REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wsparcie finansowe na budowy dróg gminnych

Regionalne programy operacyjne (RPO) to największe źródło pozyskania dofinansowania inwestycji w drogi lokalne. Na terenach wiejskich pieniądze na drogi można uzyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Większość pomocy unijnej będzie dostępna do końca tego kwartału.

Dyrektor na dłużej niż trzy miesiące

Osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, nie może być zatrudniona na okres krótszy niż trzy miesiące.

Jeszcze cztery lata na dostosowanie się do wymogów sanitarnych i technicznych

Wszystkie zakłady opieki zdrowotnej muszą dostosować do 2012 roku swoje pomieszczenia do nowych wymogów sanitarnych i technicznych.

Wsparcie finansowe inwestycji samorządowych z funduszy krajowych

Finansowanie inwestycji samorządowych przy wykorzystaniu funduszy unijnych może być łatwiejsze dzięki kredytowi preferencyjnemu z Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Ponadto można skorzystać z  Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz Fundusz Dopłat.

REKLAMA

Nie będzie potrzebny podpis elektroniczny

Wprowadzenie ofert bez podpisu elektronicznego ma spowodować większe zainteresowanie wykonawców licytacją elektroniczną.

Zasada proporcjonalności w polityce rolnej

Prawodawca wspólnotowy, będąc wprawdzie związany zasadą proporcjonalności, dysponuje w dziedzinie wspólnej polityki rolnej szerokim zakresem uznania, który odpowiada odpowiedzialności politycznej przyznanej mu w art. 34-37 TWE.

Odpowiedzialność samorządowców za korupcję

Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik samorządowy może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

Grecja a wspólnotowa polityka wodna

Brak sporządzenia wymaganych przez dyrektywę analiz i przeglądów prowadzi do naruszenia przez opieszałe państwo członkowskie jego zobowiązań traktatowych.

REKLAMA

Sondaż: nie wszyscy Polacy są równi wobec prawa

Niektórzy z obywateli stoją ponad prawem - twierdzi trzy czwarte Polaków. Urzędnicy nie szanują obywatela i nie myślą o jego dobru - uważa 60 proc. badanych. Nie dajemy łapówek, ale mamy poczucie, że dają je inni, zwłaszcza zamożniejsi.

Do złożenia e-podpisu niezbędny jest certyfikat

Co jest potrzebne do złożenia podpisu elektronicznego?

Rozwój stref pomaga gminom

Szkoda, że w projekcie zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych (SSE) nie przygotowano ułatwień związanych z tzw. odrolnieniem gruntów na obszarze strefy. Mogłoby to przyczynić się do obniżenia kosztów inwestycji wewnątrz SSE i skrócenia czasu ich przygotowania.

Działkę obciążoną hipoteką można przejąć

Hipoteka ani zastaw nie mogą być przedmiotem wywłaszczenia.

Brakuje urzędników do realizacji ministerialnych planów kontroli

Inspektorzy urzędów kontroli skarbowej nie potrzebują wytycznych resortu finansów do przeprowadzania kontroli. Ich zdaniem problemem jest brak urzędników, którzy te kontrole przeprowadzą.

Na zwolnienie audytora wewnętrznego konieczna jest zgoda ministra finansów

Aby rozwiązać stosunek pracy z audytorem wewnętrznym podsektora rządowego, konieczne jest złożenie wniosku do ministra finansów.

Prokuratorzy chcą zarabiać tyle samo co sędziowie

Stowarzyszenie Prokuratorów RP domaga się podwyższenia zarobków prokuratorów o 25 proc. Podwyżki takiej wysokości Ministerstwo Sprawiedliwości obiecało sędziom. Prokuratorzy protestują także przeciw zróżnicowaniu zarobków prokuratorów i sędziów.

Euro 2012: inspekcje z UEFA będą co tydzień

Przedstawiciele UEFA wywierają coraz większą presję na polski rząd. Jeszcze trzy razy w lutym odwiedzą Polskę, by sprawdzić przygotowania do Euro 2012 - dowiedziała się GP. Rząd planuje nowelizację rozporządzenia zawierającego wykaz przedsięwzięć Euro 2012.

Nie ma informacji publicznej - nie ma decyzji

Telekomunikacja Polska zażądała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydania wewnętrznej korespondencji UKE z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, notatek służbowych i innych dokumentów sporządzonych w trakcie współpracy obu organów przy postępowaniach dotyczących ustalenia właściwych rynków telekomunikacyjnych. Jako podstawę żądania spółka podała art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Decyzja obowiązuje do momentu jej uchylenia

Decyzja o pozwoleniu na budowę wydawana jest na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ponowne wybory do władz lokalnych

W najbliższym czasie w wielu jednostkach samorządu terytorialnego zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające radnych oraz wybory przedterminowe wójtów. W większości przypadków przyczyną wyborów jest rezygnacja danej osoby z mandatu.

Zamiast dowodu PESEL i NIP

Jeszcze tylko do końca marca będą ważne książeczkowe dowody osobiste. Po otrzymaniu nowych dokumentów mamy obowiązek powiadomienia wielu podmiotów o jego numerze i serii. Wymiana starego dowodu to dopiero początek formalności, jakich musi dokonać obywatel.

Zasady zbywania gruntów należących do gminy

Rada gminy nie może w uchwalonych przez siebie zasadach nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości pominąć obowiązku wyrażenia na określoną czynność zgody, jeśli zgody takiej wymaga stosowny przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Dofinansowanie do szkolenia urzędników i mieszkańców gminy

Program Operacyjny Kapitał Ludzki ruszy już w I kwartale tego roku. Dzięki niemu wspierane finansowo będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych. Dofinansowanie będzie można otrzymać także na usprawnienie funkcjonowania urzędów na szczeblu gminy, powiatu i województwa.

Nie każda gmina dostanie unijne pieniądze na oczyszczalnię

Nie wszystkie samorządy mogą ubiegać się o dotacje na budowę oczyszczalni ścieków, bo nie został zmieniony krajowy program inwestycji w tym zakresie. Unijne pieniądze przejdą gminom koło nosa.

Dziś trzeba zapłacić podatek transportowy

Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch ratach. Pierwszy termin mija 15 lutego.

Konieczność odnawiania umów utrudnia samorządom realizację zadań inwestycyjnych

Zamawiający mają coraz więcej kłopotów z zawieraniem długookresowych umów ze względu na niepotrzebne rygory wynikające z przepisów. Nie służy to prowadzeniu przez nich racjonalnej polityki inwestycyjnej.

Gmina jako strona w sprawie przed sądem cywilnym

Szeroki zakres spraw, którymi zajmuje się samorząd terytorialny, sprawia, że jest on częstym uczestnikiem postępowań sądowych. Gminy, powiaty i województwa stają przed sądem zarówno po stronie powodowej, jak i pozwanej, biorą udział w postępowaniach zwyczajnych i nieprocesowych, są podmiotami postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających.

Jak mogą się zmienić rola i zadania samorządu w zarządzaniu i finansowaniu służby zdrowia

Przygotowywane propozycje zmian przepisów pozwolić mają na traktowanie zasobów ochrony zdrowia z terenu województwa jako całości. Spojrzenie na nie z poziomu regionalnego, a nie lokalnego, służyć ma racjonalizacji ich wykorzystania.

Jakie konsekwencje będzie miał ostatni wyrok NSA w sprawie wygaszania mandatu

Czy orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 stycznia 2008 r. będzie rzutowało na inne postępowania w sprawach wygaszenia mandatu oraz postępowania administracyjne i sądowe w zakresie sprawowania nadzoru nad uchwałami jednostek samorządu terytorialnego?

Samorządy przygotowują się do e-podpisu

Wszystkie urzędy administracji publicznej muszą do 1 maja 2008 r. umożliwić obywatelom wnoszenie podań i innych dokumentów w postaci elektronicznej. Część z nich, w większości duże miasta, zdąży z przygotowaniami, jednak opóźnienia we wdrażaniu systemu widać w większości miejscowości. Dla nich rozwiązaniem może być skrzynka podawcza na platformie ePUAP.

Kto reprezentuje gminne osoby prawne w postępowaniu przed sądem cywilnym

Czy reprezentacja gminnej osoby prawnej zależy od formy prawnej? Czy wójt ma prawo do reprezentacji spółki komunalnej w sądzie?

Będzie pomoc dla ofiar klęsk

Powstanie Fundusz udzielający pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Środki będą przekazywane niezależnie od ogłoszenia stanu klęski, za co odpowiedzialny będzie szef Kancelarii Prezydenta.

Gminy chcą automatycznego odrolnienia gruntów

Wszystkie grunty przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje powinny być odrolnione z mocy prawa - uważają samorządowcy. Ich zdaniem dzisiejsze procedury odrolniania gruntów są zbyt długotrwałe i kosztowne, co odstrasza wielu inwestorów i hamuje rozwój gmin, tak jak np. w Wodzisławiu Śląskim.

Dochodzenie kar umownych przez samorządy

Każda jednostka samorządowa musi liczyć się z tym, że nie wszyscy wykonawcy prawidłowo wywiązują się z zawartych umów. Niekiedy nawet uzyskanie należnego świadczenia na podstawie umowy jest możliwe dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu. Dlatego przy konstruowaniu umowy warto pamiętać o bardzo użytecznym narzędziu dyscyplinowania nierzetelnego wykonawcy, jakim jest kara umowna.

Dotkliwa luka prawna

 

Gdzie można wybrać swojego lekarza

Pacjent ma prawo wyboru placówki medycznej, w której chce być leczony. To oznacza, że nie trzeba mieć żadnych specjalnych zezwoleń czy promes, żeby leczyć się poza miejscem swojego zamieszkania.

Leasing zyskuje na popularności

W ubiegłym roku spółki komunalne i zakłady budżetowe ogłosiły blisko 240 przetargów na usługi leasingowe. Do najczęściej leasingowanych przedmiotów należały: ciągniki, przyczepy, koparko-ładowarki, śmieciarki, pojazdy wielozadaniowe, samochody osobowe, autobusy turystyczne, autobusy komunikacji miejskiej oraz sprzęt komputerowy.

Więcej osób będzie mogło zalegalizować budynki

Inwestorzy nie mają obowiązku dostarczenia w postępowaniu legalizacyjnym decyzji o warunkach zabudowy. Zdaniem ekspertów, zwiększy się liczba legalizowanych budynków. Osoby, które otrzymały nakaz rozbiórki z powodu braku decyzji o warunkach zabudowy, mogą żądać wznowienia postępowania.

Jak gmina powinna przygotować dokumentację projektową

Co musi zrobić gmina, aby otrzymać pomoc unijną na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska i ekologią? Z kim gmina powinna współpracować przy tworzeniu projektu i przy jego realizacji?

Zasady przejmowania gruntów pod inwestycje kolejowe

Decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej wydaje wojewoda, na wniosek ministra infrastruktury.  

Jaka jest rola samorządu w procesie przygotowywania inwestycji kolejowej

W jakich sprawach jednostki samorządu terytorialnego wyrażają opinię dotyczącą inwestycji kolejowej? Jak samorządy powinny zadbać o odszkodowanie za nieruchomości przekazane w związku z inwestycją kolejową?

Wynajmowanie obiektów należących do gmin

Praktycznie nie ma szkoły czy ośrodka kultury, który nie wynajmuje swoich obiektów na potrzeby sportowe, promocyjne czy handlowe. Ich udostępnienie odbywa się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego - umowy najmu.

Wynajmowanie obiektów należących do gmin

Praktycznie nie ma szkoły czy ośrodka kultury, który nie wynajmuje swoich obiektów na potrzeby sportowe, promocyjne czy handlowe. Ich udostępnienie odbywa się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego - umowy najmu.

Kiedy można skorzystać z opieki w domu

Moja mama jest przewlekle chora od kilku lat. W związku z tym wymaga opieki pielęgniarskiej w domu. Czy może ją zapewnić pielęgniarka środowiskowa?

Nieobecność mieszkanki w domu pomocy społecznej - odpisy

W domu pomocy społecznej od 1 sierpnia 2007 r. przebywa małoletnia mieszkanka. Odpłatność za jej pobyt ponoszą: gmina, ojciec dziecka (z zasiłku pielęgnacyjnego, jaki otrzymuje na córkę) oraz dziadek (na podstawie umowy zawartej między gminą a nim). Dziadek ustaloną odpłatność wnosi na konto gminy, a następnie gmina przekazuje nam ww. odpłatność. W sierpniu i wrześniu mieszkanka przebywała w domu u dziadka przez 10 dni. Jak należy dokonać odpisu za czas nieobecności mieszkanki w DPS? Czy odpisu należy dokonać z kwoty, którą opłaca dziadek, czy również z kwoty, którą zobowiązany jest wpłacać ojciec dziecka?

Emigrant może liczyć na pomoc konsula honorowego i zawodowego

Prawa Polaków przebywających za granicą chronią konsul generalny i honorowy. Udzielają im pomocy w razie wypadku, choroby, utraty dokumentów i aresztowania.

Jak dofinansować inwestycje proekologiczne

Największym unijnym źródłem pozyskiwania pieniędzy przez gminy na inwestycje proekologiczne w latach 2007-2013 jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). W przypadku mniejszych inwestycji samorządy mogą korzystać ze środków regionalnych programów operacyjnych (RPO). Do dyspozycji gmin i powiatów są jeszcze inne programy pomocowe.

System audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych

Audyt wewnętrzny prowadzi się m.in. w jednostkach podsektora samorządowego, jeżeli jednostki te gromadzą znaczne środki publiczne lub dokonują znacznych wydatków.

INTERREG IVC wzmocni współpracę między regionami

Program INTERREG IVC ma wspierać władze regionalne i lokalne w postrzeganiu współpracy międzyregionalnej jako środka rozwoju poprzez dostęp do doświadczeń innych. Dzięki temu inicjatywy pomyślnie zrealizowane w innych regionach mogą być rozpowszechniane w całej Europie.

Jak powinien wyglądać skuteczny audyt wewnętrzny

W jaki sposób należy zapewnić jakość audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, szczególnie w jednoosobowych komórkach audytu? W jaki sposób to dokumentować?

Środki z funduszu pracy w dyspozycji samorządu

Do dyspozycji samorządu województwa przeznaczonych zostanie 50 proc. środków Funduszu Pracy zamiast dotychczasowych 30 proc. Algorytm, według którego ustalane są kwoty środków Funduszu Pracy na finansowanie poszczególnych grup zadań nie może spowodować rozdysponowania w skali kraju łącznie większej kwoty od przewidzianej w planie finansowym Funduszu Pracy na dany rok.

REKLAMA