REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynajmowanie obiektów należących do gmin

Praktycznie nie ma szkoły czy ośrodka kultury, który nie wynajmuje swoich obiektów na potrzeby sportowe, promocyjne czy handlowe. Ich udostępnienie odbywa się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego - umowy najmu.

Emigrant może liczyć na pomoc konsula honorowego i zawodowego

Prawa Polaków przebywających za granicą chronią konsul generalny i honorowy. Udzielają im pomocy w razie wypadku, choroby, utraty dokumentów i aresztowania.

Jak powinien wyglądać skuteczny audyt wewnętrzny

W jaki sposób należy zapewnić jakość audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, szczególnie w jednoosobowych komórkach audytu? W jaki sposób to dokumentować?

System audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych

Audyt wewnętrzny prowadzi się m.in. w jednostkach podsektora samorządowego, jeżeli jednostki te gromadzą znaczne środki publiczne lub dokonują znacznych wydatków.

REKLAMA

Samorządy powinny stosować szyfry

Kolejne instytucje publiczne przekonują się do użytkowania internetu w komunikacji z obywatelami. Najpierw powinny jednak zadbać o zgodne z prawem zabezpieczenie takich operacji.

Zniesienie meldunku wymusi zmianę wielu przepisów

Niektóre przepisy ustawy o ewidencji ludności od dawna uważane są za archaiczne i nikt ich nie przestrzega. Zameldowanie potwierdza, że dana osoba przebywa w konkretnej miejscowości pod określonym adresem. Likwidacja obowiązku meldunkowego będzie wymagała zmiany przepisów o dowodach osobistych i ewidencji ludności.

Samowola budowlana może być zalegalizowana bez ostatecznej decyzji wójta

Przepisy nakładające na obywatela obowiązek uzyskania decyzji organu gminy o warunkach zabudowy najpóźniej w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego przez nadzór budowlany są niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Studenci nie mogą dochodzić praw od upadających uczelni

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym nie określa, na jakich zasadach likwidator zarządza majątkiem upadłej uczelni. Upadająca szkoła praktycznie sama decyduje o tym, kto będzie jej likwidatorem. Studenci i pracownicy likwidowanej uczelni nie wiedzą, kto odpowiada za jej długi i do kiedy mogą zgłaszać roszczenia.

REKLAMA

Samorządy terytorialne chcą zmian w polityce przestrzennej

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo wysłuchała propozycji samorządowców zmian w prawie, które uproszczą funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Istotne jest czy naruszono interes publiczny

Analiza dyspozycji art. 115 par. 13 kodeksu karnego ( definicja funkcjonariusza publicznego ) i art. 231 par. 2 kodeksu karnego ( nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ) nie upoważnia do zajęcia stanowiska, że zakres odpowiedzialności karnej funkcjonariusza publicznego został ograniczony jedynie do działań stanowiących przekroczenie uprawnień lub naruszenie obowiązków na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podejmowanych w sferze stosunków publicznoprawnych.

Kolei brakuje 18 mld zł na remont torów

Do 2012 roku kolej ma przyspieszyć - dosłownie. Po remontach i z nowymi pociągami na głównych trasach możemy zyskać nawet ponad godzinę. Pod warunkiem, że PKP zdobędą dodatkowe 5 mld euro.

Kto i kiedy może otrzymać pomoc finansową na zalesianie

Pomoc na zalesianie może być przyznana jednemu rolnikowi do powierzchni nie większej niż 20 ha. Od 2008 roku będzie można ją otrzymać także w przypadku założenia uprawy leśnej na gruncie innym niż rolny. Na uzyskanie płatności nie można liczyć, gdy zalesiany grunt jest położony na obszarach Natura 2000.

Zadania jednostek samorządu terytorialnego w ochronie środowiska

Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę nad przestrzeganiem i stosowaniem przepisów o ochronie środowiska w sprawach objętych ich właściwością. Samorządy terytorialne powinny m.in. zapewnić udział społeczeństwa w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie programu ochrony środowiska.

Jakie są uprawnienia inspektorów kontroli skarbowej

Poprawnością rozliczeń podatkowych każdego podatnika może zainteresować się urząd kontroli skarbowej. Inspektorzy mają większe uprawnienia niż pracownicy urzędów skarbowych. Współpracują też m.in. z policją czy prokuraturą.

Absurdalne przepisy blokują samorządy

Grzegorz Schetyna, szef MSWiA, zapowiada, że propozycje samorządowców będą stanowiły podstawę reformy przepisów.

Rząd odpowiada za dobrą legislację

Jedną trzecią projektów, którymi zajmuje się teraz Sejm, stanowią inicjatywy poselskie. Eksperci uważają, że kluczowe zmiany prawa powinien przygotować rząd, ponieważ posłowie nie dysponują takim zapleczem legislacyjnym i informacyjnym, jakie ma rząd.

W szkołach zawodowych nauka będzie trwała trzy lata

 Zmiany w szkolnictwie zawodowym zostaną wprowadzone dopiero za dwa lata. Eksperci chcą, żeby kształcenie praktyczne odbywało się u pracodawców.

Nie zawsze potrzebne jest zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Od rodzaju tablic i urządzeń reklamowych zależy, czy na postawienie ich wystarczy tylko zgłoszenie, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy

Gmina powinna zapewnić lokale mieszkalne, socjalne, zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe rodzin, zwłaszcza o niskich dochodach. Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy powinien być opracowany na co najmniej pięć kolejnych lat.

Jak samorządy powinny prowadzić politykę mieszkaniową

Jak gminy radzą sobie z zaspokojeniem potrzeb na mieszkania socjalne, np. w związku z wyrokami eksmisyjnymi? Jak najlepiej ukształtować system pobierania opłat za mieszkania?

Jak prawidłowo wyznaczyć godziny pracy urzędnika

Inspektorzy pracy coraz częściej kwestionują ustalone przez samorządy godziny pracy urzędników. Ich zdaniem, jeśli dla lepszej obsługi interesantów w jednym dniu w tygodniu obsługują oni mieszkańców od 10.00 do 18.00, a następnego dnia przychodzą do pracy już o 8.00, to łamią przepisy kodeksowe, gdyż przez 2 godziny pracują ponad normę.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez gminę

Swoboda prowadzenia gospodarki komunalnej podlega pewnym ograniczeniom. Gmina może prowadzić zarobkową działalność gospodarczą jedynie wtedy, gdy np. na jej terenie istnieją niezaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć gminy wiejskie

Jakie projekty zgłaszane przez samorządy wiejskie będą mogły być dofinansowane w ramach programów operacyjnych? Czy z PO Infrastruktura i Środowisko gminy wiejskie będą mogły otrzymać dotacje? Co to jest linia demarkacyjna?

Unijne dofinansowanie infrastruktury na terenach wiejskich

Gminy wiejskie w latach 2007-2013 mają możliwość otrzymania dotacji na rozwój infrastruktury ze wszystkich programów unijnych. Specjalnie dla nich został stworzony Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Warunkiem otrzymania pomocy jest przede wszystkim skonstruowanie dobrego studium wykonalności oraz przekonująco wypełniony wniosek o dofinansowanie.

Zamawiający wybierają tańsze oferty z obawy przed zarzutem korupcji

Wzrasta liczba przetargów publicznych rozstrzyganych wyłącznie na podstawie kryterium cenowego. Najtańsza oferta rzadko jest ofertą najlepszą.

Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?

O trzynastce decyduje rada gminy i powiatu

Przewodniczący rady powiatu nie może decydować o tym, czy przyznać staroście nagrodę jubileuszową albo trzynastkę. Takich uprawnień nie może przekazać mu organ stanowiący jednostki samorządu. Podobna zasada obowiązuje w stosunku do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województwa.

E-podpis ważny jak własnoręczny

Podpis elektroniczny daje gwarancję nienaruszalności przesyłanych dokumentów. Już od 1 maja podania z e-podpisem będą musiały przyjmować wszystkie urzędy. Mimo to dzisiaj w większości z nich nie załatwimy swoich spraw przez internet.

Gminy muszą informować o wysokości stawek czynszów

Od nowego roku gminy mają obowiązek publikacji informacji o stawkach czynszu najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego. I choć ze względu na brak przepisów wykonawczych wypełnienie tego zadania jest na razie niemożliwe, to już teraz trzeba zacząć gromadzić niezbędne dane.

Nowe prawo w nowym roku - dla urzędników i samorządowców

Podobnie jak w ubiegłych latach, również od początku tego roku zaczyna obowiązywać kilka istotnych nowych przepisów, które zmieniają funkcjonowanie urzędów administracji oraz poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

Procedura porządkowania ksiąg wieczystych musi być przeprowadzona szybko

Jeżeli organy samorządu lub Skarbu Państwa odpowiednio wcześnie nie ujawnią w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości, to majątek ten może być zagrożony przejęciem przez dzisiejszych posiadaczy lub sprzedażą przez byłych właścicieli.  

Przyszłość jest po stronie metropolii

Potrzebny jest projekt ustawy metropolitalnej, który uwzględni faktyczne interesy lokalnych społeczności zamieszkujących metropolie i który nie stworzy kolejnych, zupełnie niepotrzebnych organów nadzoru rządu nad samorządem.

Samorządy są zobowiązane do zabezpieczenia swoich sieci komputerowych

Jednostki administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do stworzenia takich warunków technicznych i organizacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo danym osobowym, pozostającym w ich dyspozycji.

Jak właściwie konstruować gminny program przeciwdziałania narkomanii

Czym kierować się przy tworzeniu zespołu realizującego gminny program przeciwdziałania narkomanii (GPPN)? Jak gminy mogą skutecznie zapobiegać narkomanii na swoim terenie?

Jak prowadzić skuteczną politykę antyalkoholową

Samorządy tylko dzięki znajomości realiów i specyfiki lokalnej społeczności coraz lepiej i efektywniej prowadzą politykę antyalkoholową na swoim terenie. Wprowadzają nie tylko ograniczenia w postaci miejsc, w których nie można sprzedawać alkoholu, ale prowadzą również akcje promujące zdrowy styl życia.

Przeciwdziałanie narkomanii w gminie i województwie

Większość kompetencji i zadań dotyczących przeciwdziałania narkomanii należy do samorządu gminy. To właśnie gmina ma przedsięwziąć środki zaradcze skierowane do lokalnej społeczności, które mają zapobiegać i minimalizować skutki uzależnienia od narkotyków.

Jak należy ogłaszać przepisy uchwalane przez gminę

Starostwo powiatowe musi gromadzić i udostępniać zbiór aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat. Urząd gminy prowadzi zbiór przepisów gminnych. Dzienniki urzędowe, zbiory aktów prawa miejscowego powiatów i gmin udostępnia się nieodpłatnie poprzez środki komunikacji elektronicznej.

Jak nawiązywać kontakty z samorządami zagranicznymi

Wiele miast polskich posiada związki partnerskie z zagranicznymi miastami, najczęściej z niemieckimi. Kontakty te mają różny charakter. Główne korzyści to pomoc w rozwiązywaniu problemów komunalnych. Umowy między miastami mają charakter dobrowolny, a wynikające z nich prawa i obowiązki nie mają wsparcia w normach prawa międzynarodowego ani krajowego.

Inwestycje na terenach Natura 2000

Gminy położone na terenach Natura 2000, podobnie jak inne samorządy, będą mogły otrzymać dotacje na inwestycje infrastrukturalne z unijnych programów operacyjnych 2007-2013. Gminy te mogą liczyć również na środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wychowankom ośrodków specjalnych przysługuje pomoc na dalszą naukę

Wychowanek specjalnego ośrodka wychowawczego ma prawo do pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki, nawet jeżeli przed 1 kwietnia br. odmówiono jej przyznania, a decyzja czy orzeczenie się już uprawomocniły - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Pomoc publiczna stymulatorem rozwoju

Udzielana przez samorządy pomoc publiczna stanowi istotny instrument kształtowania lokalnej polityki rozwojowej i gospodarczej. Dobrze ukierunkowane wsparcie może się bowiem przyczynić do pobudzenia przedsiębiorczości wśród mieszkańców, przyciągnięcia nowych inwestorów lub zmniejszenia bezrobocia na danym terenie.

Wyższe stanowiska będą włączone do służby cywilnej

W Kancelarii Premiera trwają prace nad zmianami w systemie zatrudniania w administracji. Rząd zamierza m.in. powołać szefa służby cywilnej, a stanowiska dyrektorów generalnych, dyrektorów departamentów i ich zastępców przenieść do służby cywilnej. Nadal jednak wyższe stanowiska będą obsadzane w drodze powołania. Oznacza to, że nie będzie rewolucyjnych zmian.

Jakie są etapy przekształcania zakładu opieki zdrowotnej

Czy można wnieść zakład opieki zdrowotnej aportem do spółki? Jaka jest sytuacja prawna pracowników medycznych w trakcie i po przekształceniu zakładu opieki zdrowotnej?

Jakie zasady powinny stosować władze gmin przy egzekucji zobowiązań

Jaka jest rola władz gmin w postępowaniu egzekucyjnym? Jakie korzyści mogą się wiązać z umorzeniem zobowiązań czy też rozłożeniem ich spłaty na raty? Kiedy powinna nastąpić interwencja organu egzekucyjnego?

Wydarzenia kulturalne mogą być ważną gałęzią gospodarki

Kultura do niedawna traktowana była jako produkt niedochodowy, wymagający ciągłej pomocy ze strony państwa. Tymczasem ma ona wymierną wartość gospodarczą, co zaczynają rozumieć władze samorządowe.

Można stracić nieruchomość bez stosownego odszkodowania

Decyzja o lokalizacji drogi, której nadano tryb natychmiastowej wykonalności, uprawnia do natychmiastowego przejęcia nieruchomości przez zarządcę drogi. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje później.

Samorządy nie mogą naruszać konkurencji na rynku

Samorządowcy powinni pamiętać, że przy tworzeniu prawa miejscowego nie wolno nadużywać pozycji dominującej polegającej m.in. na bezpośrednim lub pośrednim narzucaniu nieuczciwych cen, w tym cen nadmiernie wygórowanych. Gminy nie mogą również zawierać porozumień ograniczających konkurencję. Za złamanie przepisów ustawy samorządom grożą kary finansowe.

Samorządy nie będą musiały uchwalać planów zagospodarowania

Najnowsza propozycja Ministerstwa Infrastruktury zakłada, że gminy zamiast miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego będą przyjmowały tylko ogólne standardy zabudowy.

Jak nowe przepisy dotyczące nieruchomości wpłynęły na funkcjonowanie samorządów

Jakie są możliwości dostosowania prawa miejscowego do nowych zasad określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami? Jakie problemy dla jednostek samorządu wiążą się z obowiązkiem ujawnienia w księgach wieczystej prawa własności nieruchomości?

Nowe zasady zbywania gruntów samorządowych

Obowiązkiem organu wykonawczego każdej jednostki samorządu terytorialnego jest sporządzenie wykazu nieruchomości przeznaczonych do zbycia. Co do zasady nieruchomości należące do samorządów mogą być sprzedawane w drodze przetargu. Jednak pod pewnymi warunkami, jak np. sprzedaż gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, może to nastąpić bez przetargu.

REKLAMA