REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zadania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Artykuł przypięty

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

Artykuł przypięty

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej po nowemu

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej powinny być w całości przekazywane na utrzymanie  ośrodka. Samorządy będą miały możliwość ustalenia kosztu utrzymania domu pomocy społecznej na nieco niższym poziomie niż to wynika z przepisów.

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2013 - opinia ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował oficjalną opinię w sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji projektu założeń do nowelizacji Karty Nauczyciela.

REKLAMA

Realizacja zadań z zakresu świadczeń rodzinnych – jak sporządzić sprawozdanie zgodnie z nowym rozporządzeniem?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych weszło w życie 12 kwietnia 2013 r. Rozporządzenie reguluje kwestie w zakresie terminu oraz sposobu sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych.

Projekt zmiany ustawy o straży gminnej trafił do Sejmu

Projekt ustawy o zmianie ustawy o straży gminnej oraz ustawy prawo o ruchu drogowym trafił do Sejmu. Zdaniem projektodawców proponowane zmiany mają na celu doprecyzowanie zasad pracy straży miejskiej i nadzoru nad nią.

Potrzeby mieszkaniowe w gminie - w jaki sposób je realizować?

Jednym z zadań własnych gminy jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych jej mieszkańców. Na zasadach i w sposób określony w ustawie gmina jest zobowiązana do zapewniania lokali socjalnych i lokali zamiennych, a także zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Superwizja pracy socjalnej – nowy standard pracy socjalnej

Superwizja pracy socjalnej to instytucja utworzona na mocy przepisu art. 1 pkt 26 ustawy z 8 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Instytucja superwizji pracy socjalnej utworzona na podstawie tego artykułu wejdzie w życie dopiero z dniem 31 grudnia 2013 r.

REKLAMA

Kontrakt socjalny – wsparcie dla osób ubiegających się o pomoc

Zgodnie z zapisami ustawy z 12 marca 2004 r., praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny. Decyzję co do zasadności zawarcia kontraktu socjalnego podejmuje pracownik socjalny na podstawie posiadanych o rodzinie informacji.

Rodzinny wywiad środowiskowy nie leży w kompetencji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Rodzinny wywiad środowiskowy ma na celu ustalenie sytuacji rodziny w celu zapewnienia jej wsparcia. Należy pamiętać, że przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego należy jedynie do uprawnień gminy. Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej zostało bowiem wyłączone z tej kompetencji.

Wysokość dotacji dla przedszkoli niepublicznych – stanowisko RIO

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, dotacje przysługują również przedszkolom niepublicznym. Określenie wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych sprawia jednak często problemy. Wydane w tej sprawie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dane podopiecznych ośrodka pomocy społecznej

Czy w świetle ustaw z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej ma obowiązek udostępnienia danych osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na żądanie komisji rewizyjnej rady gminy, w trakcie dokonywanych przez nią czynności kontrolnych?

Czas pracy pracowników zakładu opieki zdrowotnej

Regulacje w zakresie czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej zawiera ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (dalej: uzoz). Podstawowy czas pracy pracowników zatrudnionych w ZOZ-ie nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę. Jednak w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją dopuszczalne jest przedłużenie dobowej normy czasu pracy.

Rezerwa oświatowa – kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013 już ustalone

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013. Jak wynika z informacji ministerstwa, dofinansowaniem z rezerwy będą mogły być objęte wyłącznie zadania ujęte w podanych kryteriach. Resort apeluje jednocześnie o ścisłe przestrzeganie wyznaczonych terminów występowania z wnioskami o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej oraz o stosowanie wskazanych w kryteriach wzorów wniosków.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - procedura sporządzania i uchwalania

Ustawa o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym przewiduje sformalizowaną procedurę sporządzania i uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rada gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek rozstrzyga w formie uchwały.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym narzędziem planistycznym w systemie prawnym zagospodarowania przestrzennego gminy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustala przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określa sposoby zagospodarowania i warunki zabudowy.

Kto może zostać pracownikiem socjalnym?

Szczegółowe wytyczne - kto może zostać pracownikiem socjalnym, określają ustawa z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej oraz ustawa z 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej.

Pomoc społeczna - nowe zawody

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wprowadziła w zakresie pomocy społecznej nowe zawody. Grupa zawodów - Pracownicy pomocy społecznej i pracy socjalnej, przewiduje trzy nowo dodane pozycje.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych– obowiązki płatnika

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych pracownika stanowi obowiązek płatnika składek. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.

Zadania powiatów w zakresie pomocy społecznej

Zadania w zakresie pomocy społecznej realizowane przez powiaty możemy podzielić na zadania własne powiatu oraz zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez powiat.

Zadania gminy w zakresie pomocy społecznej

Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej. Do zadań w zakresie pomocy społecznej na poziomie gmin możemy wyróżnić zadania własne i zlecone.

Dyrektor instytucji kultury – zasady powoływania

Powołując na stanowisko dyrektora instytucji kultury, organizatorzy bibliotek, domów kultury oraz ośrodków kultury zobowiązani są do stosowania nowych regulacji prawnych.

Ochrona zdrowia publicznego - zadania i kompetencje gminy

Ochron zdrowia publicznego jest jednym z zadań własnych realizowanych przez gminę. Gmina oprócz zadań własnych w zakresie ochrony zdrowia publicznego realizuje także zadania zlecone.

Klasyfikacja odpadów w dwupojemnikowym systemie zbierania

Klasyfikacja odpadów powinna być zgodna z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów.

Umowa na odbieranie odpadów komunalnych

Decyzja o rozwiązaniu dotychczas zawartych umów na odbiór odpadów komunalnych należy do właścicieli nieruchomości.

Sprawozdania o odpadach

Sprawozdania o odpadach zawierają dane o wytworzonych śmieciach. Obowiązek ich składania wynika z ustawy o odpadach.

Inne formy wychowania przedszkolnego – wyjaśnienia MEN

Inne formy wychowania przedszkolnego wprowadzone zostały do systemu oświaty ustawą nowelizującą z 7 września 2007 r. Powodem była konieczność zwiększenia upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (SUiKZP)

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP), to dokument sporządzany dla całego obszaru gminy, określający w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania.

Wspieranie sportu przez gminy

Podstawową formą wspierania sportu przez gminy na swoim terenie jest przekazywanie dotacji klubom sportowym. Wsparcie sportu przez gminę musi spełniać jednak ściśle określone warunki.

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”.

Kryteria przyznawania świadczeń w zakresie pomocy społecznej

Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Osoby ubiegające się o pomoc muszą jednak spełnić określone kryteria.

Przepisy porządkowe w gminie i powiecie

Upoważnienie do wydawania przepisów porządkowych stanowi wyjątek od zasady stanowienia aktów prawa miejscowego na podstawie szczegółowych upoważnień ustawowych. Wydawanie tych przepisów może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych sytuacjach.

Utrzymanie czystości i porządku w gminach - sposób realizacji obowiązków przez gminę

Zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego postanawiają o wyborze sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej. Jedną z ustaw wprowadzających szczególne zasady jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Realizacja zadań pomocy publicznej obowiązkiem samorządów

Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej (minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, wojewodowie) i samorządowej (marszałkowie województw, starostowie na poziomie powiatów oraz wójtowie, burmistrzowie (prezydenci miast) na poziomie gmin. Realizując zadania pomocy społecznej współpracują oni, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi. Na czym zatem powinna ona polegać i komu zgodnie z ustawą przysługuje?

Odwołanie dyrektora instytucji kultury w przypadku złożenia rezygnacji

Zgodnie z ustawą, odwołanie dyrektora instytucji kultury następuje po zasięgnięciu przez organizatora opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję. Jaki jest natomiast tryb odwołania dyrektora w przypadku złożenia przez dyrektora tzw. rezygnacji ze stanowiska np. w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego i nabyciem uprawnień do emerytury?

Gospodarka komunalna - brak definicji, a zakres obowiązków gminy

Pojęcie „gospodarka komunalna” zostało przez ustawodawcę zdefiniowane bardzo ogólnie. Jednostki samorządu terytorialnego są jednak zobowiązane do realizacji ściśle określonego rodzaju zadań w tym zakresie. Co zatem należy rozumieć pod pojęciem „gospodarka komunalna”?

Pracowniczy system ubezpieczeń społecznych – konstrukcja i finanse

Obecnie obowiązująca ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w istotny sposób poszerzyła krąg osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Obecnie zakres podmiotowy pracowniczego ubezpieczenia społecznego obejmuje nie tylko pracowników najemnych, ale wszystkich osiągających przychód z własnej pracy.

9 faktów o przygotowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków

Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie przyjęcia sześciolatków do szkół.

Zasądzenie alimentów niekonieczne do otrzymania becikowego

W świetle ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2012 r. poz.. 1255) od 1 stycznia 2013 r. prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego), uzależnione jest od kryterium dochodowego, które wynosi 1922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

Program „Świetlica – Dzieci – Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie, w latach 2011 -2015

Na dofinansowanie zadań programowych w roku bieżącym zabezpieczone zostały środki finansowe w wysokości 800,0 tys. zł., przy jednostkowych dotacjach w wysokości 40, 0 tys. złotych każda.

„Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu” – edycja 2013 r.

Minister Pracy i Polityki Społecznej ogłosił trzy otwarte konkursy ofert:

Wadliwy system rekrutacji do szkół

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją. Ustawodawca ma rok na poprawienie tej kwestii w ustawie o systemie oświaty.

Wpływ władz parków narodowych na przestrzeń gmin

Władze gmin powinny podjąć współpracę z dyrektorem parku narodowego na jak najwcześniejszym etapie przygotowania dokumentów planistycznych. W ten sposób zmniejszy się ryzyko opóźnienia realizacji inwestycji ze względu na odmowę uzgodnienia dokumentów przez władze parku.

Kina – likwidacja i reaktywacja, czyli jak stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań

Wiele kin w Polsce idzie pod młotek. Najbardziej zagrożone likwidacją są niedochodowe, lokalne placówki, których nie stać na zakup atrakcyjnych filmów i nowoczesnej aparatury, umożliwiającej wyświetlanie obrazów w technologii cyfrowej. Niestety, zamykane są również kina studyjne, prezentujące wartościową twórczość, prowadzące m.in. dyskusyjne kluby filmowe czy koła młodych filmowców.

Nowe mechanizmy wsparcia inwestycji ekologicznych

Znane są już terminy naboru wniosków o środki z dwóch nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc ma być przeznaczona na ekologiczny transport miejski i energooszczędne oświetlenie uliczne.

Różnicowanie opłat za przedszkola

Uchwała rady gminy w przedmiocie opłat za korzystanie z przedszkoli publicznych przewidująca ulgi w opłatach za pobyt w przedszkolu publicznym dla drugiego oraz kolejnych dzieci z jednej rodziny nie stanowi naruszenia przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty – tak orzekł NSA w uchwale siedmiu sędziów z 11 grudnia 2012 r.

Kto informuje o zmianach dotyczących nieruchomości

Obowiązki informacyjne związane z nieruchomościami ciążą nie tylko na osobach, którym przysługują prawa do nich, lecz także na organach administracyjnych i sądowych, które z urzędu mają w zakresie swoich kompetencji zadania związane z ewidencjonowaniem i utrwalaniem wiedzy o nieruchomościach. W tej grupie są m.in. samorządy.

Likwidacja szkoły

Organ prowadzący może zlikwidować szkołę publiczną z końcem roku szkolnego.

W tym roku zacznie działać nowy System Informacji Oświatowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomi w tym roku nowy System Informacji Oświatowej; do końca marca dyrektorzy szkół mają przesłać dane o swoich placówkach i uczniach - przypomniała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Świadczenie odpłatnych usług przez fundację a VAT

W ramach działalności statutowej fundacja prowadzi schronisko dla bezdomnych zwierząt. Ma również podpisaną umowę z gminami na odławianie psów. Za tę działalność fundacja wystawia gminom faktury VAT. Czy w tej sytuacji musimy odprowadzać VAT z tych faktur?

Pierwsze przedszkole w partnerstwie publiczno-prywatnym

Wobec licznych problemów, z jakimi borykają się samorządy przy realizacji zadań oświatowych, to właśnie sektor edukacji, a zwłaszcza edukacji przedszkolnej może być w najbliższym czasie jednym z bardziej obiecujących obszarów współpracy publiczno-prywatnej.

Przepis o rekrutacji do szkół i przedszkoli - niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc dopiero za rok, bo w przeciwnym razie jego usunięcie mogłoby spowodować zamieszanie w szkołach.

REKLAMA