze nie tylko na bardzo wczesnym etapie nawiązały kontakt z potencjalnymi inwestorami, ale zrobiły jeszcze jeden krok naprzód - swoją ofertę prezentują jako kompleksowe przedsięwzięcie składające się z trzech inwestycji.

Jak wnieść skargę do Trybunału

Skargę do ETPC składa się na ściśle określonym formularzu. Osoba, która zgłasza swój problem, może też napisać do Trybunału list.

Skargi na działania instytucji UE

Każdy, kto stwierdzi, że dotyczące go rozporządzenie lub decyzja organu Unii Europejskiej zostały wydane bez uprawnień do tego czy z naruszeniem procedury bądź postanowień Traktatu, może złożyć skargę o ich unieważnienie.

Naruszenie praw przez państwo

Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu może wnieść każdy, kto uważa, że jego prawa zostały naruszone przez państwo lub organy państwa i żadne z odwołań składanych w kraju w tej sprawie tego nie zmieniło

Postępowanie przed izbami

Postępowanie w sprawie będącej przedmiotem skargi wniesionej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wymaga reprezentowania strony przez adwokata.

Ustawa nie jest konieczna, aby realizować projekty PPP

Rozmowa z Agatą Kozłowską, właścicielką firmy „Investment Suport” organizującą konkurs „Dobre praktyki PPP”

Inwestor współdecyduje o lokalnym rozwoju

Od tego, jacy inwestorzy ulokują swoje firmy w gminie, zależy przyszłość danej miejscowości. Dlatego władze lokalne muszą tak kreować politykę promocji inwestycyjnej, aby firmy rozpoczynające działalność gospodarczą na danym terenie przyczyniały się do rozwoju gminy i osiągania celów zapisanych w lokalnej strategii.

Wniosek do programu unijnego Kapitał Ludzki

Opublikowany został druk wniosku do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) 2007 - 2013. Nie jest to ostateczna wersja, ale na jego podstawie można już kompletować dokumenty i tworzyć opis projektu do dofinansowania.

Gmina powinna być inwestorem na rynku nieruchomości

Pod znakiem środków unijnych, boomu mieszkaniowego oraz organizacji EURO 2012 przebiegła tegoroczna III Ogólnopolska Konferencja Samorządowa „Jak finansować infrastrukturę miast i gmin” zorganizowana 13 czerwca br. w Warszawie.

Nie można wprowadzać beneficjenta w błąd

Przyznanie rolnikowi prawa do renty strukturalnej bez możliwości wypłaty należnych kwot naruszałoby zasadę stanowiącą, że prawo do renty strukturalnej jest związane ze świadczeniem finansowym. Organ, który nie wydał postanowienia o spełnieniu warunków do uzyskania renty strukturalnej z uwagi na wyczerpanie środków finansowych, postąpił prawidłowo. Zapobiega to wprowadzeniu beneficjenta w błąd.

Zgłoszenie do starosty zastąpi pozwolenie na budowę

Do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego - zamiast pozwolenia - wystarczy zgłoszenie inwestycji do starosty. Etapowy odbiór prac w trakcie budowy przez niezależnego inspektora odbędzie się na koszt inwestora. Rząd będzie mógł określić, które inwestycje są priorytetowe z punktu widzenia kraju, i przyspieszyć ich realizację.

Reprezentacja stron przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i Sądem I Instancji

Reprezentacja stron w procesie jest zależna od charakteru strony w postępowaniu.

Jak gmina powinna wspierać lokalną przedsiębiorczość

Gmina ma dużo możliwości wspierania przedsiębiorczości na własnym terenie. Władze lokalne powinny stworzyć i uchwalić przede wszystkim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i plan rozwoju gospodarczego. Zadaniem gminy jest inwestowanie w infrastrukturę techniczną oraz przygotowanie terenu pod inwestycje.

Jak skarżyć się do instytucji unijnych

Prawo wspólnotowe chroni również Polaków. Jeśli przepisy krajowe naruszają regulacje unijne, można bezpośrednio odwołać się przed sądami krajowymi do przepisów Unii Europejskiej.

Ochrona środowiska w sportach i rekreacji wodnej

W czerwcu br. Komisja skierowała do Parlamentu specjalny komunikat zawierający sprawozdanie dotyczące możliwości dalszej poprawy właściwości silników łodzi rekreacyjnych pod względem wpływu na środowisko naturalne (KOM(2007)313).

Marszałkowie będą wdrażać Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisało z samorządami województw porozumienie regulujące zasady wdrażania regionalnego komponentu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zgodnie z umową, marszałkowie będą Instytucjami Pośredniczącymi dla wojewódzkiej części programu, na wdrożenie której otrzymają ok. 7 mld euro.

Bruksela zaakceptowała program Pomoc Techniczna

Polska może zacząć wydawać pierwsze 600 mln euro z ponad 67 mld euro, które dostaniemy z Unii w latach 2007-2013. KE zatwierdziła pierwszy polski program operacyjny - Pomoc Techniczną.

Procedury odrolniania utrudniają inwestycje

Zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej w przypadku najlepszych użytków wydaje minister rolnictwa.Eksperci uważają, że procedury wyłączania ziemi są skomplikowane i długotrwałe.Niejasne lub wręcz sprzeczne przepisy utrudniają prawidłowe prowadzenie procedur odrolniania gruntów.

Skarga Komisji musi być precyzyjna

Skarga wszczynająca postępowanie musi zawierać zwięzłe, precyzyjne i zrozumiałe przedstawienie zarzutów.

Jak zostać urzędnikiem w Unii

Od ponad 2 lat Polacy mogą starać się o pracę w unijnych instytucjach. Aby zostać eurourzędnikiem, trzeba jednak wziąć udział w konkursie organizowanym przez Europejskie Biuro Selekcji.

Koniec kontroli Polaków na granicach państw Unii Europejskiej od 1 stycznia 2008 roku

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

Inwestycje konieczne mają ułatwić przygotowanie EURO 2012

Najpierw zajęcie gruntu potem odszkodowanie. W prawie pojawi się instytucja inwestycji koniecznej, która ma ułatwić realizację dużych przedsięwzięć budowlanych. Rada Ministrów ma wskazywać, która inwestycja jest konieczna i musi być traktowana priorytetowo. Grunty pod inwestycje konieczne zostaną zajęte jeszcze przed wypłatą odszkodowania właścicielowi.

Rola i zadania gmin w procesie prywatyzacji

Komercjalizacja, czyli powołanie jednoosobowej spółki gminy lub skarbu państwa na miejsce dotychczasowego przedsiębiorstwa państwowego, jest w większości przypadków etapem przejściowym przed prywatyzacją.

Czy można dostać dotacje ze środków Unii jeszcze przed rozpoczęciem działalności

W nowym okresie programowania (2007-2013) mali i średni przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie na swój rozwój z wielu źródeł. Największe możliwości uzyskania wsparcia dla inwestycji o wartości do 2 mln euro będą oferować regionalne programy operacyjne. Odpowiedni będzie program dla województwa, na terenie którego zostanie zlokalizowana dana inwestycja.

Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?

Jakie będą unijne środki na rozwój społeczeństwa informacyjnego

Podstawową cechą społeczeństwa informacyjnego jest szybki rozwój technologii teleinformatycznych i wzrost znaczenia informacji, do której dostęp - dzięki telefonom komórkowym oraz internetowi - jest ułatwiony. Korzystanie z internetu, telepraca, e-learning, e-zdrowie, e-handel, e-usługi, e-firma czy e-administracja, to dzisiaj zjawiska powszechne i możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Europejski nakaz aresztowania

Prawo wspólnotowe określa tylko kategorie czynów stanowiących podstawę przekazania na mocy europejskiego nakazu aresztowania, ale definiuje je właściwe prawo krajowe.

Otwarta polityka informacyjna kreuje dobry wizerunek

Samorząd dobrze znający potrzeby i oczekiwania mieszkańców, otwarty na informowanie lokalnej społeczności o podejmowanych działaniach to podstawowe założenia w budowaniu efektywnego public relations miast i miasteczek.

W promocji miasta liczą się konsekwencja i spójność przekazu

Zarządzanie wizerunkiem miasta to zadanie długofalowe, które powinno zostać zapisane w strategii marketingowej. I choć każdy samorząd powinien znaleźć wyróżniki stanowiące podstawę promocyjnego przekazu, to bez wylansowania mody na Polskę, działania lokalnych władz mogą tracić na znaczeniu.

Jak wydać pieniądze z Unii Europejskiej na turystykę do Polski

Na turystyce przyjazdowej bez wątpienia można zarobić. Jak? Wystarczy podejście projektowe, szczegółowa analiza produktu, a później - skuteczne zarządzanie. Czy to naprawdę takie proste?

Partnerstwo publiczno-prywatne

Budowa dróg i obiektów użyteczności publicznej należy do podstawowych zadań każdej gminy. Szansą na realizację takich inwestycji jest partnerstwo publiczno-prywatne. Jakie korzyści dla obu stron może przynieść taka współpraca?

Partnerstwo publiczno-prywatne

Budowa dróg i obiektów użyteczności publicznej należy do podstawowych zadań każdej gminy. Szansą na realizację takich inwestycji jest partnerstwo publiczno-prywatne. Jakie korzyści dla obu stron może przynieść taka współpraca?

Czy istnieje możliwość realizacji projektów PPP przy wykorzystaniu środków UE

W ramach jakich przedsięwzięć realizowanych przez polskie samorządy najczęściej są wykorzystywane rozwiązania partnerstwa publiczno-prywatnego? Co przeszkadza w wykorzystaniu rozwiązań PPP przy wykorzystywaniu środków finansowych z funduszy europejskich?

Jak poszukiwać inwestora dla partnerskich przedsięwzięć

Jak jednostki samorządu terytorialnego powinny przygotować się do realizacji projektów, przy których mają być wykorzystane rozwiązania partnerstwa publiczno-prywatnego? Jak pomysł realizacji określonej inwestycji przekształcić w konkretny projekt atrakcyjny dla potencjalnych partnerów prywatnych i instytucji finansowych?

Jak samorząd poprzez działania na polu edukacji może współpracować z biznesem

Jakie znaczenie dla nowych inwestycji i rozwoju gospodarczego ma przygotowanie odpowiednio wykształconej kadry pracowników? Jak wspieranie nauki i edukacji przekłada się na zainteresowanie inwestorów określonym regionem czy miastem?

Formularz skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - z wyjaśnieniami

Prezentujemy wzór skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Stasburgu, publikowany na stronie internetowej Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka, wzbogacony o instrukcje i wyjaśnienia dotyczące poprawnego uzupełnienia poszczególnych części formularza.

REKLAMA