REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samorządy powinny stosować szyfry

Kolejne instytucje publiczne przekonują się do użytkowania internetu w komunikacji z obywatelami. Najpierw powinny jednak zadbać o zgodne z prawem zabezpieczenie takich operacji.

Nieczyste przetargi o zamówienie publiczne

Zamawiający musi zapewnić, aby nie istniała dyskryminacja między różnymi usługodawcami i wobec tego nie może podać mniej istotnych kryteriów udzielenia zamówienia po terminie zgłaszania ofert.

Zniesienie meldunku wymusi zmianę wielu przepisów

Niektóre przepisy ustawy o ewidencji ludności od dawna uważane są za archaiczne i nikt ich nie przestrzega. Zameldowanie potwierdza, że dana osoba przebywa w konkretnej miejscowości pod określonym adresem. Likwidacja obowiązku meldunkowego będzie wymagała zmiany przepisów o dowodach osobistych i ewidencji ludności.

Samowola budowlana może być zalegalizowana bez ostatecznej decyzji wójta

Przepisy nakładające na obywatela obowiązek uzyskania decyzji organu gminy o warunkach zabudowy najpóźniej w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego przez nadzór budowlany są niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Zastępca wójta może być zatrudniony na pół etatu oraz dodatkowo świadczyć pracę na innym stanowisku

Czy zastępca wójta może pełnić swoją funkcję na część etatu i czy w związku z tym może być zatrudniony na część etatu w urzędzie gminy na innym stanowisku, np. być na część etatu zastępcą kierownika urzędu stanu cywilnego?

Tylko jeden burmistrz może legalnie rządzić miastem

Gmina nie może mieć dwóch legalnych burmistrzów. Przeprowadzenie wyborów uzupełniających i objęcie mandatu przez nowego burmistrza wywołuje nieodwracalne skutki prawne.

Studenci nie mogą dochodzić praw od upadających uczelni

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym nie określa, na jakich zasadach likwidator zarządza majątkiem upadłej uczelni. Upadająca szkoła praktycznie sama decyduje o tym, kto będzie jej likwidatorem. Studenci i pracownicy likwidowanej uczelni nie wiedzą, kto odpowiada za jej długi i do kiedy mogą zgłaszać roszczenia.

Kto ma obowiązek zapięcia pasów

Czy pasażer może być ukarany za niezapięte pasy bezpieczeństwa niezależnie od mandatu, który za niezapięte pasy otrzymuje kierowca samochodu? Czy są osoby zwolnione z obowiązku zapięcia pasów?

REKLAMA

Samorządy terytorialne chcą zmian w polityce przestrzennej

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo wysłuchała propozycji samorządowców zmian w prawie, które uproszczą funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Kiedy mogą być cofnięte uprawnienia

Czy prawo jazdy może być zatrzymane ze względu na stan zdrowia? W jakich okolicznościach Policja ma wpływ na wydanie decyzji o cofnięciu prawa jazdy?

Powiat grodzki nadal będzie utrzymywał drogi krajowe

Przepisy nakładające na powiaty grodzkie obowiązki w zakresie finansowania i utrzymywania dróg krajowych są zgodne z ustawą zasadniczą - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Istotne jest czy naruszono interes publiczny

Analiza dyspozycji art. 115 par. 13 kodeksu karnego ( definicja funkcjonariusza publicznego ) i art. 231 par. 2 kodeksu karnego ( nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ) nie upoważnia do zajęcia stanowiska, że zakres odpowiedzialności karnej funkcjonariusza publicznego został ograniczony jedynie do działań stanowiących przekroczenie uprawnień lub naruszenie obowiązków na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podejmowanych w sferze stosunków publicznoprawnych.

Kolei brakuje 18 mld zł na remont torów

Do 2012 roku kolej ma przyspieszyć - dosłownie. Po remontach i z nowymi pociągami na głównych trasach możemy zyskać nawet ponad godzinę. Pod warunkiem, że PKP zdobędą dodatkowe 5 mld euro.

Jakie jest uzasadnienie poboru opłaty adiacenckiej

W jakim stopniu opłaty adiacenckie uiszczane przez obywateli wpływają na realizację inwestycji w infrastrukturę techniczną?

Dotacje na inwestycje ekologiczne

W ramach funduszy unijnych przeznaczonych dla Polski na lata 2007-2013 powstał Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Jest on największym programem pomocowym i w jego ramach realizowane będą między innymi projekty prośrodowiskowe. Na ochronę środowiska przeznaczonych zostało 4 750 mln euro.

Kto i kiedy może otrzymać pomoc finansową na zalesianie

Pomoc na zalesianie może być przyznana jednemu rolnikowi do powierzchni nie większej niż 20 ha. Od 2008 roku będzie można ją otrzymać także w przypadku założenia uprawy leśnej na gruncie innym niż rolny. Na uzyskanie płatności nie można liczyć, gdy zalesiany grunt jest położony na obszarach Natura 2000.

Zadania jednostek samorządu terytorialnego w ochronie środowiska

Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę nad przestrzeganiem i stosowaniem przepisów o ochronie środowiska w sprawach objętych ich właściwością. Samorządy terytorialne powinny m.in. zapewnić udział społeczeństwa w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie programu ochrony środowiska.

Jakie są uprawnienia inspektorów kontroli skarbowej

Poprawnością rozliczeń podatkowych każdego podatnika może zainteresować się urząd kontroli skarbowej. Inspektorzy mają większe uprawnienia niż pracownicy urzędów skarbowych. Współpracują też m.in. z policją czy prokuraturą.

Celem wykładni ma być wyjaśnienie wątpliwości

Sąd I instancji, uzasadniając postanowienie, nie może ograniczać się do rozpoznania tylko niektórych zarzutów zażalenia, doprowadzając do pominięcia istoty sprawy. Celem wykładni jest usunięcie wątpliwości dotyczących nie tylko treści wyroku, ale także sposobu jego wykonania, a przede wszystkim skutków, jakie ten wyrok ma wywołać, co umożliwi podjęcie przez organ podatkowy dalszych czynności.

Kwalifikacja pomocy publicznej

Podmiot udzielający pomocy, oprócz warunków wynikających z przepisów upoważniających go do takiego działania, musi każdorazowo dokonać kwalifikacji pomocy do konkretnego przeznaczenia, co z kolei determinuje konieczność spełnienia przez beneficjenta określonych warunków.

Kiedy nie można zmienić decyzji

Niezbędnym elementem rozpatrzenia wniosku strony o zmianę decyzji ostatecznej jest istnienie tej decyzji w obrocie prawnym. Albowiem nie można zmienić decyzji, której w obrocie prawnym już nie ma.

Absurdalne przepisy blokują samorządy

Grzegorz Schetyna, szef MSWiA, zapowiada, że propozycje samorządowców będą stanowiły podstawę reformy przepisów.

Powiaty nie zawsze płacą opiekunom dzieci

Rodziny zastępcze nie wiedzą, na jaką pomoc finansową mogą liczyć ze strony jednostek samorządu terytorialnego.

Sąd sam może stwierdzić, czy decyzja jest ważna

Sąd administracyjny nie jest związany treścią skargi. Sąd z urzędu ma obowiązek stwierdzić, czy zaskarżona decyzja organów podatkowych odpowiada przepisom prawa.

Na jakich zasadach można zwalniać z opłat za posiłki w stołówkach szkolnych

Zgodnie z nowelizacją ustawy oświatowej, w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej z opłat za posiłki zwalnia organ prowadzący szkołę. Czy jednak nie może uczynić tego dyrektor? Jakie są przesłanki zwolnienia z opłat za posiłki?

Innowacyjnej inwestycji łatwiej uzyskać unijne wsparcie

Od tego, jak bardzo będzie innowacyjna inwestycja, może zależeć, czy firma dostanie dotacje - taka zasada powinna przyświecać przedsiębiorcom, którzy przygotowują się do aplikowania o fundusze unijne.

Rząd odpowiada za dobrą legislację

Jedną trzecią projektów, którymi zajmuje się teraz Sejm, stanowią inicjatywy poselskie. Eksperci uważają, że kluczowe zmiany prawa powinien przygotować rząd, ponieważ posłowie nie dysponują takim zapleczem legislacyjnym i informacyjnym, jakie ma rząd.

W szkołach zawodowych nauka będzie trwała trzy lata

 Zmiany w szkolnictwie zawodowym zostaną wprowadzone dopiero za dwa lata. Eksperci chcą, żeby kształcenie praktyczne odbywało się u pracodawców.

Zarządzenie jest lepsze od decyzji

Urząd może w formie decyzji rozstrzygnąć o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania. Jednak lepiej, aby wydał zarządzenie.

Kto ponosi koszty transportu chorego

Moja mama przebywa w szpitalu, lekarz poinformował mnie, że w przyszłym tygodniu będzie wypisana do domu. Jest osobą leżącą. Kto w takiej sytuacji pokrywa koszty transportu chorego?

Jakie są skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie samowoli budowalnej

Jakie są podstawy nakazania rozbiórki w przypadku samowoli budowlanej? Z jakimi trudnościami spotyka się nadzór budowlany przy stosowaniu w praktyce obowiązujących przepisów?

Czy gminę obowiązuje termin

Kilka miesięcy temu kupiłem grunt rolny i chcę go przekształcić w działkę budowlaną. Złożyłem więc w gminie wniosek o zmianę w tym zakresie planu zagospodarowania przestrzennego. Do tej pory gmina nic nie zrobiła w tej sprawie. Czy jest jakiś termin, w ciągu którego powinna dokonać stosownych zmian?

UE wspiera odnawialne źródła energii

W 2020 roku aż 20 proc. zużywanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Można uzyskać unijne wsparcie na realizację inwestycji mających to umożliwić.

Nie zawsze potrzebne jest zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Od rodzaju tablic i urządzeń reklamowych zależy, czy na postawienie ich wystarczy tylko zgłoszenie, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Ewidencja środków pieniężnych w jednostce budżetowej

Aktywa pieniężne to aktywa w formie krajowych środków płatniczych, walut obcych i dewiz, jak również inne aktywa finansowe, zwłaszcza naliczone od nich odsetki. Aktywa pieniężne są płatne lub wymagalne w ciągu trzech miesięcy od dnia otrzymania, wystawienia, nabycia lub założenia (dotyczy lokaty).

Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy

Gmina powinna zapewnić lokale mieszkalne, socjalne, zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe rodzin, zwłaszcza o niskich dochodach. Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy powinien być opracowany na co najmniej pięć kolejnych lat.

Jak dzielić środki finansowe dla szkoły

Nie powinno się narzucać z góry ustalonych zasad podziału środków finansowych na oświatę. Warto zatem skupić się nad doskonaleniem obecnie istniejącego systemu podziału części oświatowej subwencji ogólnej, a w szczególności zadbać o wyższą wartość standardu.

Jak samorządy powinny prowadzić politykę mieszkaniową

Jak gminy radzą sobie z zaspokojeniem potrzeb na mieszkania socjalne, np. w związku z wyrokami eksmisyjnymi? Jak najlepiej ukształtować system pobierania opłat za mieszkania?

Urząd odpowiada wyłącznie za swoją opieszałość

Gmina nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia, jeżeli wnioskodawca swoją bezczynnością powoduje niemożność załatwienia sprawy w terminie określonym przepisami prawa - uznał Sąd Najwyższy.

Jak prawidłowo wyznaczyć godziny pracy urzędnika

Inspektorzy pracy coraz częściej kwestionują ustalone przez samorządy godziny pracy urzędników. Ich zdaniem, jeśli dla lepszej obsługi interesantów w jednym dniu w tygodniu obsługują oni mieszkańców od 10.00 do 18.00, a następnego dnia przychodzą do pracy już o 8.00, to łamią przepisy kodeksowe, gdyż przez 2 godziny pracują ponad normę.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez gminę

Swoboda prowadzenia gospodarki komunalnej podlega pewnym ograniczeniom. Gmina może prowadzić zarobkową działalność gospodarczą jedynie wtedy, gdy np. na jej terenie istnieją niezaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej.

Zarządcy cmentarzy mogą zostać zobowiązani do selektywnej zbiórki odpadów

  Czy zarządcy cmentarzy są zobowiązani do zapewnienia selektywnego zbierania i odbierania odpadów?

Przy przeniesieniu służbowym nie trzeba ogłaszać konkursu

  Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku inspektora. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy istnieje możliwość - na podstawie art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych (lub innego przepisu) - przeniesienia mnie do innego urzędu gminy bez ogłaszania konkursu na stanowisko urzędnicze?

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć gminy wiejskie

Jakie projekty zgłaszane przez samorządy wiejskie będą mogły być dofinansowane w ramach programów operacyjnych? Czy z PO Infrastruktura i Środowisko gminy wiejskie będą mogły otrzymać dotacje? Co to jest linia demarkacyjna?

Unijne dofinansowanie infrastruktury na terenach wiejskich

Gminy wiejskie w latach 2007-2013 mają możliwość otrzymania dotacji na rozwój infrastruktury ze wszystkich programów unijnych. Specjalnie dla nich został stworzony Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Warunkiem otrzymania pomocy jest przede wszystkim skonstruowanie dobrego studium wykonalności oraz przekonująco wypełniony wniosek o dofinansowanie.

Nowe zasady rekrutacji do zawodu komornika

Komisje egzaminacyjne powołuje minister sprawiedliwości co dwa lata i wyznacza ich przewodniczących. Aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba będzie zdać egzamin konkursowy złożony ze 150 pytań testowych. Szkolenie teoretyczne jest odpłatne, a praktyczną naukę zawodu aplikanci odbywają w kancelarii komorniczej.

Przetargi związane z Euro 2012 muszą być otwarte i konkurencyjne

W planowanej nowelizacji prawa zamówień publicznych uchyla się art. 21 ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Tym samym wszelkie zamówienia udzielane przez spółki celowe dla organizacji mistrzostw wracają pod skrzydła przepisów prawa zamówień publicznych.

Podział kompetencji organów w procedurze oceny oddziaływania na środowisko

W przypadku przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, przedsięwzięć realizowanych na terenach zamkniętych oraz przedsięwzięć realizowanych na obszarach morskich, postanowienie uzgadniające wydaje odpowiednio tylko wojewoda albo tylko dyrektor urzędu morskiego. Nie ma w tym zakresie obowiązku dodatkowego uzgodnienia przez organy ochrony środowiska (tj. marszałka województwa oraz starostę - w zależności od kategorii przedsięwzięcia).

Zamawiający wybierają tańsze oferty z obawy przed zarzutem korupcji

Wzrasta liczba przetargów publicznych rozstrzyganych wyłącznie na podstawie kryterium cenowego. Najtańsza oferta rzadko jest ofertą najlepszą.

W jakich sytuacjach urzędnik łamie tajemnicę skarbową

Dane zawarte w aktach postępowania podatkowego czy kontroli podatkowej objęte są tajemnicą skarbową. Do zachowania takiej tajemnicy zobowiązani są m.in. pracownicy urzędów skarbowych, izb skarbowych, a także pracownicy samorządowych służb finansowych. Organy podatkowe mogą ujawniać dane objęte tajemnicą skarbową tylko określonym podmiotom, w tym organom podatkowym oraz organom kontroli skarbowej. W jakich sytuacjach dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

REKLAMA