REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymogi lokalowe dla punktów przedszkolnych

Lokal, w którym mają być prowadzone zajęcia w ramach zespołu wychowania przedszkolnego lub punkt przedszkolny, musi znajdować się w budynku lub jego części spełniającej określone wymogi techniczno-budowlane oraz przeciwpożarowe.

Rząd musi zwiększyć nadzór nad środkami publicznymi

Resort finansów przekazał projekt ustawy o finansach publicznych do wstępnych uzgodnień. Nowa ustawa powinna w pierwszej kolejności uporządkować sektor finansów publicznych. Obecnie minister finansów nie kontroluje miliardów złotych ze środków publicznych.

Patrol wszystkowiedzący, czyli krótkofalówka do lamusa

Policjant sprawdzający numer rejestracyjny czy nazwisko kierowcy przez trzeszczącą krótkofalówkę to już przeszłość. Dziś blisko 12 tysięcy funkcjonariuszy ma dostęp do wszelkich potrzebnych danych – od rejestru pojazdów po system informacji o wizach Schengen – w zaledwie 5 sekund. I to bez pomocy dyżurnych na komisariacie.

Procedury odwoławcze w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko

Gmina, która jest wnioskodawcą dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powinna odwoływać się od decyzji komisji organizującej konkurs, tylko gdy jest pewna, że jej projekt jest dobry. Warto się odwoływać, szczególnie gdy środki są już na wyczerpaniu i z tego powodu można nie otrzymać dofinansowania w następnej rundzie.

REKLAMA

Sprawozdania z udzielonej pomocy publicznej

Od 1 lipca obowiązują nowe formularze sprawozdań o udzielonej przez samorządy pomocy publicznej. Zgodnie z przepisami, wypełnione dokumenty mają trafić za pośrednictwem RIO do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową

Wykonywanie przez pracownika zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, nie zawsze należy kwalifikować jako podróż służbową w rozumieniu art. 775 par. 1 k.p. Czy za podróż służbową uznać można podróż połączoną z wykonywaniem określonej pracy, podjętą przez pracownika na podstawie porozumienia z pracodawcą w tym zakresie?

Procedury odwoławcze w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko

Gmina, która jest wnioskodawcą dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powinna odwoływać się od decyzji komisji organizującej konkurs, tylko gdy jest pewna, że jej projekt jest dobry. Warto się odwoływać, szczególnie gdy środki są już na wyczerpaniu i z tego powodu można nie otrzymać dofinansowania w następnej rundzie.

Jakie są różnice między środkami odwoławczymi

Kiedy jest stosowany protest, a kiedy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy? Jakie są terminy stosowania odwołań? Jakie instytucje rozpatrują odwołania?

REKLAMA

Odpowiedzialność gminy za gospodarkę odpadami

Ochrona środowiska naturalnego jest we współczesnym świecie tematem bardzo istotnym i głośnym. Powstawanie odpadów jest efektem funkcjonowania człowieka w środowisku naturalnym. Natomiast stosowne gospodarowanie odpadami komunalnymi należy do istotnych zadań gminy. Za nieprawidłowości w postępowaniu z odpadami gminom grożą sankcje finansowe.

Jakie są zasady outsourcingu działu IT z urzędu

Podstawą umów outsourcingowych jest Service Level Agreement (SLA), czyli zapisane w umowie „wymagane parametry jakościowe”. Pozwalają one mierzyć i rozliczać z efektywności wykonywanej pracy, mimo że z reguły usługi są trudno mierzalne. Pierwszym krokiem do stworzenia SLA jest opracowanie katalogu świadczonych usług. 

Urzędy z pieniędzy na etaty zapłacą kary do PFRON

Instytucje publiczne zapłacą kary za niezatrudnianie niepełnosprawnych z pieniędzy przeznaczonych m.in. na płace. Zwiększy się zatrudnienie niepełnosprawnych w administracji i zmniejszą się koszty funkcjonowania instytucji państwowych. Administracja może ograniczać wydatki związane z zatrudnieniem pełnosprawnych i zatrudniać ich kosztem rencistów.

Brak e-dokumentów uniemożliwia elektroniczne załatwianie spraw

Brak opublikowanych wzorów dokumentów elektronicznych uniemożliwia systemowi ePUAP spełnienie swojego celu - przyjmowania przez samorządy i urzędy centralne podań oraz wniosków od obywateli w formie elektronicznej. Na kilka tysięcy wzorów w Centralnym Repozytorium Dokumentów (CRD) zostało opublikowanych na razie pięć. Urzędy centralne bardzo powoli pracują nad formularzami, samorządy natomiast często nawet nie mają świadomości o tym obowiązku. 

Obowiązki samorządów w zakresie organizacji imprez masowych

W lecie wzrasta liczba organizowanych imprez plenerowych. Ze względu na udział znaczącej liczby uczestników stają się one imprezami masowymi. Samorząd, który organizuje taką imprezę, musi zdawać sobie sprawę z konieczności spełnienia wielu wymogów. Z kolei wójt, burmistrz czy prezydent miasta musi dołożyć wszelkiej staranności, aby organizator zapewnił bezpieczeństwo uczestnikom imprezy.

Jak prawidłowo zamknąć i rozliczyć projekt współfinansowany ze ZPORR

Beneficjenci Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), zgodnie z podpisanymi umowami, ale nie później niż w ciągu 25 dni od końca czerwca 2008 r., muszą przedstawić Instytucji Zarządzającej wniosek o płatność końcową. 

Dotacje unijne na rozwój transportu publicznego w gminie

Gminy mają kilka źródeł dofinansowania realizacji projektów z zakresu transportu zbiorowego i infrastruktury transportowej. Za unijne pieniądze można kupić środki transportu, zbudować trasy rowerowe. Wspierane będą przede wszystkim projekty energooszczędne i przyjazne środowisku.

Prawie miliard złotych na rozwój turystyki

W latach 2007-2013 samorządy będą mogły ubiegać się o środki na rozwój turystyki w wysokości prawie 1 mld euro. Alokacja ta znajduje się przede wszystkim w 16 regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Innowacyjna Gospodarka oraz Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

Jak skutecznie starać się o zaliczki w ramach dotacji unijnych

W unijnych programach operacyjnych 2007-2013 samorządy gminne i powiatowe mają możliwość otrzymania zaliczki na poczet ponoszonych kosztów inwestycji. Ideą wprowadzenia tej formy finansowania jest pomoc mniej zamożnym samorządom, by nie musiały zadłużać się np. w bankach, przy realizacji projektów unijnych.

Co trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując ubezpieczenie dla miasta

Jakie korzyści wiążą się z odpowiednio przygotowanym programem ubezpieczeniowym? Jak należy wykorzystać rozwiązania informatyczne w dostępie do informacji o funkcjonującym programie ubezpieczeniowym?

Jak zmieniać zasady wynagradzania pracowników samorządowych

Pracodawcy pracowników samorządowych nie mają zbyt wiele do powiedzenia w kwestii np. dodatkowych składników do wynagrodzenia dla swoich pracowników. Wszystko musi być bowiem zgodne z przepisami tzw. pragmatyków służbowych, które w większości przypadków w wyczerpujący sposób określają zasady wynagradzania konkretnej grupy zawodowej.

Jak gmina może wspomóc zbiórkę elektroodpadów

Unijna dyrektywa nakłada obowiązek, żeby corocznie profesjonalne firmy recyklingowe zbierały po 4 kg zużytego sprzętu elektrycznego na każdego mieszkańca. Obecnie jest to tylko ok. 0,5-0,8 kg elektrośmieci rocznie. Mieszkańcy mają obowiązek, pod karą 5 tys. zł, wyrzucać elektrośmieci tylko do wyznaczonych punktów (nie do śmietników). Gminy muszą natomiast poinformować ich, gdzie takie punkty się znajdują.

Rząd chce zmobilizować bezrobotnych do pracy

Bezrobotny nie będzie mógł bezkarnie odmówić podjęcia zatrudnienia oferowanego przez urząd pracy. Niepodjęcie pracy spowoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych na cztery, sześć, a nawet dziewięć miesięcy. Osoba uchylająca się od pracy straci prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydają decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego

Inwestycje celu publicznego prowadzone są na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji lokalizacyjnych. Decyzje wydawane są przez organy wykonawcze gminy. Jeżeli wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie wyda decyzji w ciągu dwóch miesięcy, to wydawana jest ona przez wojewodę na koszt gminy.

Modyfikacja treści specyfikacji warunków zamówienia

Jednostki samorządowe niejednokrotnie mają wątpliwości, czy możliwe jest dokonanie modyfikacji treści s.i.w.z. w zakresie publikowanym w Biuletynie Zamówień Publicznych. Chodzi tu generalnie o zmianę terminu wykonania zamówienia lub o przesunięcie terminu składania ofert.

Kolejność stosowania przepisów przy rozstrzygnięciach dotyczących pomocy finansowej

Zgodnie z przepisem art. 14 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się przepisy k.p.a., jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Należy więc przyjąć, iż co do zasady sprawy objęte zakresem przedmiotowym tej ustawy toczą się w oparciu o jej przepisy, a wyjątkowo na podstawie reguł k.p.a. lub innych, o ile przepis wprost tak wskaże. Zatem w przypadku wątpliwości do stosowania norm ustawowych lub k.p.a. pierwszeństwo mają te pierwsze.

Gminne zadania ochrony zdrowia

Jaką opiekę zdrowotną powinna zapewnić mieszkańcom gmina? Czy można tę opiekę w jakikolwiek sposób scedować na niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a jeśli tak, to w jaki sposób należy tego dokonać?

Potrzebny jest nowy wskaźnik zadłużenia dla samorządu terytorialnego

Można i trzeba limitować poziom zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego w oparciu o ustawowo określony algorytm, ale liczony indywidualnie dla każdej jednostki, zależny od jej faktycznej zdolności do obsługi zadłużenia.

Zastępca dyrektora mógł podpisać upoważnienie

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli skarbowej może podpisać w imieniu dyrektora urzędu kontroli jego zastępca.

System zarządzania jakością w jednostkach samorządu terytorialnego

Systemy jakości wprowadzają oprócz duzych firm urzędy administracji publicznej i samorządowej. System zarządzania jakością ma zagwarantować urzędowi i starostwu wiarygodność, status jednostki przewidywalnej w zakresie jakości, przyjaznej klientowi i działającej w sposób przejrzysty. Niezależnie od niego istnieje jednak kilkanaście innych systemów, których celem jest zarządzanie nie tylko jakością, ale również bezpieczeństwem czy ochroną środowiska.

Przedsiębiorcy kierują śmieci na wysypiska, a władze lokalne mają związane ręce

Gminy udzielają zezwoleń firmom na odbiór odpadów od mieszkańców na danym terenie. Mają jednak trudności ze wskazywaniem konkretnych miejsc, do których w pierwszej kolejności powinny trafiać śmieci, gdzie np. poddane byłyby odzyskowi i recyklingowi.

Fundusze unijne dla oświaty w ramach regionalnych programów operacyjnych

Rozwój gospodarki opartej na wiedzy wymaga inwestycji w kapitał ludzki. Tak syntetycznie można określić założenia pomocy unijnej z Europejskiego Funduszu Społecznego na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego i poszukującego wiedzy. Europejski Fundusz Społeczny stwarza w latach 2007-2013 dla naszego kraju ogromną i być może niepowtarzalną, gdy chodzi o skalę pomocowego wsparcia, szansę rozwoju gospodarczego i modernizacji wielu ważnych dziedzin życia społecznego, w tym zwłaszcza systemu edukacji.

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych donatora i beneficjenta w stosunku do dotacji

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest odpowiedzialnością o szczególnym charakterze. Ustawodawca określił zespół norm prawnych dotyczących szeroko rozumianej gospodarki finansowej. Dotacje to środki, przy dysponowaniu którymi powinniśmy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego przepisu prawnego w zależności od formy i sposobu jej wydatkowania. Niewłaściwe postępowanie będzie skutkować naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. W artykule usystematyzowano zagadnienia związane z dotacjami, skutkujące naruszeniem dyscypliny finansów publicznych zarówno przez dotującego (udzielającego dotacji) , jak i przez beneficjenta (otrzymującego dotację).

Samorządy stracą na zmianach PIT

Odliczenia w ramach ulgi na dzieci uszczuplą w tym roku dochody samorządów o około 3 mld zł. Zmiana skali podatkowej od 2009 roku spowoduje ubytek dochodów również o 3 mld zł. Ministerstwo Finansów jeszcze nie zdecydowało, czy samorządy otrzymają rekompensatę.

Wynagrodzenia w samorządach

  Określono maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego jedynie dla pracowników samorządowych zajmujących stanowiska kierowników i ich zastępców.

Strażnicy gminni będą mieli więcej uprawnień

Straż gminna uzyska prawo dokonywania przeszukań osób oraz bagaży. Nieletni będą zatrzymywani przez strażników i doprowadzani na Policję. Rozszerzenie uprawnień straży to dublowanie zadań Policji - uważają prawnicy.

Strażnicy gminni będą mieli więcej uprawnień

Straż gminna uzyska prawo dokonywania przeszukań osób oraz bagaży. Nieletni będą zatrzymywani przez strażników i doprowadzani na Policję. Rozszerzenie uprawnień straży to dublowanie zadań Policji - uważają prawnicy.

Co najmniej 3 tys. zł grzywny za dyskryminację

Nie tylko pracownicy będą mogli występować do sądów ze sprawami dotyczącymi dyskryminacji. Takie prawo zyska każdy obywatel, który spotka się z nierównym traktowaniem.

Rząd chce zlikwidować Państwowy Zasób Kadrowy

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej. Nie będzie limitów zatrudnienia w administracji. Prezesi urzędów centralnych oraz dyrektorzy będą wybierani w drodze naboru.

URE chce, aby opłaty za prąd były dotowane

Urząd Regulacji Energetyki z trudem przebija się przez kolejne ministerstwa z koncepcją pomocy finansowej dla ubogich odbiorców energii. MF ma własną koncepcję.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a staż pracy

Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w naszym urzędzie miasta nie określa, aby jednym z kryteriów o przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokości dopłat z funduszu był staż pracy pracowników zatrudnionych w miejscu pracy (nie bierzemy pod uwagę stażu pracy ogólnego, a także zakładowego).

Dwanaście standardów wymaganych od e-urzędu

Tworzenie przez jednostkę samorządu elektronicznego urzędu (e-urzędu) wymaga dostosowania się do szeregu standardów. Spełnienie określonych w prawie wymagań powoduje, że urząd nie tylko będzie otwarty na kontakt z mieszkańcem, ale także zapewni bezpieczeństwo realizowanych transakcji. Przedstawiamy 12 wymagań (albo wymaganych cech systemów) dla systemów informatycznych tworzących elektroniczny obieg dokumentów w urzędzie.

Diety radnych oraz sołtysów są zwolnione z podatku do 2280 zł miesięcznie

W jakich sytuacjach należności wypłacane pracownikom samorządowym korzystają ze zwolnienia w podatku PIT? Otóż, wolne od podatku są diety radnych w wysokości do 2280 zł miesięcznie, nawet jeżeli są wypłacane zbiorczo i przekraczają tę kwotę. Również diety wypłacane sołtysom, do wysokości 2280 zł, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak z funduszy UE dofinansować budowę wioski tematycznej

W nowej perspektywie na lata 2007-2013 znaczna część środków, głównie z regionalnych programów operacyjnych, ale też z programu Infrastruktura i Środowisko oraz Innowacyjna Gospodarka przeznaczona zostanie na rozwój polskiej turystyki i kultury. Dofinansowane może być np. powstanie wioski tematycznej. Jak to zrobić?

Gmina może zmniejszyć o 30 proc. wydatki na energię

Samorządy, kupując energię, wydają średnio na jednego obywatela 33,33 zł. Doradcy twierdzą, że 30 proc. tych wydatków można zaoszczędzić.

Z przetargu dyskwalifikowani są wykonawcy, którzy oferują ceny dumpingowe

Zamawiający ma obowiązek odrzucić ofertę, jeżeli wykonawca nie złoży wyjaśnień co do ceny w wyznaczonym terminie albo jeżeli dokonana ocena wyjaśnień potwierdza, że oferta zawiera rażąco niską cenę.

Zmiana statusu miejscowości i granic gminy

Po uzyskaniu statusu miasta wzrastają prestiż i możliwości rozwoju miejscowości. Do wyłącznej kompetencji Rady Ministrów należy m.in. tworzenie i łączenie gmin, jak również przyznanie gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalenie jego granic. Najczęściej o status miasta starają się miejscowości, które już kiedyś prawa miejskie miały. 

Wybrano 66 urzędów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom

Laureatami VI edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy zostało 66 urzędów. To o sześć więcej niż w ubiegłorocznej edycji konkursu.

Zintegrowany system informatyczny poprawia pracę urzędów publicznych

Zdalne usługi dla obywateli są możliwe pod warunkiem wewnętrznego uporządkowania urzędu (wewnętrzny system zarządzania dokumentacją) i informatyzacji jego funkcji. W przypadku niespełnienia tego warunku urząd może jedynie świadczyć usługi informacyjne (BIP).

Gmina jako podatnik VAT

Numery NIP w konkretnym stanie faktycznym mogą być nadane zarówno gminie, jak i jej urzędowi. Podatnik VAT zobowiązany jest do umieszczania numeru identyfikacji podatkowej na fakturach oraz ofertach i zawsze jest to numer związany z konkretnym zgłoszeniem rejestracyjnym na potrzeby VAT.

Dzięki e-podpisowi urząd może być czynny 24 godziny na dobę

Administracja publiczna nie może odmówić przyjęcia dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Elektroniczna Skrzynka Podawcza jest rozwiązaniem, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet i poprawia jakość obsługi interesanta.

Terminy załatwiania spraw administracyjnych

Terminy w postępowaniu administracyjnym są ważne zarówno dla obywatela zainteresowanego załatwieniem jego indywidualnej sprawy, jak i dla urzędnika, który ma ją załatwić.

REKLAMA