REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zadania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Artykuł przypięty

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

Artykuł przypięty

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Odpady ulegające biodegradacji w gminnej gospodarce odpadami

Gminy mają obowiązek ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania do nie więcej niż 75% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.

Nagroda roczna dla funkcjonariuszy celnych

W dniu 25 lutego 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lutego 2010 r. w sprawie nagrody rocznej funkcjonariuszy celnych. Przepisy rozporządzenia określają sposób ustalania wysokości i termin wypłaty nagrody rocznej.

REKLAMA

Egzekucja z innych wierzytelności

Jedną z form egzekucji wierzytelności względem dłużnika jest zajęcie przysługujących dłużnikowi wierzytelności względem osób trzecich.

Dyrektorzy szkół mają coraz więcej zadań do wykonania

Dyrektorzy szkół muszą sprostać coraz większej liczbie zadań związanych z zarządzaniem kadrą nauczycielską, finansami oraz programami nauczania - wynika z danych unijnej sieci Eurydice. Jest to tendencja ogólnoeuropejska związana z rosnącą autonomią szkół.

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy

Nauczyciel placówki nieferyjnej (przedszkola) w czasie urlopu wypoczynkowego zachorował. Do wykorzystania pozostało mu 15 dni urlopu. Od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. będzie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, a nie wykorzystał jeszcze 15 dni urlopu wypoczynkowego za 2008 r. Czy należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków

Podczas gdy prasa alarmuje o fatalnym stanie przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków, okazuje się że jednak wiele samorządów dokłada wszelkich starań by sprostać wymogom i przygotować placówki na czas. Co więcej, jednostki te mają spore szanse na sukces.

REKLAMA

Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych

Od 1 lipca 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Wprowadzone zmiany umożliwiają wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej przez pracowników pedagogicznych, którzy spełniają wymagane przepisami kryteria: wieku, stażu pracy, oraz rozwiążą stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Co może zrobić gmina, aby odpady trafiały do właściwego miejsca

Na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wydawane jest zarządzenie w sprawie określenia wymagań, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwoleń na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Ekologiczny Kalendarz 2010 r. - lipiec

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło 2010 r. Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem: Bioróżnorodność wokół nas.

Dopłata z ZFŚS do biletów na imprezy kulturalne

Jednostka przekazuje pracownikom bilety wstępu na imprezy sportowe, kulturalne (bilety do kina, teatru), które są w 50% dofinansowane ze środków ZFŚS. Pozostałe 50% kwoty dopłacają pracownicy. Czy świadczenia te korzystają ze zwolnienia (w limitowanej wysokości 380 zł) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Procedura zmiany opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste

Aktualizacja wysokości opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntu jest narzędziem, które zmierza do powiązania wartości świadczenia wieczystego użytkownika z rzeczywistą wartością gruntu oddanego mu do używania. Aktualizacja może skutkować zarówno podwyższeniem opłaty, jak i jej obniżeniem, jednak najczęstszą sytuacją jest właśnie zwiększenie obciążenia użytkownika wieczystego.

Ustalenie stażu w nowej pracy po zwolnieniu policjanta ze służby w policji

Czy – w związku z brzmieniem art. 80 ust. 1 ustawy o Policji – do stażu pracy pracownika służby cywilnej, uprawniającego do wysługi lat i nagrody jubileuszowej, należy wliczać wcześniejsze okresy pracy w Policji, jeśli między okresem pracy w Policji a obecnym okresem zatrudnienia wystąpiła przerwa dłuższa niż rok?

Kalendarz wydarzeń ekologicznych 2010 - czerwiec

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło 2010 r Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem: Bioróżnorodność wokół nas.

Organizacja wspólnej obsługi administracyjno-finansowej szkół

Jako Biuro Obsługi Szkół Samorządowych (BOSS), będące samorządową jednostką budżetową, prowadzimy obsługę ekonomiczno-administracyjną i finansowo-księgową publicznych szkół podstawowych, przedszkoli i gimnazjów funkcjonujących na terenie naszej gminy. Czy dla prawidłowej działalności wystarczający jest tylko zapis w statucie BOSS mówiący o obsłudze finansowo-księgowej placówek z terenu naszej gminy, czy też powinny być również zawarte porozumienia pomiędzy BOSS a poszczególnymi szkołami, regulujące zakres tej obsługi? Jak powinny być zorganizowane kwestie związane z wyznaczeniem głównego księgowego dla poszczególnych szkół i w jaki sposób powinny być przekazane obowiązki głównemu księgowemu i pozostałym pracownikom BOSS, zajmującym się prowadzeniem ksiąg rachunkowych szkół (prosimy o podanie wzoru dokumentu)?

Służebność przesyłu

W jaki sposób domagać się wynagrodzenia za tolerowanie stojącego na działce słupa wysokiego napięcia lub innych urządzeń będących własnością przedsiębiorcy?

Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości

Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności nieruchomości, przez osobę niebędącą jej właścicielem. Warto poznać przesłanki dzięki którym można uzyskać tytuł prawny do danej nieruchomości!

Hipoteka- ile kosztuje jej ustanowienie?

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Jest prawem akcesoryjnym pozostającym w ścisłym związku z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Zobacz zatem jak ją ustanowić i ile należy zapłacić za dokonanie powyższej czynności przed notariuszem.

Podwyżka opłat związanych z używaniem lokalu

Wynajmujący posiada uprawnienia do podnoszenia wysokości stawek czynszowych jak i opłat za używanie lokalu  w graniach określonych przez prawo. Zobacz jak ty jako lokator możesz je podważyć!

Przebudowa budynku wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy

Zgodnie z zasadą wolności zagospodarowania terenu, decyzje administracyjne poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych, w tym decyzja o warunkach zabudowy, mogą być wymagane tylko w przypadku, gdy wymóg taki wynika z przepisów prawa. Analiza przepisów wykazuje, iż przebudowa budynku do takich właśnie przypadków należy.

Zasady ustalania cen biletów w komunikacji publicznej

Ustalanie cen usług przewozowych w transporcie zbiorowym różni się w zależności od rodzaju przewozów oraz poziomu samorządu. Różny jest także zakres obowiązkowych ulg, jakie mogą być stosowane w komunikacji.

Odpowiedzialność odszkodowawcza lekarza

Za nieprawidłowo postawioną diagnozę lekarz, może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą. Łączy się ona jednak z powstaniem szkody ze strony pacjenta i zawinionym działaniem ze strony lekarza.

Czym jest ulga mieszkaniowa

Przed zmianami w prawie możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej uzależniona była od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. W chwili obecnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych takiego zapisu nie ma.

Co z hipoteką w przypadku podziału nieruchomości

Hipoteka jest jedną z form zabezpieczenia wierzytelności. Jest o tyle specyficzna, że ustanawia się ją wyłącznie dla nieruchomości oraz niektórych praw.

Podział nieruchomości do odrębnego korzystania

Współwłaściciele mogą postanowić, że korzystanie ze wspólnej nieruchomości będzie polegało na wydzieleniu oznaczonej części wszystkim lub niektórym współwłaścicielom do indywidualnego korzystania (quo ad usum).

Świadczenia pielęgnacyjne po zmianach w 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy istotnie zmieniające problematykę świadczeń pielęgnacyjnych. Jedną z najważniejszych zmian, wprowadzonych ustawą z 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych, jest likwidacja kryterium dochodowego, gwarantującego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie ustalane niezależnie od dochodów rodziny.

Dziedziczenie spółdzielczego lokalu mieszkalnego

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie jest prawem dziedzicznym i co do zasady z chwilą śmierci członka spółdzielni prawo to wygasa. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych jednak w sposób szczególny chroni małżonka i osoby najbliższe w wypadku śmierci członka spółdzielni.

Czy eksmisja na bruk jest dopuszczalna?

W przypadku braku prawa do lokalu socjalnego, aktualnie nie można nikogo wyrzucić na bruk. Nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono zakaz eksmisji na bruk. Komornik może eksmitować lokatora do tzw. pomieszczenia zastępczego.

Odpowiedzialność za wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

W pierwszej kolejności należy ustalić, kto był odpowiedzialny za odśnieżanie miejsca, w którym poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, np. złamania kończyny.

Podatek od nieruchomości i odpowiedzialność solidarna

W przypadku niedostarczenia decyzji podatkowej obydwojgu małżonków tylko jedno z nich będzie zobowiązany do zapłaty.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2010

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 22 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2010. Część oświatowa subwencji ogólnej jest jedną z części składowych subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po rozwodzie

Treścią spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu jest używanie lokalu mieszkalnego, a jego specyficzną cechą jest jego trwałość, a także zasada jednopodmiotowości. Jednakże wyjątkiem od zasady jednopodmiotowości jest wspólna przynależność spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu do obojga małżonków.

Odnotowanie w księdze wieczystej odziedziczonego mieszkania

W przypadku nabycia mieszkania w drodze spadku księgę wieczystą musimy uaktualnić samodzielnie, lub zgłosić się do notariusza. Inaczej jako właściciel nadal będzie figurowała pierwotna osoba.

Sprzedaż byłego mieszkania komunalnego

Długoletni najemcy mieszkań komunalnych mogą uzyskać dużą bonifikatę przy wykupie mieszkań na własność. Jednak żeby ukrócić spekulacyjny handel, ustawodawca ustalił 5-letni termin, w którym mieszkania komunalnego nie można sprzedać, bez obowiązku zapłaty gminie wartości udzielonej bonifikaty.

Możliwość wykupienia mieszkania komunalnego

Istnieje możliwość wykupienia mieszkań komunalnych przez najemców bądź ich spadkobierców. Koszt wykupienia takiego lokalu wynosi wówczas 10 – 20 % jego rynkowej wartości.

Obowiązki właścicieli nieruchomości zimą

W trakcie zimy właściciele nieruchomości mają szereg obowiązków związanych z usuwaniem śniegu. Warto się z nimi zapoznać.

Kiedy wywłaszczenie gruntów podlega VAT

Planowana jest modernizacja i poszerzenie drogi krajowej. Wzdłuż pasa drogi leżą grunty, których właścicielem jest gmina. W związku z tą inwestycją dojdzie do wywłaszczenia gruntów należących do gminy na rzecz Skarbu Państwa. Przedmiotem wywłaszczenia będzie działka niezabudowana. Z tytułu wywłaszczenia gmina otrzyma od Skarbu Państwa odszkodowanie. Czy w takiej sytuacji dojdzie do opodatkowania czynności wywłaszczenia?

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami

7 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami [dalej: „ugn”] oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja eliminuje wątpliwości interpretacyjne pojawiające się na gruncie dotychczas obowiązujących przepisów, a poprzez zmiany w przepisach regulujących wywłaszczenie nieruchomości ma wpłynąć na przyspieszenie realizacji inwestycji celu publicznego.

Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika

W momencie gdy chcemy dokonać zakupu mieszkania nie jest wymagana obecność jego właściciela pod warunkiem, że ustanowił on pełnomocnika, który mieszkanie może sprzedać.

Odpowiedzialność nabywcy za media

Kupując dom na rynku wtórnym warto upewnić się, czy nie jest on zadłużony z tytułu rozliczenia prądu i gazu.

Podział subwencji oświatowej w 2010 r.

W tym roku o 1,6 mld zł wzrośnie subwencja oświatowa dla samorządów m.in. w związku z podwyżkami dla nauczycieli. Nie zabraknie też środków na realizację rządowego programu „Radosna szkoła”, na którą przewidziano w rezerwach celowych 150 mln zł.

Odpis z elektronicznej księgi wieczystej

Księgi wieczyste dokumentują stan prawny nieruchomości i są niezbędne do prawidłowego obrotu. Warto wiedzieć jak uzyskać odpis z elektronicznej księgi wieczystej.

Odpis z papierowej księgi wieczystej

Wobec części nieruchomości nadal mamy do czynienia z papierowymi księgami wieczystymi. W pewnych sytuacjach potrzebne są nam odpisy z takiej księgi, warto więc wiedzieć, jak je uzyskać.

Grzywna za nieuwzględnienie nabycia nieruchomości

Zmiana kwestii własności nieruchomości powinna być odzwierciedlona w jej księdze wieczystej.

Zmiany w programie "Moje Boisko - Orlik 2012"

Obowiązująca w 2010 r. III edycja programu „Moje Boisko – Orlik 2012”, pilotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, przynosi koryguje sposób finansowania oraz daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie zatrudnienia związanego z obiektem animatora sportu.

Nowe zmiany w Karcie Nauczyciela

Od 16 grudnia 2009 r. po raz kolejny zmieniły się zasady dokonywania analizy wynagrodzeń nauczycieli. Zmiany dotyczą przede wszystkim terminów sporządzania analiz oraz charakteru dodatku uzupełniającego, określonych w art. 30a Karty Nauczyciela.

Wycinanie drzew zgode z prawem

Nie wszystkie drzewa mogą być wycinane jedynie po uzyskaniu pozwolenia. Jednakże w przypadku pozostałych brak takiego pozwolenia równoznaczny jest z wysoką karą.

Wypis z ewidencji gruntów i budynków

Ewidencja gruntów i budynków prowadzone jest przez starostę powiatowego.

Zmiany dotyczące pozwoleń na budowę

W piątek 13.02. 2009 r. odbyło się w Sejmie trzecie czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego. Niedługo zatem mogą się zmienić procedury wymagane do rozpoczęcia budowy. Mają się one przede wszystkim uprościć.

Obowiązek właścicieli nieruchomości odśnieżania chodnika

Kwestie utrzymania porządku w gminie reguluje ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. To w tej ustawie znajdziemy niezbędne informacje na temat zadań własnych gminy w zakresie utrzymania porządku.

Obowiązki dotyczące tabliczki z numerem domu

Na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek wywieszenia tabliczek z numerem domu. Nie jest to obowiązek państwa czy też gminy, na terenie której położona jest nieruchomość. Jest to o tyle istotne, że za brak tabliczki możemy być ukarani mandatem.

REKLAMA